24 вересня пройшло друге загальні збори асоціації науково технічного співробітництва росії і китаю (антсрк) під девізом: «наука та інновації, розвиток і процвітання». Через ковіда — у форматі онлайн. Платформа zoom крім основних точок підключення – залу президії уральського відділення ран в єкатеринбурзі і міжнародного конференц-залу готелю «синь-балі» в харбіні – з’єднала десятки наукових установ, університетів, високотехнологічних підприємств кнр, свердловської, челябінської, оренбурзької, пермської, архангельської областей, республіки комі, удмуртії та інших регіонів росії, щоб підвести підсумки взаємодії і звірити плани.

Нагадаємо, що антсрк – єдина російсько-китайська «межакадемическая» асоціація (в даний час діють ще 10 міжвузівських) – створена в 2018 році на основі угоди про співпрацю між уральським відділенням ран і академією наук провінції хейлунцзян. Декларація про її створення підписана на п’ятій виставці «російсько-китайське експо» в єкатеринбурзі. З тих пір пройдено великий шлях: сьогодні в асоціацію з обох сторін входять вже більше 200 організацій, вони шукають і знаходять точки дотику в самих різних областях. Як зазначив, вітаючи збори, віце-губернатор народного уряду провінції хейлунцзян сюй цзяньго, нинішній рік, оголошений в росії роком науки і технологій, одночасно названий роком науково-технічного співробітництва росії і китаю, і тут антсрк відіграє значну роль. Заступник міністра промисловості і науки свердловської області наталія мартинова навела конкретні цифри: кнр сьогодні – головний торговий партнер середнього уралу, в 2020 році товарообіг між ними склав 2,8 мільярда доларів (зростання в порівнянні з 2019-м – 35%), за половину 2021-го цей обсяг збільшився на 26%. Дуже важливо прагнути до такого зростання і в науково-технічній сфері. Генеральний консул кнр в єкатеринбурзі цуй шаочунь підкреслив, що діяльність асоціації сприяє зміцненню не тільки наукових, а й культурних зв’язків між нашими країнами.

Звітуючи про зроблене, постійний голова антсрк з китайської сторони, президент академії наук провінції хейлунцзян лю чуньянь констатував: за три роки антсрк вже стала рушійною силою науково-технічного співробітництва росії та китаю. Створена транснаціональна мережева платформа для наведення мостів між науковими організаціями наших країн, в базі якої понад 300 інноваційних проектів.

Постійний голова антсрк з російської сторони академік валерій чарушин, подякувавши всім, хто стояв біля витоків асоціації та її розвиває, і окремо – екс-президента академії наук провінції хейлунцзян го чунь цзина, представив 6 пріоритетних напрямків досліджень в уральському відділенні ран, визначених комплексним планом його розвитку, розповів про створені в уральському регіоні науково-освітніх центрах, їх зв’язки з реальним сектором економіки, можливості включення в ці зв’язки китайської сторони. Особливо він зупинився на загальній роботі по впровадженню в медичну практику розробленого і виробленого на уралі противірусного препарату «триазавирин», що пройшов апробацію в клініках пекіна і єкатеринбурга і показав високу ефективність. Серед інших прикладів відзначені розробки інституту металургії уро ран в області цифровізації та контролю доменних процесів, реалізовані на ряді металургійних підприємств кнр, а також співпраця уральського федерального аграрного науково-дослідного центру уро ран з байченською академією сільськогосподарських наук провінції цзілінь. Ці зв’язки не переривалися, незважаючи на пандемію covid-19, що стримує академічну мобільність, і їх необхідно зміцнювати.

Віце-президент науково-технічного інституту пекіна лю цин-цзюнь повідомив, що представляється ним організація просуває інноваційні розробки не тільки в столиці китаю, але і в його провінціях і антсрк покликана сприяти такому просуванню. А віце-президент академії наук провінції гуандун лі дінцян, відзначивши особливу затребуваність медичних досліджень в наші дні, підкреслив: співпраця з росією в цій сфері дає позитивну енергію.

Більш детально про трирічний досвід асоціації та її нові перспективи розповів заступник голови уро ран і голови антсрк з російської сторони академік віктор руденко. У 2018 році після підписання декларації про створення антсрк в уральській столиці в рамках п’ятого «російсько-китайського експо» пройшла перша академічна асамблея науково-технологічного співробітництва росії і китаю і за сприяння генконсульства кнр в єкатеринбурзі – установчі збори асоціації, прийнятий її статут. У жовтні того ж року солідна делегація уро ран брала активну участь у роботі сьомої харбінської міжнародної наукової виставки, на її майданчиках – у третьому російсько-китайському форумі високих технологій, дискусії «члени ран розмірковують про проблеми інновацій», конференції з науково-технічного співробітництва та обміну між уралом і харбіном. Наших вчених тепло прийняли на презентації досягнень китайського авіапрому, вони виступили на інноваційному форумі «45 градусів північної широти», що зібрав величезну аудиторію. Про все це «пошук» докладно розповідав, нове відтоді – запрошення уро ран за посередництва антсрк (конкретно – пекінської академії науки і технологій) на міжнародний форум інноваційних мозкових центрів у пекіні. Академік руденко підкреслив: у сучасному світі інституціоналізація подібних центрів (think tanks) має величезне значення. Вперше виникли в xx столітті в сша і спочатку грали роль експертно-аналітичних з питань внутрішньодержавних справ і міжнародних відносин, сьогодні вони стали перспективною формою вироблення рекомендацій для тих, хто приймає рішення щодо значущих питань світової економіки, науково-технічної політики, все частіше грають роль сполучної ланки між фундаментальною наукою та інноваційною діяльністю. На жаль, через пандемію наша участь у форумі була можлива тільки в форматі онлайн. Проте російська сторона антсрк представила своє бачення перспектив розвитку таких центрів в рф, зокрема, на уралі. Проміжним підсумком участі у форумі стало запрошення уро ран в члени міжнародного союзу глобальних мозкових центрів високого рівня (zgc global high-level think tank alliance-zgocta). Зараз це питання — у стадії розгляду.

Наукова частина зборів носила ознайомчий характер: китайська сторона представила 14 презентаційних роликів організацій-членів антсрк, російська – 7. Вразив візуалізований масштаб асоціації: свої досягнення показали 8 академій наук китайських провінцій, кожна з яких за населенням порівнянна з цілою європейською країною, а також окремі інститути.

Збори прийняли ряд організаційних рішень, затвердивши склад керівництва антсрк і прийнявши до своїх лав нових членів: лікарню червоного хреста, академію суспільних наук провінції хейлунцзян і інститут санья. У планах на 2022 рік китайською стороною намічено провести семінар з досліджень в області нових матеріалів і презентацію з трансферу досягнень в цій галузі; російською стороною-наукову сесію антсрк і міжнародний семінар, присвячений проблемам фундаментальної науки за участю асоціації в рамках міжнародної промислової виставки «іннопром» в єкатеринбурзі.

попередня статтяЗанедбаний залізничний міст в Новгородській області: шедевр промислової архітектури
наступна статтяІваново — Ярославль: особливості поїздки за маршрутом