Стартап Anduril Industries винахідника Палмера Лаки уклав контракт Пентагоном в рамках суперечливою програми Project Maven. Остання повинна стати сучасною аналітичною системою, яка буде переглядати і обробляти відео, зняті безпілотниками. Алгоритми Maven повинні ефективно навчитися відрізняти людей на переглянутих кадрах і оперативно постачати військовим офіцерам якісну інформацію про ситуацію в зоні військових дій.
Програма Maven викликала масове невдоволення у Кремнієвій долині. У минулому році Google почала брати участь у проекті Пентагону, проте розгнівані співробітники інтернет-гіганта зажадали припинити співпрацю з військовими. В результаті керівництво Google вирішило не продовжувати контракт після його закінчення в 2019 році. Для компанії це обернулося збитками: згідно кореспонденції, отриманою журналістами The Intercept, підрозділ з розвитку бізнесу чекало зростання прибутку від військових контрактів від 15 до 250 мільйонів доларів в рік.
Палмер Лаки, «отец» Oculus Rift, разрабатывает систему виртуального поля боя для Пентагона технологии
Схожа ситуація з Пентагоном зустріла опір співробітників Microsoft. Вони зажадали свою компанію відмовитися від 480-мільйонного контракту, в рамках якого американська армія отримає 100 000 стіна змішаної реальності HoloLens. З-за поточної політичної обстановки в США громадська думка швидше несхвально ставиться до розвитку військових технологій.
Палмер Лаки заснував Anduril Industries в 2017 році. Якщо назва здається вам знайомим, це тому, що воно взято з «Володаря Кілець»: так називався перекованный меч Арагорна, одного з головних персонажів роману. Разом з Лаки стартап з-заснували кілька колишніх керівників стартапу Palantir Technologies, який надає аналітичне програмне забезпечення для хедж-фондів, спецслужб та інвестиційних банків. Це ще один «толкиновский» проект, названий на честь магічної кулі Палантира.
Палмер Лаки, «отец» Oculus Rift, разрабатывает систему виртуального поля боя для Пентагона технологии
Вишка Lattice, фото Wired
Головною метою Anduril Industries є створення військових технологій, але поки що компанія відома тільки проектом Lattice. Це «електронна цифрова стіна для охорони кордонів країни, альтернатива для «великої стіни Трампа». Lattice складається з вишок з відеокамерами, лидаром, інфрачервоними датчиками і безпілотниками. Програмне забезпечення для «стіни» автоматичні розрізняє людей і койотів, бачить пролітають дрони. Дані з вишки можна передавати на гарнітурі віртуальної реальності, і вона буде підсвічувати об’єкти, як у комп’ютерній грі.
Три тестові вишки Lattice встановили влітку 2018 року на приватному ранчо в південному Техасі. За десять тижнів своєї роботи вони допомогли прикордонникам зловити 55 порушників і вилучити 445 кілограмів марихуани. Під час тесту використовувалися окуляри віртуальної реальності Samsung Gear VR. Вартість Lattice — 500 000 доларів за милю. Для порівняння, бетонна прикордонна стіна, яку обіцяв звести на мексиканському кордоні американський президент, буде коштувати 24 мільйони доларів за милю.
Палмер Лаки, «отец» Oculus Rift, разрабатывает систему виртуального поля боя для Пентагона технологии
Вид з очок, підключених до Lattice, фото Wired
Anduril Industries почав працювати з військовими ще в 2018 році. Напрацювання проекту Lattice активно адаптували для Maven. В результаті перша фаза вже завершена; за непідтвердженими Пентагоном даними, її результатом стала система віртуального огляду місцевості для військових. Вона дозволяє солдатам бачити поле бою віддалено і більш точно орієнтувати удари безпілотників.
Лаки натякнув на участь Anduril Project Maven під час конференції Web Summit в Лісабоні в листопаді минулого року. «Ми працюємо над отриманням даних від безлічі різних датчиків і суміщенням їх на платформі з штучним інтелектом, яка може побудувати ідеальну тривимірну модель всього, що відбувається на великій площі, — сказав Лаки. ― Потім ми аналізуємо ці дані, помічаємо все тегами, знаходимо важливі місця і передаємо людям на полі бою на мобільні пристрої».
«В майбутньому, я думаю, солдати стануть супергероями зі здатністю всевідання: вони будуть знати, де кожен ворог, кожен союзник і всі ресурси» — продовжив він. На думку підприємця, солдати будуть віддалено керувати машинами і знаряддями за допомогою шоломів віртуальної і доповненої реальності.
Палмер Лаки, «отец» Oculus Rift, разрабатывает систему виртуального поля боя для Пентагона технологии
Вишка Lattice та її мобільний додаток, фото Wired
У тому ж виступі Лаки висловив упевненість в тому, що саме військові першими почнуть носити гарнітури доповненої реальності, а не споживачі. VR і AR пристрою конкурують зі смартфонами і повинні стати набагато краще смартфонів, перш ніж перетворитися на масове пристрій.
Нагадаємо, що Лаки прославився як популяризатора шоломів віртуальної реальності і винахідника гарнітури віртуальної реальності Oculus Rift. Її краудфандинговая кампанія спочатку «підірвала» Kickstarter, а потім перспективний стартап викупив Facebook. На той момент Палмеру було всього 22 роки.
Палмер Лаки, «отец» Oculus Rift, разрабатывает систему виртуального поля боя для Пентагона технологии
Команда стартапу Anduril
На жаль, на цьому удача покинула його. У 2016 році вибухнув скандал, пов’язаний з тим, що Лаки підтримував на американських виборах Дональда Трампа, а не Хілларі Клінтон. У 2017 році компанія Zenimax подала в суд на Oculus VR, звинувачуючи останню в крадіжці інтелектуальної власності для розробки шолома віртуальної реальності. Підтримки Трампа Лаки не пробачили ЗМІ і публіка, а ситуація з Zenimax призвела до звільнення з Facebook. Однак ще до низки публічних фіаско Лаки познайомився з Треєм Стівенсом, колишнім співробітником Palantir, і почав замислюватися про військових технологіях.
Технології, створені в ході роботи Anduril для програми Maven, що будуть задіяні у реальних умовах в Афганістані. Коли саме це станеться, поки невідомо.

попередня стаття17 геніальних фотографій, на яких у вдалий момент зупинився час
наступна статтяБоротьба за палацові квадратні метри, або як Кейт Міддлтон і Меган Маркл змагаються в облаштуванні родинних гнізд