Російське професорське зібрання (рпс) відзначило п’ятиріччя свого заснування в рамках чергового, четвертого, професорського форуму, присвяченого року науки і технологій. Громадська організація вітчизняної професури налічує понад 6 тисяч учасників, включаючи 300 керівників університетів. Заходи чотириденної програми форуму проходили в громадській палаті рф і цілому ряді провідних вузів країни (московському державному медичному університеті ім. І. М. Сеченова моз росії, північному (арктичному) федеральному університеті ім. М. В. Ломоносова, російському економічному університеті ім. Г.в. Плеханова, російському університеті дружби народів та інших) у змішаному форматі за участю близько 50 спікерів: керівників освіти, представників владних структур, академічної спільноти та бізнесу. Вітаючи колег, глава міносвіти валерій фальков (на знімку праворуч) назвав щорічний професорський форум авторитетним майданчиком, де обговорюються найбільш актуальні питання російської вищої освіти.

«ви допомагаєте нам вирішувати найголовніші завдання, популяризувати науку і залучати до неї молодь, – сказав міністр і побажав зборам, які щорічно приростають новими регіональними відділеннями, подальшого розвитку».

Голова рпс владислав гриб зазначив, що його організація працює в тісному контакті з міністерством, а підсумком кожного форуму стають рекомендації професури щодо усунення больових точок і проблем в галузі освіти, які направляються регулятору, вузам, а також в уряд і держдуму. Як підкреслив голова наглядової ради рпс президент рудн володимир філіппов, відділення та майданчики зборів дозволяють активніше використовувати потенціал академічного співтовариства, посилюючи механізм його взаємодії з міністерством в регіонах. Сьогодні ця взаємодія, як правило, здійснюється через ради ректорів, проте керівники вузів менш вільні у своїх висловлюваннях на адресу засновника, а голосом професури можна більш відкрито доносити до регулятора реальний стан справ на місцях.ще про одну місію рпс нагадав ректор московського державного інституту міжнародних відносин (університету) мзс рф анатолій торкунов, якому на пленарному засіданні фальков вручив почесну грамоту міністерства науки і вищої освіти.

» одне з головних завдань професорського зібрання-звести разом фізиків і ліриків, що важливо для синергії соціогуманітарних та інженерних знань. Без цього ми не доб’ємося прориву в освіті в цілому», — зауважив він.

Дискусії з широкого спектру питань розгорнулися в ході двох пленарних засідань і продовжилися на 30 тематичних секціях. В ході обговорення були порушені такі теми, як просування науки і трансфер технологій, підготовка висококваліфікованих кадрів, взаємодія бізнесу, вузів і держави, роль професури в розвитку наукових шкіл, інтелектуальна власність, і ще ціле коло інших. Вже на першому пленарному засіданні активно дискутувалося питання впливу наукометричних показників на оцінку роботи університетів та окремих вчених.

За словами глави міносвіти, розроблені за кордоном критерії, якими користуються укладачі зарубіжних рейтингів, не застосовуються до учасників програми «пріоритет 2030».

«наукометричні показники спотворюють суть діяльності дослідника», — заявив міністр.

Тим часом роком раніше в розмові з академіками він попереджав, що зміщувати акцент з таких критеріїв слід обережно, з урахуванням всіх ймовірних ефектів і специфіки тієї чи іншої сфери наукової діяльності. Тоді ж він закликав колег визначити показники, які б об’єктивно відображали рівень цієї діяльності. На форумі фальков пообіцяв, що за підтримки рпс і громадської палати міністерство успішно завершить цю роботу і у нас з’являться «свої бази і свої рейтинги».

Голова комітету ради федерації з науки, освіти та культури лілія гумерова також вважає, що статті в іноземних журналах не повинні бути ключовою підставою для отримання нашими науковцями грантів на дослідження. На думку ректора донського державного технічного університету бесаріона месхі, зміни в підходах до оцінки не повинні відлучити вітчизняні вузи від міжнародного ранжирування. Академік олександр чубар’ян, погодившись, що публікація в зарубіжних виданнях не може бути головним індикатором рівня успішності наших науковців, запропонував рпс створити спеціальну групу для вирішення проблем оцінки їх ефективності. Він нагадав, що в багатьох країнах наукометричні критерії модифікують з урахуванням національних інтересів.

» я б надав більшу самостійність самим університетам і науковим інститутам. Критерій повинен давати їм право самим визначати вагу праці дослідника», — сказав чубар’ян.

Тему недофінансування науково-освітньої галузі першим торкнувся на форумі професор в’ячеслав ніконов, який очолював у держдумі попереднього скликання комітет з освіти і науки. Рпс присвоїло йому звання «професор року», як і сенатору андрію клішасу. Ніконов констатував, що при деякому зростанні витрат на освіту за останні п’ять років (від 3,1 трильйона до 4,43 трильйона рублів) частка витрат на науку від ввп не зросла взагалі. Він назвав таку ситуацію провалом і пообіцяв боротися за підвищення фінансування.

Науковий керівник нду «вища школа економіки» ярослав кузьмінов назвав заходи, які могли б сприяти припливу фінансів у вузівський сектор (наприклад, полегшення податкового тягаря університетів), а також відтоку з вітчизняної науки талановитих молодих фахівців. Згідно з рецептом експертів «вишки», студентів, які вже на рівні бакалаврату виявляють здібності до наукової діяльності, необхідно підтримувати високими стипендіями в магістратурі та аспірантурі. Фінансове забезпечення аспірантів потрібно підняти до рівня середньої зарплати по їх суб’єкту федерації, а утримання постдоків держава повинна оплачувати на 75-95% (в залежності від регіону).

Між виступами і дискусіями організатори форуму нагороджували кращих за версією рпс представників професури, особливо відзначилися в рік науки і технологій в декількох номінаціях. Загальнонаціональні премії «ректор року-2021» фальков вручив керівникам кубанського державного медичного університету (сергій алексєєнко), пермського державного інституту культури (людмила дробишева-розумовська), донського державного технічного університету (бесаріон месхі), башкирського державного педагогічного університету ім. Акмулли (салават сагітов), далекосхідного державного аграрного університету (павло тихончук) і новосибірського національного дослідницького державного університету (михайло федорук).

попередня статтяЧому помідори вважалися отруйними і гріховними, і Як вдалося позбутися від цих забобонів
наступна статтяБезпілотні машини виявилися «расистами»