Міжнародна група, до якої увійшли і російські дослідники, розкрила загадку того, звідки саме походять сучасні коні. Розшифровка спадкового матеріалу 273 древніх коней з усієї євразії поставила крапку в суперечливих висновках попередників і багаторічних суперечках.

Дослідження довело, що кінь в сучасному вигляді вперше з’явилася близько 2 200 років до нашої ери в волго-донському регіоні росії, а потім за кілька століть «завоювала» азію і європу. Всього пара генів, що зумовили її міцний кістяк і слухняність, забезпечила їй популярність серед елітних кіннотників бронзового століття. Результати роботи, підтриманої в тому числі грантами російського наукового фонду (рнф), опубліковані в журналі nature.

Приручення коней кардинально змінило життя стародавньої людини: за допомогою цього сильного і швидкого тварини він зміг ефективніше пересуватися, вести господарство і підкорювати нові землі — віддалені на сотні кілометрів і зайняті конкурентами. Однак навіть така історична важливість і довгі роки досліджень не дали однозначної відповіді на питання: коли і де з’явилися сучасні коні і чому вони витіснили інші породи, неминуче зустрічалися на шляху їх поширення?

» ще три роки тому моя група досліджувала останки найдавніших на даних момент одомашнених коней — їх вік склав близько 5,5 тисячоліть. Результати розшифровки днк розчарували: ці істоти не виявилися предками сучасних коней, яких ми намагалися виявити. Нам потрібно було шукати далі, ми знали, що розгадка криється десь між 4 000 і 6 000 років тому»,-розповідає професор — дослідник cnrs людовик орландо.

У новій роботі група з 162 вчених з усього світу, в тому числі з росії, нарешті поставила крапку в пошуках походження сучасних коней. Вони розшифрували геноми 273 тварин, що жили в євразії між 50 000 і 200 роками до нашої ери, і порівняли їх з днк сучасних непарнокопитних. Саме це і допомогло досягти мети багаторічних досліджень.

Результати показали, що євразію населяли різні породи коней, але приблизно між 2 000 і 2 200 роками до нашої ери відбулася свого роду революція. У понто-каспійському степу, що тягнеться від чорного моря до самого уралу (найімовірніше, у волго-донському регіоні сучасної росії), з’явився вид домашніх коней, який поступово поширився по території євразії, витіснивши інші форми. Для успіху виявилося достатньо всього однієї пари генів, що забезпечили тварин міцною спиною і послухом.

» цікаво, що популярність цих коней, що поклали початок сучасному виду, багато в чому обумовлена не скотарством, а саме верховою їздою — подорожами і спортом для розваги еліти бронзового століття. В результаті вони стали цінним товаром, символом багатства і статусу, а тому їх почали активно розводити. Про це говорить зіставлення наших результатів з археологічними знахідками. Крім того, використання коней сприяло поширенню інформації та технологій. Загадка походження сучасних коней представляється дозволеною, проте тягне за собою необхідність переосмислення процесів розселення людини і поширення культур євразії. В цілому, результати дослідження мають велике значення для подальшого збагнення механізмів біологічної еволюції, результатом якої є, в тому числі, поява одомашнених форм диких тварин, корисних людині», — зазначає керівник проекту по гранту рнф володимир питулько, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту історії матеріальної культури ран (санкт-петербург).

21.10.2021

попередня статтяХудожник dc comics покинув посаду через супермена-бісексуала
наступна статтяНе встигаєте займатися спортом? Вам потрібно всього 30 секунд на день