З тих пір, як з’явилися відповідні технології, ми почали шукати життя навколо інших зірок. Але колег по інтелектуальному цеху виявити так і не вдалося. Може, справа в тому, що їх немає? Якщо так, то чому?
Ось вам одне досить гнітюче рівняння: N = R* × f × ne × f1 × fi × fc × L. Це рівняння Дрейка, що описують кількість інопланетних цивілізацій в Галактиці, з якими нам, можливо, колись вдасться зв’язатися. Його умови відповідають таким значенням, як частка зірок з планетами, частка планет, де може виникнути життя, частка планет, здатних підтримати розумне життя, і так далі. Використовуючи консервативні розрахунки, мінімальний результат цього рівняння — 20. Тобто в Чумацькому Шляху має бути 20 розумних цивілізацій, з якими ми гіпотетично можемо зв’язатися і які гіпотетично можуть зв’язатися з нами. Але на сьогодні ми ще ні з ким не встановили контакт. Більше того, ми нікого не знайшли і продовжуємо дрейфувати на нашій космічної порошині, з надією дивлячись в глибини космосу.
Рівняння Дрейка — приклад більш глибокої проблеми, що обговорюється в науковому співтоваристві. Враховуючи розмір Всесвіту і наші знання про те, що розумне життя розвинулася принаймні одного разу — у космосі повинні бути ознаки інопланетного життя. Це найчастіше називають парадоксом Фермі, отримав назву на честь фізика Енріко Фермі, який вперше задумався над суперечністю між високою ймовірністю існування інопланетних цивілізацій та їх явним відсутністю. Фермі узагальнив це ємним питанням: «Де всі?»
Можливо, це питання було невірним. Ймовірно, кращим варіантом, хоча і більш тривожним, може бути «Що з усіма сталося?» На відміну від питання про існування життя у Всесвіті, на це є більш ясну відповідь: Великий фільтр.
Порожнеча Всесвіту
Інопланетна життя, ймовірно, існує, але ми її не бачимо. Отже, справа може бути в тому, що протягом розвитку цивілізації вона стикається з серйозних і частих перешкодою, яке призводить життя до кінця, перш ніж вона стає достатньо розумною і поширеною, щоб ми змогли її побачити, – і це якийсь великий фільтр.
Цей фільтр може приймати безліч форм. Можливо, розташування планети в зоні Златовласки, або зоні населеності — у вузькій смужці навколо зірки, де не дуже жарко і не дуже холодно для існування життя — і наявність на цій планеті органічних молекул, здатних до утворення життя, малоймовірно. Ми спостерігали безліч планет у зоні населеності різних зірок (близько 40 мільярдів в Чумацькому Шляху), але не виключено, що їх умови не підходять для зародження життя.
Великий фильтр на страже космической тишины Космос
Схематичне позначення зони Златовласки або зони населеності / © beardycast.сомВеликий фільтр може статися і на самих ранніх етапах розвитку життя. Можливо, коли ви проходили біологію в старших класах, вам запам’яталася фраза «мітохондрії — це електростанції клітини». Однак мітохондрії колись були окремими бактеріями, які вели самостійний спосіб життя. У якийсь момент одноклітинний організм на Землі спробував з’їсти одну з цих бактерій, але замість того, щоб перетравитися, бактерія вступила в тандем з кліткою і стала виробляти додаткову енергію, яка допомогла клітці розвиватися таким чином, що з часом стало можливе утворення вищих форм життя. Цілком ймовірно, що таке дивно подія сталася в Чумацькому Шляху всього один раз.
Крім того, фільтром може бути і розвиток великого мозку — зразок людського. Зрештою, ми живемо на планеті, яку населяє безліч істот, але інтелект, подібний людському, виник на ній всього один раз. Ймовірно, живих істот на інших планетах просто не потрібно розвивати такі енергетично затратні нейронні структури інтелекту.
Чи чекає нас Великий фільтр в майбутньому
Всі перераховані вище можливості припускають, що Великий фільтр вже далеко позаду нас, а людство — успішний вигляд, що подолав перешкоду, яке стало неймовірним для будь-якої іншої життя. Однак і це може бути не так. Життя може постійно розвиватися до нашого рівня, але йти в небуття внаслідок якоїсь катастрофи. Відкриття ядерної енергії — ймовірне подія для будь-якого просунутого суспільства, але воно здатне і знищити нас — як це ж розвинене високотехнологічне суспільство. Використання ресурсів для створення просунутої цивілізації вбиває саму планету: яскравим прикладом служить глобальна зміна клімату, яке вчені вважають майже повністю спровокованої діями людини. Або ж це може бути щось зовсім невідоме нам — серйозна загроза, яку ми не помітимо, поки не буде занадто пізно.
Великий фильтр на страже космической тишины Космос
Схематичне позначення Великого фільтра, вже залишився позаду нас і ще одну гіпотетичну цивілізації / © But Wait WhyТакже одне із самих сумних і навіть нелогічних припущень про Великого фільтрі — те, що людству не варто шукати інопланетне життя — особливо ту, яка вже досягла рівня технологічного розвитку, подібної до нашої. Якщо Галактика і правда пуста і мертва — говорячи про іншого життя, — шанси на те, що ми вже пройшли Великий фільтр, підвищуються. Галактика може бути порожньою просто тому, що інше життя не змогла пройти деякий випробування, яке вдалося подолати людству.
Якщо ми коли-небудь знайдемо інопланетну цивілізацію, але при цьому космос не буде кишіти розумною життям, це може означати, що Великий фільтр все ще чекає на нас десь у майбутньому. По ідеї, Галактика повинна рясніти життям, але це не так. Ще одна можливість, що інші цивілізації, які повинні населяти Чумацький Шлях, були стерті з осіб своїх планет якоюсь катастрофою, з якої ще належить зіткнутися нам і нашим інопланетним товаришам.
Як би те ні було, іншого життя, крім тієї, що є на Землі, ми досі не виявили. І хоча іноді може виникати відчуття, що ми самотні, це лише вказує на те, що шанси людства на довгострокове виживання трохи вище, ніж може здатися.

попередня статтяСкладна доля маленької киці!
наступна статтяПоліція Великобританії зупинила вантажівку з 26-ю біженцями (4 фото)