Оголошено внз-переможців конкурсу на участь у програмі стратегічного академічного лідерства»пріоритет 2030″. Про підсумки роботи відбіркової комісії розповів на прес-конференції в тасс міністр науки і вищої освіти валерій фальков.

Нагадаємо, основні документи цієї програми, що регламентують порядок відбору учасників і правила надання грантів, уряд опублікував наприкінці травня. Претенденти повинні були надати свої програми розвитку на десять років, спрямовані на» збільшення внеску університетів у досягнення національних цілей розвитку рф«,» збалансований просторовий розвиток країни » і забезпечення доступності якісної освіти в регіонах. Заявочна кампанія стартувала вже на початку липня.

Як повідомив міністр, держпідтримку отримають 106 російських вузів, п’ять з яких – вузи культури і мистецтва. Університети-переможці розташовані в 46 суб’єктах федерації, близько 60% знаходяться в регіонах. Представлені всі федеральні округи, але найбільше переможців у трьох з них: центральному, приволзькому, північно-західному.

«програма показала, що існує певна диференціація за кількістю амбітних вузів з хорошими програмами на десять років вперед», – зауважив фальков, додавши, що тут є над чим попрацювати.

Всі університети, що увійшли до програми, отримають базову частину гранту-100 мільйонів рублів-цього року і наступного. Крім того, з 101 вузу комісія відібрала 54. Їм належить поборотися за спеціальну частину гранту в рамках двох треків: «дослідницьке лідерство» (18 університетів) і «територіальне або галузеве лідерство» (36 вузів). Серед цих вищих навчальних закладів 30 – регіональні, решта-з москви і санкт-петербурга. Найближчими днями спеціальна рада заслухає їхні програми і прийме рішення про величину грантів і принципи їх диференціації.

Думається, далеко не всі претенденти на участь у програмі «пріоритет 2030» задоволені підсумками відбору. За бортом залишилися досить відомі і сильні вузи (наприклад, в число переможців не увійшли два з десяти федеральних університетів). Можливо, тому фальков детально розповів про роботу відбіркової комісії. Протягом трьох тижнів вона заслуховувала доповіді 187 команд внз-претендентів. Крім того, спеціальна підкомісія, яку очолила міністр культури ольга любимова, оцінювала програми творчих вузів (тут конкуренція була навіть більше – підтримку отримала лише кожна четверта).

“всі університети мали можливість не просто розповісти про своє бачення розвитку в найближчі роки, а й отримати кваліфіковані поради, – розповів фальков. — у складі комісії були представники академічних інститутів, російського союзу промисловців і підприємців, громадських організацій».

За словами міністра, при оцінці бралися до уваги і сама програма, і вміння її представити – виступали ректори, проректори, представники регіонів, роботодавці. Члени комісії до початку презентації кожного вузу отримали думки і попередню оцінку його програми від двох (як мінімум) незалежних експертів. Але головне-увага суворого журі була спрямована не на поточні досягнення і не на наукові та репутаційні заділи, які сьогодні є у багатьох університетів.

«ми оцінювали програму і її реалістичність, ректора і його команду, підтримку з боку індустрії і регіону-і все це співвідносили з національними цілями розвитку країни і регіональним порядком», – підкреслив фальков.

Міністр відзначив дуже хорошу підготовку вузів медичного профілю-учасниками програми стали десять медвузів, у той час як у програмі 5-100 був тільки один (сеченівка). Вперше отримають держпідтримку в рамках програми вузи культури. Дуже цікаві амбітні заявки представили аграрні вищі навчальні заклади. З чотирьох переможців тільки один вуз-столичний (тімірязєвка). Три-регіональні, причому два з них отримали право претендувати на спеціальну частину гранту в рамках галузевого і територіального лідерства. З педвузів в програму увійшов один-московський міський педагогічний університет.

Особливо міністр відзначив п’ять вищих навчальних закладів, які, за його словами, стали відкриттям для комісії: адигейський, псковський, севастопольський державні університети, приволзький дослідницький і смоленський державний медичні університети.

«ми вперше побачили у регіональних вузів таке бажання змінюватися, трансформуватися, бути ведучими», — сказав фальков.

Ті університети, що зараз не увійшли в програму або навіть не намагалися брати участь у конкурсі, зможуть підготувати і подати заявку в наступному році. Комісія засідатиме щорічно. Вузи-учасники, що показують погану динаміку, будуть з програми виключатися, нові зможуть в неї увійти.фальков подякував колегам з президії ран і особисто президента ран олександра сергєєва. Колеги з академії наук, за його словами, з самого початку брали участь в обговоренні проекту програми» пріоритет 2030″; силами ран була проведена експертиза програм всіх вузів; представники академії, включаючи віце-президента ран володимира чухоніна, працювали у відбірковій комісії. Президент ран а. Сергєєв увійшов до ради за програмою стратегічного академічного лідерства» пріоритет 2030″, який прийме рішення щодо присудження спеціальної частини грантів.

Журналісти підняли питання про запуск окремого проекту підтримки програм розвитку наукових організацій — за аналогією з програмою»пріоритет 2030″. Ця ідея, розповів фальков, вперше прозвучала на полях далекосхідного економічного форуму, на зустрічі з представниками академічних інститутів дво ран, і знову спливла зараз, після засідання відбіркової комісії, у складі якої було чимало представників ран. Міністр пообіцяв найближчим часом організувати роботу з підготовки такої програми і закликав академічну спільноту активно в цю роботу включатися. «ми в даному випадку повинні лише створити умови», — зауважив він.

“це, звичайно, не буде стилізована калька з програми «пріоритет 2030», адже академічні інститути мають свою специфіку в організації дослідницької діяльності, – вважає фальков. — повинна бути конкурентна, максимально об’єктивна і відкрита програма, для участі в якій будуть оцінюватися не зачепили і статуси, а динаміка змін, чітке бачення цілей, вміння створювати партнерство, включеність у взаємодію з індустрією. Ефективна організація досліджень, залучення молоді-ось те, що сьогодні може надати хороший імпульс розвитку наших нді як корпоративного профілю, так і суто академічного сектору».

попередня статтяТак собі картинки з чорно-білими нюансами (38 фото + 2 відео + 1 гіф)
наступна статтяСліпуче зброя Росії вперше зняли на відео