Слова Пєскова про «рекет і рейдерство» вірно характеризують можливі санкції США проти «Північного потоку–2». Озвучив провідний експерт Фонду національної енергетичної безпеки, викладач Фінансового університету при уряді РФ Станіслав Митрахович

«Теоретично санкції США можуть бути застосовані і вплинути на проект, так як «Північний потік-2» – масштабна ініціатива, у ній задіяно велику кількість європейських компаній. Одні співфінансують будівництво, інші беруть участь у підрядних роботах, треті і зовсім будують європейське відгалуження від газопроводу – гілку EUGAL, і з натяжкою цю роботу можна прирівняти до допомоги проекту. Тобто знайти «прихильників» і вдарити по них Штати мають можливість.
Знову ж теоретично європейським компаніям США можуть заморозити рахунки, заборонити їм доларові транзакції. А то і зовсім накласти штраф – подібні прецеденти в Європі були. Але на практиці спроба накласти санкції на європейський бізнес створить серйозні ризики для самих американців – саме тому Вашингтон ці заходи досі не ввів. Адже куди логічніше було це робити на початковому етапі опрацювання або будівництва проекту», — відзначає аналітик.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков піддав різкій критиці можливі санкції США проти «Північного потоку-2». «Вороже й неконкурентна ставлення США до цього суто економічним проектом добре відомо, це не новина. Ми віддаємо собі звіт, що маємо справу зі спробами недобросовісної конкуренції, а іноді з діями, порівнянними з рекетом або рейдерством, тільки на міжнародному рівні», — сказав він. І додав, що Москва вважає «подібний підхід неприйнятним».
«Якщо США навіть спробують накласти санкції на європейські компанії, викличуть шквал невдоволення з боку держав ЄС, де цей бізнес працює і платить податки. А адже зараз Штати намагаються втягнути Європу в торговельну війну з Китаєм, паралельно примушують виконувати санкції проти Ірану і Венесуели, продовжувати санкційний режим у відношенні Росії. Прямий тиск на Європу стане вже надмірним навіть для США, які все ж таки є потужним світовим гравцем.
Друга причина, чому Штати не введуть санкції проти «Північного потоку-2» – є шанс, що незважаючи на це тиск, проект все одно буде завершений і зданий в експлуатацію. Адже якщо перекрити одні фінансові джерела, «Газпром» без праці знайде інші – їх можна зайняти на інших ринках або в уряду РФ. Одно справа не стане за компаніями, які не побояться санкцій США, так як їх робота не виходить за межі Євросоюзу. Тобто самі санкції марні», — підкреслює експерт.
Санкційний глухий кут
Напередодні газета The Wall Street Journal дізналася про підготовку нових санкцій проти «Північного потоку-2». Вони будуть спрямовані проти інвесторів і компаній, що уклали контракти на прокладання труб. За словами джерел у Білому домі, президент Дональд Трамп вважає «Північний потік–2» несумісним з «військовим щитом, який Америка тримає над Європою». Пізніше глава міністерства енергетики США Рік Перрі підтвердив, що Вашингтон вивчає можливість введення додаткових санкцій проти проекту.
«Ми переконані, що конкурентність тих чи інших проектів повинна доводитися на ділі за рахунок переваг з точки зору попиту і пропозиції. В даному випадку конкурентність проекту, конкурентність газу, який надходить по «Північному потоку-2″, стовідсоткова і, напевно, швидше Вашингтону потрібно думати, як зробити так, щоб їх покупці в Європі купували газ дорожче на десятки відсотків порівняно з російським газом», — сказав Пєсков.
«Трамп розуміє, що санкції США до Європи з-за «Північного потоку-2» настільки ж надмірні, скільки безглузді. Приміром, компанія All seas одна з небагатьох в світі володіє технологіями з підводного будівництва трубопроводів, мало задіяна на ринку США. для неї проекти з РФ, у тому числі «Турецький потік» і майбутні газопроводи, куди важливіше американського ринку. Вона швидше переведе розрахунки з Москвою в євро, ніж з-за санкцій відмовиться від співпраці.
США роздратовані «Північним потоком-2» з простої причини – він створює конкуренцію для їх продажу газу в Європі. Ніяких інших політичних і економічних лейтмотивів просто немає. Варіантів продати свій зріджений природний газ у США немає. А значить, потрібно видавити з ринку конкурента з більш вигідними пропозиціями. І раз економічно Штати це зробити не можуть, підключається політика, в тому числі недобросовісна. Тут нічого особистого – просто бізнес.
Законодавство про санкції до партнерів проекту «Північний потік-2» було прийнято ще в 2017 році і досі не введено в дію. Всі нові спроби запровадити санкції – це лише спроби конгресменів підштовхнути Трампа до жорстких заходів. Але президент США розуміє, що це загрожує крахом відносин з Європою, бо просто нічого не робить. Теоретично санкції можуть бути введені, але на практиці шанси на це дуже малі», — підсумовує Станіслав Митрахович.
Максим Бут, Економіка сьогодні

попередня статтяПро готовність надати допомогу СРСР
наступна статтяВ минулому році російські мільярдери почали продавати свої літаки