Як вибрати подарунок

8-11-2020
Лакова шкатулка для прикрас BJ502-2 Janco Vincente

Купити подарунки — завдання не з легких. Нам не вистачає ідей, часу на роздуми і натхнення. Щороку ми стикаємося з однією і тією ж дилемою: як вибрати ідеальний подарунок. Завдяки психологам з Університету Індіани ми знаємо, як уникнути кількох основних помилок. Також хочемо вам порекомендувати хороший вибір на сайті darunok.ua

Вибір ідеального подарунка слід починати з розуміння того, як покупець і одержувач оцінюють його вартість. Основна відмінність в тому, що, вибираючи подарунок, ми думаємо про момент, коли одержувач його відкриє. Ми представляємо його здивування, позитивні емоції і виходячи з цього судимо про вартості подарунка. Одержувач дивиться на подарунок з іншого боку. Оцінює його цінність з точки зору корисності. Так як же нам уникнути пастки нездійснених очікувань? Психолог Джефф Галак і його колеги вирішили полегшити наше завдання. Дослідники виділили шість найпоширеніших помилок при купівлі подарунків. Кожен з них є результатом неправильного і часто поширеної думки про дарування подарунків.

1. Подарунок має бути привабливим.

Купуючи подарунок, ми сподіваємося, що одержувач буде приголомшений після його розпакування. Ми розраховуємо на ефект «вау», тому вибираємо подарунки, які подобаються більшості людей. Цікаво, що коли ми знаходимося на місці одержувача, ми оцінюємо подарунок на основі його корисності і радості, яку він може нам доставити, а не викликаного «вау» ефекту.

Порада: купуйте практичні подарунки, які стануть у пригоді одержувачу, замість дорогих подарунків, корисність яких невисока.

2. Подарунком потрібно користуватися негайно.

Ми вважаємо, що подарунок повинен викликати сильні емоції відразу після розпакування. Ми хочемо бачити широку посмішку на обличчі одержувача. З цієї причини люди з більшою ймовірністю оберуть невеликий букет троянд в якості подарунка, ніж насіння для великого букета, або більш дешевий, але повний блендер замість подарункової карти для дорогого високоякісного одностороннього блендера. Орієнтуючись на майбутню реакцію одержувача, ми вибираємо подарунки, що доставляють миттєві позитивні емоції. Фактично, як одержувачі, ми вважаємо за краще високоякісні продукти, навіть якщо вони неповні, тому що ми судимо про їх цінності на основі того задоволення, яке вони можуть доставити нам в майбутньому.

Порада: замість подарунка, який можна використовувати тут і зараз, подумайте про те, що змусить одержувача найбільше цінувати ваш подарунок. Задарма не обов’язково відразу користуватися.

3. Подарунок повинен бути матеріальним.

Це одна з найпоширеніших помилок. Ми думаємо, що светр або планшет доставлять більше задоволення, ніж квиток на концерт або тур. Купівля подарунків простіше, тому що для цього потрібно менше знань про людину, якій дається подарунок. Дослідження щастя вже давно показали, що досвід покупки збільшує щастя більш ефективно, ніж покупка речей.

Порада: якщо ви хочете збільшити щастя одержувача, подумайте про те, що він хотів би випробувати і здійснити цю мрію.

4. Вам слід купити подарунок-сюрприз.

При виборі подарунка нам здається, що люди однаково цінують як очікуваний подарунок (обраний раніше), так і несподіваний подарунок (нашу власну ідею подарунка). Фактично, ми більше цінуємо подарунки, про які просили раніше. Незгода виникає через віру в те, що одержувач зазнає більше позитивних емоцій, коли ми його здивуємо. Крім того, це буде можливість продемонструвати наші зусилля і відданість. З іншого боку, одержувачі цінують раніше обрані подарунки найбільше, тому що вони відповідають їх перевагам.

Порада: замість того, щоб бути оригінальним, просто зробіть іншій людині подарунок, який він просив.

5. Купуючи подарунок, ми повинні бути щедрими.

При виборі подарунка сподіваємося на миттєвий ефект. Купуємо дорогі речі, щоб справити враження на одержувача. Однак виявляється, що сприймається доброта не має нічого спільного з ціною подарунка. Важливо відзначити, що оцінка його вартості залежить не від ціни, а від сприймають цінності.

Порада: Вибираючи подарунок, подумайте про його корисності, про те, як одержувач буде ним користуватися, а не про те, який ефект він зробить за різдвяним столом.

6. Подарунок повинен відображати переваги одержувача.

При покупці подарунка нам здається, що краще купити подарункову карту для улюбленого магазину одержувача, тоді як насправді вони вважали за краще б карту, яку вони могли б використовувати в будь-якому магазині за своїм вибором. Невідповідність виникає через те, що як дарувальник ми хочемо зробити на одержувача найкраще враження, показуючи, наскільки добре ми його знаємо. З іншого боку, коли ми отримуємо подарунок, ми орієнтуємося на його корисність, тому найбільше нас радують універсальні подарунки.

Порада: універсальні подарунки краще, ніж персоналізовані.

Таким чином, коли ми купуємо подарунок, ми повинні думати про цінності, яку він принесе одержувачу, а не про те, наскільки добре він буде виглядати при розпакуванні.