Висадився в 2020 році на місяць китайський апарат «чан’е-5» вивчив навколишнє його місячну поверхню. У тому числі він спробував визначити наявність води в місцевих породах. При цьому, як виявилося, навіть ті з них, що походять з надр супутника, містять воду. До сих пір про походження цього з’єднання на місяці йдуть гарячі суперечки серед вчених.

Сучасний місяць виглядає безводним: це добре узгоджується з тим, що вдень там плюс 130 градусів. Така температура сприяє випаровуванню води. Однак ще в 1960-х американські астронавти виявили на селені породи і ряд ефектів, що вказують на наявність в її реголіті води. Сліди н2о знайшлися і в зразках місячних порід вулканічного походження, тобто не пов’язаних з поверхневим реголітом. Це суперечило наявним тоді гіпотезам про походження і природу місяця, тому в nasa вирішили списати результати на забруднення земною водою через нещільно закривалися контейнерів для збору зразків.

Радянська автоматична місія з посадковим апаратом «луна-24» забрала зразки місячного грунту і повернула їх на землю — і там теж знайшли сліди води. З подібних причин-через несумісність наявності води на місяці з тодішніми гіпотезами про її природу — цей результат був проігнорований наукою того часу.

Вже в xxi столітті ряд спостережень показали, що в районі полюсів супутника землі, безсумнівно, є місячний лід — причому як мінімум 100 мільярдів тонн. Деякі вчені спробували пояснити його кометами: мовляв, їх падіння принесло воду на початково сухий місяць. Однак російські астрономи переконливо показали, що кометне походження цієї води виключено.

крім зон зі слідовим вмістом води на земному супутнику є і великі масиви водного льоду, наприклад, в тіні кратерів / © smithsonianmag.com

Нові спостереження «чан’е-5» вносять серйозний внесок у розуміння ситуації. Справа в тому, що прилади посадкового апарату зареєстрували спектральні сліди води не тільки в місячному реголіті, але і в зразку базальту — матеріалу, піднятого з надр місяця під час вивержень лави. Якщо в реголіті і взагалі у поверхні супутника вода ще може бути кометного чи іншого зовнішнього походження, то лава з його глибоких шарів не може мати воду такого походження.

Цікаво, що в місячному реголіті поверхневого походження «чан’е-5» виявив тільки 120 частинок води на мільйон, а в місячному базальті поруч — 180 частин на мільйон. Іншими словами, вміст води всередині селени може бути досить значним і вище, ніж в нормі на її поверхні (хоча, зрозуміло, нижче, ніж на землі).

Як вже писав naked science, ряд наукових груп з росії та ізраїлю показали, що найбільш ймовірне походження місячної води — земне. В рамках таких гіпотез місяць утворилася не після зіткнення землі і тейї, а під час .

попередня статтяКомпанія mediatek провела першу демонстрацію роботи wi-fi 7 покоління
наступна статтяВідновлення чутливості до «гормону ситості» допомогло в боротьбі з ожирінням