На початку цього тижня інтернет схвилювали повідомлення про те, що іранську правозахисницю, 55-річну Насрін Сотуде, засудили до 10 років в’язниці і 148 ударів батогом. При цьому тюремний термін жінці дали за звинувачення за сімома статтями, в тому числі за «змову, пропаганду проти системи і порушення громадського порядку», а ударів батогами призначили за те, що Насрін прийшла до суду без хіджабу. Сотуде, яка також працює адвокатом, відома також своєю боротьбою за права жінок і раніше неодноразово виступала проти закону, що зобов’язує жінок носити хіджаб.
Треба відзначити, що загальний термін ув’язнення за всіма статтями звинувачення становить 38 років, але в дію вступить найдовший з них, який і становить 10 років — такий запобіжний захід покладена за «підбурювання до корупції і розпусти».
Иранскую правозащитницу приговорили к тюремному сроку и ударами плетью FreeNasrin
Насрін Сотуде
Більш того, даний вирок є додатковим: у червні минулого року Сотуде вже заарештовували за звинуваченням у шпигунстві — тоді її засудили до п’яти років ув’язнення. Про це информагенству AFP повідомив чоловік правозахисниці Реза Хандан.
У пресі також з’явилася інформація про те, що, за словами судді Мухаммеда Могисе, Насрін засудили ще й до п’яти років ув’язнення за образу верховного аятолли (духовного лідера Ісламської Республіки Іран) Алі Хаменеї, але Хандан не підтвердив ці новини.
Иранскую правозащитницу приговорили к тюремному сроку и ударами плетью FreeNasrin
Треба відзначити, що це не перший висновок Сотуде: в 2010-2013 роках вона вже відбувала термін за те, що в 2009 році захищала інтереси учасників масових протестів проти переобрання ультраконсервативного президента Махмуда Ахмадінежада. Будучи у в’язниці в 2012 році, вона отримала премію Сахарова за видатний внесок у боротьбу за права людини.
Сотуде активно виступає проти обов’язкового носіння хіджабу (з’являтися без нього жінок в Ірані заборонено з 1979 року, коли відбулася Ісламська революція, а за порушення правил покладається тюремний термін або штраф).
Иранскую правозащитницу приговорили к тюремному сроку и ударами плетью FreeNasrin
Раніше її також засуджено до 11 років ув’язнення за «поширення пропаганди і змови, що загрожують безпеці держави», і вона отримала заборону на професію. В знак протесту Насрін оголосила голодування. Тоді в ситуацію втрутилися правозахисні організації, і вона була помилувана.
Зараз на підтримку активістки знову виступили вже багато міжнародні організації, в тому числі Amnesty International.
Насрін Сотуде присвятила своє життя захисту прав жінок і виступу проти смертної кари. Це просто обурливо, що влада Ірану карають її за її правозахисну діяльність,
— висловився представник Amnesty International, що спеціалізується на країнах Близького Сходу і Північної Африки Філіп Лютер.
Иранскую правозащитницу приговорили к тюремному сроку и ударами плетью FreeNasrin
Обурені тим, що відбувається і в Європейському союзі. Так, вирок засудила глава європейської дипломатії Федеріка Могерини:
Насрін Сотуде була засуджена в ході заочного судового процесу, що ставить під сумнів забезпечення належної правової процедури. Ми очікуємо, що Іран забезпечить захист прав Насрина Сотуде і її чоловіка Рези Хандана і дасть їм можливість оскаржити вирок.
Не залишилися осторонь і користувачі інтернету. У різних соцмережах запустили флешмоб з хештегом #FreeNasrin («Звільніть Насрін»): в постах люди діляться своїм збурень.
Іранська судова система стала систематичним джерелом несправедливості, насильства і відсутності безпеки!
Це схоже на смертний вирок проти цієї неймовірної правозахисниці! Від 148 ударів можна загинути!

попередня статтяЧас» життя » бозона хіггса нарешті виміряли майже точно
наступна статтяМамине печиво або печиво за 10 хвилин