Якщо людину постійно мучать головні болі, він страждає від безсоння, відчуває себе втомленим і розбитим, а стілець стає нерегулярним, періодично нудить, на шкірі виникають висипання, а вага зростає, можливо, у нього забитий кишечник. Чому така ситуація виникає і як її виправити? Про це і піде мова в статті.
Трохи про будову кишечника
Кишечник людини складається з двох відділів:
Тонкий – включає дванадцятипалу, тонку і клубову кишку. В цьому відділі відбувається основне перетравлення їжі під впливом ферментів травлення, гормонів, слизу та всмоктування поживних речовин у кров. Він має довжину 1,7–4 метри, починається від воротаря шлунка і закінчується клапаном, що з’єднує його з товстою кишкою.
Товстий – складається із сліпої, ободової і прямої кишок. Тут відбувається всмоктування води і формування калових мас, які при несприятливих умовах можуть забити кишечник. Довжина його становить 1,5–2 метри, закінчується заднепроходным каналом, перехідним в анус.
Кишечник є найбільшим і найважливішим органом людини. Діаметр тонкої кишки майже в два рази менше, ніж толстой. У тонкому кишечнику знаходиться велика кількість мікроорганізмів, від складу мікрофлори залежить нормальна робота ШКТ і здоров’я всього організму.
Чому відбувається збій?
На роботу кишечника впливає безліч різних чинників, серед них:
Вживання висококалорійної їжі, яка тривалий час проходить термічну обробку, мало містить мінералів, вітамінів і клітковини, погано перетравлюється. У підсумку кишечник забитий каловими масами.
Екологія – з забрудненим повітрям, водою і харчами в організм потрапляють промислові відходи, солі важких металів, пестициди, нітрати, консерванти. Частина цих речовин виводиться з організму, а частина залишається, осідаючи на стінках товстого кишечника.
Нерегулярний прийом їжі, перекушування на ходу і погане пережовування.
Постійні стресові ситуації.
Геморой, тріщини прямої кишки.
Часте і свідоме відкладання відвідування туалету з метою акту дефекації. В результаті чутливість нервових закінчень порушується, і вони стають нечутливими до тиску калових мас, кишечник забитий, а сигнал спорожнити його не надходить.
Безконтрольний прийом лікарських засобів сприяє порушенню мікрофлори.
Малорухливий спосіб життя, порушення режиму дня, зміна умов життя.
Спадкова схильність до закрепів.
Недостатнє вживання рідини призводить до затримки виведення відпрацьованих речовин.
Наявність хвороб травної системи, які перешкоджають просуванню їжі – пухлини, глистні інвазії, грижі.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
В результаті цих порушень відкладення накопичуються і утворюються калові камені. Деколи кишечник забитий каловими масами настільки, що перестає справлятися зі своїми функціями, і стан здоров’я різко погіршується.
Різні думки
У наукових медичних колах постійно виникають суперечки про необхідність очищення кишечника. Одні вчені стверджують, що організм людини є саморегулюючою збалансованою системою. Кишечник працює постійно і за необхідності очищається самостійно. Термін «шлаки» вживається тільки в промисловості, і чистити кишечник, як каналізаційні труби, немає необхідності. Інші — прихильники протилежної теорії — вважають причиною онкології, ожиріння, зниження імунітету саме забитий кишечник (про симптоми патології мова піде нижче). Вони запевняють, що без чищення не можна досягти успіхів у поліпшенні здоров’я.
Для довідки: якщо раціон збагачений овочами і фруктами, то добову кількість калу становить приблизно 500 м, якщо м’ясною їжею – 200 р. При голодуванні людини калові маси утворюються в кількості 30 г щодня.
Ознаки зашлакованості
Симптоми забитого кишечника нерідко не пов’язані з болями в животі, частіше пацієнтів турбують:
виникнення слабкості, апатії і млявості;
безсоння вночі і сонливість в денні години;
поява пітливості з неприємним запахом;
кровоточиві ясна;
наліт на язиці;
шкірні висипання, дрібні гнійники;
дратівливість і запальність;
нездатність зосередитися, розсіяна увага;
почастішання простудних захворювань, зниження імунітету;
випадання волосся, ламкість нігтів;
блідість шкірних покривів;
поява набряклості під очима;
нестача вітамінів з-за поганої всмоктування;
гнильний запах з рота;
слабка реакція організму на прийом лікарських засобів.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
З боку ШЛУНКОВО-кишкового тракту з’являються наступні проблеми: виникають часті запори або, навпаки, рідкий стілець, метеоризм, нудота, болі ниючого характеру в ділянці живота. Такі симптоми характерні і для інших захворювань, тому для уточнення діагнозу бажано звернутися до лікаря.
Наслідки зашлакованості кишечника
Для нормального функціонування організму людини необхідно:
щоденний прийом поживних речовин;
своєчасне виведення продуктів життєдіяльності.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
При порушенні дисбалансу виникають різні патології. Корисні речовини не можуть нормально засвоюватися, якщо кишечник не справляється зі своїми функціями в результаті неправильного харчування. При несвоєчасному спорожненні в ньому починається процес бродіння, гинуть корисні бактерії, відбувається отруєння організму, послаблюється імунна система. Органи перестають отримувати необхідні поживні речовини та вітаміни. Якщо кишечник забитий, що робити? Треба пам’ятати, що дефекація у дорослої людини повинна відбуватися регулярно, раз на добу або, у крайньому випадку, раз в дві доби. Якщо цього не відбувається, то необхідно приймати заходи.
Як визначити, що кишечнику потрібна допомога?
Склад мікрофлори кишечнику залежить від харчування людини. Чим більше вживається рослинної їжі, тим швидше йде розмноження корисних бактерій. А вони сприяють підтриманню збалансованої рівноваги в тонкому і товстому кишечнику, зменшують бродіння. Затримка відходів травлення виникає при вживанні білкових продуктів, розвиваються гнильні процеси, виникає дисбактеріоз, відбувається інтоксикація, що сприяє захворювань печінки, нирок і серця. Як зрозуміти, що кишечник забитий? Одним із симптомів цього явища служить неприємний запах з рота. Помічено, що різні продукти харчування при інтоксикації можуть викликати «свої» симптоми:
від надлишку цукру і жирів виникає вугрі;
від м’ясних продуктів – неприємний запах ніг;
неправильне поєднання продуктів призводить до фурункульозу.
При нормалізації харчування і своєчасне очищення кишечника всі неприємні ознаки зашлакованості зникають самостійно.
Продукти, що викликають запори
Люди, які страждають запорами, повинні знати всі продукти, що забивають кишечник. Вживати їх потрібно в обмеженій кількості, а деколи і повністю відмовитися від такої їжі. До них відноситься:
М’ясо – яловичина і свинина. Для їх перетравлення потрібна велика кількість шлункового соку, ферментів і рідини.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
Ковбасні вироби варені та копчені. Вони містять багато барвників, харчових добавок, сала, шкіри, нутряного жиру, сої і зовсім мало м’яса.
Дріжджовий хліб та кондитерські вироби. Особливо така їжа небезпечна при одночасному вживанні з білковими продуктами.
Фастфуд – швидка їжа, яка смажиться в рослинному маслі, провокує збій у роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
Кетчуп і майонез – містять велику кількість холестерину.
М’ясні напівфабрикати – як правило, виготовлені з м’яса, має сумнівне походження.
Ці продукти залишають на стінках товстого кишечника плівку калу. З часом вона потовщується, утворюючи калові камені у вигинах кишки, і починається процес гниття, продукти якого з кров’ю розносяться по організму, отруюючи його.
Що дає очищення кишечника?
Якщо у вас нерегулярний стілець, поганий настрій і з’явилися проблеми зі здоров’ям, знайте — це симптоми забитого кишечника. Що робити? Слід почистити його. Адже позбавлення від шлаків надає позитивний вплив на організм, при цьому:
Поліпшується робота внутрішніх органів, а також самопочуття. Ліквідація токсинів позитивно позначається на якості крові, що сприяє нормальному харчуванню всіх органів і тканин, а також правильному їх функціонування.
З’являється гарний настрій. Виникає легкість, нормалізуються сон, апетит і випорожнення.
Зовнішній вигляд стає привабливішим. Зникають шкірні висипання, набряк біля очей, з’являється блиск волосся, нігті стають ламкими.
Деякі відзначають, що людина стає молодшою і навіть зникають дрібні зморшки.
Природні способи очищення
Лікування забитого кишечника можна проводити в домашніх умовах. Для цього треба:
Натщесерце пити склянку води з лимонним соком.
Вранці готувати сніданок, що містить клітковину. Підійде каша, приготовлена з рівних частин рису та вівса на воді без вмісту олії.
Робити салат з буряка, моркви і свіжої капусти з рослинним маслом без додавання солі.
Готувати кульки з бурякового жому.
Вживати яблука, запечені в духовці.
Перед сном випивати склянку кефіру.
Приділяти півгодини занять фізкультурою щодня.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
Все це сприятиме поліпшенню прохідності кишечника, поступово стан покращиться.
Очищення кишечника висівками
Якщо кишечник забитий, що робити? В цьому випадку непогано почистити його висівками. Вони містять багато клітковини і при додаванні води сильно розбухають. Збільшуючись в обсязі, вони сприяють просуванню вмісту кишечника, дратуючи його стінки і викликаючи позиви до дефекації.
Крім того, висівки виробляють жовчогінний ефект, що також стимулює травлення. Разом з ними виводяться назовні токсини, шлаки, мікроби і гниючих їжа. Спосіб застосування дуже простий: для цього досить три рази в день за п’ятнадцять хвилин до їжі з’їсти дві столові ложки сухого продукту і запити двома склянками води. Процедуру повторювати щодня протягом місяця. Дуже зручно, що висівки легко купити в аптеці або магазині, вони недорого коштують і не вимагають ніякої готування.
Кишечник забитий каловими масами: що робити?
Для очищення кишечника існує багато способів. Якщо дієта та домашні методи не допомагають, треба звернутися до лікаря або придбати в аптеці проносні засоби. Всі вони діляться на три категорії по дії:
Осмотичний – «Карловарська сіль», «Лавакол», «Послабин». Їх використовують в екстрених випадках для очищення при отруєнні або перед проведенням медичних процедур. Ліки перешкоджають всмоктуванню води, тому відбувається розм’якшення калу і дефекація.
Подразнюючу – впливають на рецептори товстої кишки, викликаючи дефекацію: «Сенаде», «Бісакоділ», «Регулакс».
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
Дія препаратів настає через 6-8 годин. Рекомендується використовувати тільки для усунення гострих закрепів.
Пробіотики – відновлюють природну флору кишечника, діють м’яко, проносний ефект від «Дюфалака», «Лактобактерину» і «Лінексу» настає на третю добу. Застосовують при хронічних запорах і дисбактеріозі.
Використовувати проносні засоби дозволено не більше 10 днів, інакше відбудеться до них звикання і з’являться побічні ефекти.
Чистка кишечника промиванням
Якщо кишечник забитий і очистити його вищезазначеними засобами не виходить, можна вдатися до дуже дієвого методу — промивання водою. Для цього використовують:
Клізму. Процедуру проводять із застосуванням кружки Есмарха, обсяг якої становить два літри. В неї наливають воду температурою 25-30 градусів, після чого підвішують на максимальну висоту. Найкраща позиція для проведення маніпуляції – колінно-ліктьова поза. Наконечник вводиться в анальний отвір, після витікання всієї рідини потрібно перевернутися на спину, спертися ступнями і підняти таз. Потім полежати на правому боці і на спині, далі випорожнитись. Замість води іноді використовують розчин з лимонним соком або настоєм трав. Клізму ставлять не більше трьох разів на рік.
Гідроколонотерапія. Процедура схожа на попередню, але більш ефективна і проводиться в стаціонарних умовах. З допомогою спеціального пристосування кишечник промивається великою кількістю води (20-30 літрів).
Ці методи дуже ефективні, але мають багато протипоказань. Вони не застосовуються при захворюваннях кишечника, ниркової та серцевої недостатності, підвищеному тиску, під час очікування малюка і в період місячних. Крім того, кишечник очищається не тільки від засмічення і токсинів, але і від корисної мікрофлори, яку згодом доводиться відновлювати.
Профілактичні заходи
Для того щоб періодично не задаватися питанням: «Якщо забив кишечник, як почистити?», треба постійно займатися профілактикою:
Вести активний спосіб життя.
Змінити порядок прийому їжі: є в один і той же час невеликими порціями, ретельно жувати, не відволікатися на читання книг, розмови і перегляд телепередач, вживати достатню кількість води.
Вечеряти за дві години до сну, включаючи страви клітковину.
Зразковою прийнято вважати середземноморську дієту, по можливості варто її дотримуватися.
Виключити з вживання фаст-фуди, копчене, смажене, солоне, гостре, алкоголь і куріння.
Щотижня бажано влаштовувати розвантажувальні дні, включати в раціон кавуни, яблука, кефір.
Забит кишечник: симптомы и лечение Здоровье
Для поліпшення загального стану і перистальтики кишечника необхідне щоденне фізичне навантаження. Для цього підійдуть прогулянки, скандинавська ходьба, плавання, лижі, їзда на велосипеді. Крім цього, існує спеціальний комплекс вправ для поліпшення перетравлювання їжі і просування її до виведення з організму.

попередня стаття15 історій про те, що геніальність великих людей деколи межує з божевіллям
наступна статтяВчені розповіли про створення нейродвойника людини