Грозовий розряд або, простіше кажучи, удар блискавки, який в квітні 2020 року освітив небо відразу трьох американських штатів, був нещодавно визнаний представниками всесвітньої метеорологічної організації (world meteorological organization, wmo), як найдовший з усіх зареєстрованих грозових розрядів. Відстань, на яку «пробила» небо ця блискавка, склало 768 кілометрів (477 миль), і це на 60 кілометрів більше відстані пробою попереднього володаря рекорду, розряду, довжиною в 709 кілометрів, що стався в жовтні 2018 року в південній частині бразилії.

Відзначимо, що до останнього часу реєстрація таких вотмолній-монстрів проводилася за допомогою мереж наземних антен, приймачів gps і модулів обробки даних, об’єднаних в єдину метеорологічну систему під назвою lightning mapping array (lma). Однак, у цієї системи є цілий ряд обмежень, які перешкоджають реєстрації і вимірам наймасштабніших грозових розрядів, але всі ці обмеження обходяться з легкістю шляхом використання сучасних супутникових технологій.

Рекордний грозовий розряд був зареєстрований, завдяки даним, зібраним американськими супутниками geostationary operational environmental satellites, європейським супутником meteosat third generation satellite і китайським супутником fy-4 lightning mapping imager. Велика кількість даних дозволило вченим скласти досить точну карту розряду блискавки, дослідження якої дозволять їм знайти відповіді на деякі з наявних в цій області питань.

Крім найдовшого розряду, вчені також визначили власника іншого «грозового» рекорду — за тривалістю спалаху блискавки. Новим рекордсменом став розряд, що стався в червні 2020 року під час грози над уругваєм і аргентиною, який висвітлював небо протягом 17.1 секунди. Апредущій розряд-рекордсмен, що стався приблизно в тому ж самому регіоні в 2019 році, мав тривалість в 16.73 секунди.

«блискавка — це дивовижне невловиме і складне природне явище, яке, нехай і в невеликій мірі, впливає на наше життя» — розповідає майкла дж. Петерсон (michael j. Peterson), вчений-метеоролог з національної лабораторії в лос-аламосі, — «і тепер у нас є результати високоточних вимірювань, які дозволяють нам побачити деякі аспекти самих грозових розрядів, дізнатися тонкощі супутніх процесів і оцінити вплив цього на навколишнє середовище».

ключові слова: грозовий, розряд, удар, блискавка, довжина, тривалість, рекорд, супутник, дані

першоджерело

інші новини по темі:

Мега-блискавки: з’явилися нові рекордсмени в області дальності і продовжувач …

Вчені виявили докази існування «темних блискавок»

Як ви думаєте-що це таке?

Фізики виявили незрозумілі хмари позитронів в областях грозової активності …

Вчені підтвердили, що грозові розряди є природними » ядерними …

попередня статтяПять причин нічної пітливості
наступна статтяЯк приготувати паска без дріжджів