В останні півтора-два роки в російських ЗМІ з’являється маса матеріалів на тему тактики. Споживач футбольного чтива дізнався вже мільйон нових термінів, починаючи з білд-ап і закінчуючи інтригуючим поєднанням букв xG. Зізнатися, я теж люблю вивчати всю цю аналітику, вдивлятися в схеми і стрілочки. Але коли автор пояснює тактикою результат – виходжу з себе. І в цьому тексті поясню, чому.
На мій погляд, розмови про тактику – це розмові про процес, за допомогою якого тренер намагається реалізувати якийсь план і отримати результат. Сам же результат складається, насамперед, з трьох складових: класу гравців, їх вольових зусиль і збігу обставин. Тому кричущі заголовки на кшталт «5-2-2-1
Кальехи знищили 4-4-2
Семака» викликають блювотний рефлекс. Або мене тримають за дурня, або самі автори цих текстів – дурні. Такого роду акцент ще може бути доречний, коли з-за повторюваної тактичної помилки одна команда регулярно створює моменти біля воріт іншого. Що рідкість. Але тактикою без докорів совісті пояснюють навіть перемоги команд, на чиїх воротах суперник сидить більшу частину матчу (це не про зустріч «Зеніт» – «Вільярреал»), а пропускає в результаті єдиною контратаки.
«Я вважаю, що тактична схема не грає основної ролі. Головну роль відіграють серце і агресія. Це важливіше», – зізнався нещодавно в інтерв’ю головний тренер «Локомотива»
Юрій Сьомін. Думка досвідченого тренера легко довести. Якщо «команда 4-4-2» зіграє ще десять разів проти «команди 5-2-2-1», то рахунки і результати будуть різними. І навіть якщо попросити суперників помінятися схемами і тактичними завданнями, результати десяти їхніх зустрічей у багатьох випадках не співпадуть, іноді виявляться протилежними.
Що потрібно для того, щоб пасажир добрався з точки А в точку В? Як мінімум транспорт, його водій та дорога. Можна вибрати будь-який транспортний засіб: машину, автобус, тролейбус або навіть велосипед. Щось рухається на бензині, щось на електриці, а що-то за рахунок крутіння педалей. При цьому машини бувають сучасними або старими, здатними їхати на більшій або меншій швидкості. Потрібен водій тверезий. Дорогу добре б знайти саму коротку, але якісну і забезпечену покажчиками. Вибором «тактики» руху ми запускаємо процес. Результат же отриманий завдяки тому, що водій зволив сісти за кермо в точці А, не порушив у шляху правила або не був спійманий співробітниками ДПС, обігнав ковыряющего в носі колегу і знайшов, де припаркуватися в точці Ст.
Якщо тренер стверджує, що його команда діяла тактично неправильно, він, очевидно, говорить про розташування футболістів у певних ігрових ситуаціях. Але не існує усталених схем, тому неможливо програти через 4-4-2 або 5-2-2-1. Схеми малюють при обороні. Проте в ході матчу відбувається багато переходів м’яча, через яких команда не встигає стати, «як на картинці», і включитися в оборону так, як просив тренер. У моменти цих переходів часто і робиться результат.
Що стосується популярного нині показника xG (expected goals – очікувані голи) … мої найпалкіші вітання його винахіднику! Хтось, що володіє математичним мисленням, побудував свій бізнес на продажу товару людям, що володіє мисленням футболіста. Ніяким формулами не об’єктивно відобразити ступінь «голевистости» моменту. Тому як на це впливає безліч деталей: наприклад, швидкість і висота польоту м’яча, його підкрутка, навіть сила вітру всередині чаші арени. З іншого боку, є емоційний стан автора, припустимо, хвилювання і поспіх з-за рахунку гри. Важливими є також положення тіла б’є, він лівша або правша, хороший навик реалізації моментів, яке положення воротаря, на якого він подивився перед ударом, і так далі. Деякі тренери, як не дивно, всерйоз сприймають показник xG. За гамбурзьким рахунком, це не більш показова статистика, ніж кількість ударів в площину воріт. Вони теж бувають зовсім різні, з різних дистанцій і при різному опорі, зате якусь інформацію по сезону загалом дадуть.
Загалом, якщо наступного разу ви побачите заголовок, кричущий про перемогу однієї схеми над іншою, просто посміхніться. Але почитайте обов’язково. Пояснення процесу буває цікавіше, ніж пояснення результату.

попередня статтяМилий щеня з брекетами підкорив інтернет (7 фото)
наступна статтяФірма Karma Automotive пообіцяла три премєри в Шанхаї