Оборона Києва стала одним з основних епізодів монголо-татарської навали на Русь. «Старий град» здався після 9 днів кровопролитних боїв. Кульмінацією було спалення захисників міста у церкві.
Після свій смерті Чингісхан залишив міцне ієрархічне держава, що володіло величезними територіями від Китаю до поволзьких степів. Своїм 10 онукам він заповів звернути західні землі «до останнього моря» у своє підпорядкування. Поклав на себе цю важливу місію його онук Батий. У 1235 році його багатотисячне військо вирушило в похід на Захід. До початку наступного року армія Батия вже підкорила поволзьких булгар, половців, аланів і мордву. Завоювавши найближчих сусідів Русі, монгольське військо вторглося на російську територію і в короткі терміни без особливих втрат підкорило найбільші міста Північного Сходу. Далі впали Чернігів, Глухів та інші поселення на шляху до Києва, головний бастіон і «ворота» в Східну Європу.
До моменту вторгнення монголів на Русь Києва був дуже ослаблений внутрішнім розколом і міжусобними війнами. До цього столицю колись об’єднаної Русі двічі руйнували правителі сусідніх князівств: спочатку Мстислав Андрійович у 1169 році, а потім Рюрик Ростиславич в 1203 році. До моменту приходу монгольського війська до стін Києва в самому місті не було князя: замість Данила Романовича, правителя Галицько-Волинського князівства, тимчасовим володарем був його намісник воєвода Дмитр. У людей, що знаходяться всередині фортечних стін, почалася паніка. До того ж київські укріплення вже не відповідали сучасним вимогам військової думки і не були придатні проти облогових знарядь, якими володіло монгольське військо.
Как Киев пал под натиском монголов История
Монголи після завоювання Китаю значно розширили свій інженерно-військовий потенціал: в їх арсеналі було близько 30 камнеметных машин. Стратегія облоги була наступною: підходячи до фортеці, вони оточували її так, щоб ніхто не міг ні зайти, ні вийти. Завдяки чітко налагодженій структурі війська, монголи могли відпочивати в перерві між осадами, тоді як їхні суперники билися як в останній раз, не шкодуючи ні часу, ні сил, без сну і відпочинку.
Сучасні історики оцінюють кількість оборонців в Києві в районі 5 тисяч осіб, з яких лише мала частка були професійними воїнами, а решта — ополченці з числа мирних жителів. Причини такого «перекосу» у складі радянських зрозумілі: після кривавої битви на Калці у 1223 році в Києві практично не залишилося професійних полководців, до того ж на тлі роз’єднаності руських князів важко було сформувати велику армію. Тим часом велика частина населення втекла з міста, причому, це здебільшого були прості люди. У Києві залишилися переважно лише ті, у кого було власне майно: так здавалося надійніше врятувати його від повного розгарбування.
Как Киев пал под натиском монголов История
Щоб зрозуміти, наскільки грізною була армія Батия, можна навести історичну статистику: на момент облоги військо Батия налічувало близько 50 тисяч воїнів. У кожного з них було по кілька комплектів лука і стріл, здатних пробити обладунки руських дружинників за кілька сотень кроків. Броня монгольських воїнів робилася з декількох шарів товстої буйволиной шкіри, яку покривали спеціальним водовідштовхувальним розчином. Подібна технологія виготовлення обладунків мала незаперечну перевагу перед традиційними металевими латами: вони були набагато легше, а по міцності зовсім не поступалися. Щити також робилися з легких природних матеріалів, що забезпечувало мобільність монгольським воїнам.
До монгольського вторгнення кілька руських князів спробували знайти підтримку на стороні, зокрема, звернувшись до угорського короля Бели IV. По прибуттю галицько-волинського князя Данила в Угорщину він спробував переконати тамтешнього монарха в відчутною небезпеки непереможних монголів, які можуть торкнутися і його землі. Однак, необхідного війська російський князь так і не отримав. В результаті, сам Бела IV через рік зіткнеться з монголо-татарським військом і буде просити допомоги у правителя Священної Римської імперії Фрідріха II. Правда, і в цьому випадку допомога не прибуде.
Как Киев пал под натиском монголов История
Але повернемося до Києва, де до того моменту Батий встановив більшість кам’яно-метальних машин біля самої вразливої частини міста — навпроти Лядських воріт. У цій частині була низина і відсутні стратегічно перспективні схили. Під час однієї з облог тут був серйозно поранений воєвода Дмитр. Монгольське військо продавив нечисленну оборону киян і витіснило небагатьох радянських вглиб міста. Зосередившись в цитаделі біля Старокиївської гори, захисники окопалися біля наспіх зробленого рову. На наступний день монголи приступили до остаточного штурму центральній частині міста, влаштувавши криваву різанину. Останніх із захисників, які ховалися в Десятинній церкві монголи спалили. На жаль, точної дати падіння Києва історики не уточнюють: за деякими даними, це відбулося 19 листопада, а за іншими джерелами — 6 грудня 1240 року.

попередня статтяВрятований лебідь обійняв свого спасителя (5 фото)
наступна стаття11 пар акторів, які зіграли одні й ті ж ролі, і ми не можемо вирішити, хто краще