Фонд Wellcome Trust, який є лідером фінансування досліджень в галузі біомедицини, представив фотографії, що вийшли у фінал конкурсу наукової фотографії Wellcome Image Awards. З безлічі знімків були відібрані лише найбільш інформативні, яскраві і технічно бездоганно виконані фото. Переможців оголосять 15 березня, а поки пропонуємо поглянути на ці дивовижні наукові знімки.

«Проводка» головного мозку

На знімку, зробленому з допомогою трактографіі, представлені нервові волокна в головному мозку здорової молодої людини. Ті, що з’єднують праве і ліве півкуля, пофарбовані червоним, зв’язують головний і спинний мозок — синім, передні і задні ділянки — зеленим.

Голова метелики з сімейства вітрильників

Фасеточні очі метелики здатні вловлювати самі швидкі рухи. Між ними — два усика (датчики запаху). Довгий хоботок згорнутий в трубочку: він розгортається, коли метелик злизує нектар з квітки.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Вірус Ебола

Вірус оточене мембраною (показана рожевим і фіолетовим), вкраденої у зараженої клітини. Мембрана покрита численними білками вірусу (бірюзовий), витягнутими зовні — вони нагадують гілки з корінням і чіпляються за інші клітини. Шар білків (синій) зміцнює мембрану з внутрішньої сторони. РНК (носій генетичної інформації) зберігається в циліндрі нуклеокапсида (зелений).

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Сеанс фототерапії для недоношеної дитини

Недоношена дитина отримує фототерапію в неонатологічному відділенні лондонській лікарні. У дитини жовтяниця — продукти розпаду червоних кров’яних тілець (білірубін) накопичуються в крові, чому білки очей і шкіра жовтіє. Печінка у дитини поки недостатньо розвинена і не здатна переробляти білірубін.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Алергія на чорну хну

Тимчасові татуювання (розпис по тілу або мехенді) набувають все більшої популярності. Їх наносять хною, яка сама по собі не викликає алергії. Однак для отримання чорного кольору в неї додають парафенілендіамін (PPD), який може викликати контактний дерматит: почервоніння, висип, набряк шкіри.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Заморожена стовбурова клітина людини

Стовбурова клітина, взята з організму здорової людини, яка пожертвувала частину свого кісткового мозку на потреби ракових хворих. Для збереження природного середовища клітини її швидко заморозили до мінус 150 за Цельсієм — а потім сфотографували в кріогенному скануючому електронному мікроскопі.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Ізоляційний блок

Знімок зроблений всередині самого захищеного ізоляційного блоку у Великобританії (лікарня Роял Фрі, Лондон). Спеціальна прозора «намет» закриває ліжко пацієнта, що страждає від небезпечного захворювання. В цей блок, постійно підтримується в стані повної готовності, на наступний день помістили першого пацієнта Вільяма Кулі — медбрата, що заразилася лихоманкою Ебола в Сьєрра-Леоне (серпень 2015 року).

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Виробництво тканин печінки

Невеликий фрагмент печінки людини помістили в печінку миші. Людські клітини (показано червоним і оранжевим кольором), а також кровоносні судини (зелений) скоординували свою діяльність і почали зростати, «харчуючись» мишачою кров’ю (білим). Знімок отриманий методом конфокальної мікроскопії.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Діагностика інсульту

Закупорка (показаний зеленим) одного з кровоносних судин (червоний) на шиї пацієнта. Знімок виконаний методами комп’ютерної та позитронно-емісійної томографії.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Паразити Toxoplasma gondii

Три паразита — збудника токсоплазмозу. ДНК всередині кожного організму (показана синім і зеленим) оточена мембраною (червоним) і білком (чорним). Паразитичні протисты досягають десяти мікрон в діаметрі.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Хвороба Рейно

Рука здорової людини (ліворуч) і рука пацієнта, що страждає хворобою Рейно (праворуч), зняті з використанням тепловізійних приладів. Це захворювання перешкоджає притоку крові до кистей рук та ступнів, коли людина страждає від холоду, тривоги, стресу. Уражені ділянки бліднуть, німіють і болять.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Бактерії на оксид графену

Дві бактерії (палички) «завернули» лист графену випадково, при використанні нестерильной води під час експерименту. Вчені намагаються посадити на графен різні лікарські препарати, щоб більш ефективно доставляти їх у важкодоступні ділянки тіла.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Лусочки на крилах метелика

На знімку — фрагмент крил уранії мадагаскарської (Chrysiridia rhipheus). Лусочки, що покривають крила, створюють малюнок райдужний з червоних, жовтих, блакитних і зелених тонів на чорному тлі. Однак це ілюзія: в крилах немає ніяких пігментів, а різноманітні кольори виникають завдяки тому, що світло відбивається від вигнутих лусочок під різним кутом.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Поділ стовбурової клітини в головному мозку

Поділ стовбурової клітини в мозку риби даніо-реріо. По мірі руху за годинниковою стрілкою видно, як клітина ділиться на нервову (перетворюється з фіолетовою в білу) і таку ж стовбурову (залишається фіолетового). Весь процес (до повного поділу клітин) займає близько дев’яти годин.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Всередині ока

Тривимірний знімок внутрішньої структури людського ока. Видно судинна оболонка (хориодея), затиснута між сітківкою і склери. Форма і пристрій хориоідеї унікальні для кожної людини, і тому можуть допомагати в діагностиці різних захворювань.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Листя кукурудзи

Кожен лист кукурудзи складається з безлічі клітин (зелені квадрати і прямокутники), усередині яких розташовуються ядра (помаранчеві гуртки). Судді відібрали цей знімок із-за рівня детализированности макрообъектов, знятих під мікроскопом.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Клатриновая оболонка

Клатрін — це внутрішньоклітинний білок, який утворює «клітки» або «кошика» навколо мембранних бульбашок. Ці структури допомагають переносу молекул всередину клітин, а також їх сортування. «Клітка» складається з трьох зігнутих смуг, з’єднаних з трьома короткими паличками. Її діаметр — приблизно 50 нанометрів.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Серце корови

Сам орган зберігається у формаліні в Анатомічному музеї Королівського ветеринарного коледжу (Лондон). Для досягнення ефекту тривимірності були об’єднані дані трьох фотографій.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Кровоносні судини ока

Кровоносні судини приносять поживні речовини в сітківку. Знімок отриманий за допомогою флюоресцентної ангіографії.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

Кістки і вік людини

На цій серії знімків показано, як змінюється структура кістки по мірі зростання людини. Зліва направо: перший поясний хребець за три місяці до народження, на момент народження, у перший рік життя, 1,2 роки, в 2,5 року. Кістки скелетів немовлят, померлих у ХІХ столітті, були взяті з колекції Королівського хірургічного коледжу.

Дивовижні фото з світу науки (20 фото)

попередня статтяСтрашні наслідки сильного землетрусу в Еквадорі (25 фото)
наступна статтяПрикольні картинки. Денний випуск (59 фото)