Клонувати Юку традиційним способом неможливо.
Ілюстрація Global Look Press.
Російські та японські вчені «розбудили» ядра клітин шерстистого мамонта, бродившего по землі 28 тисяч років тому. Про це повідомляється на сайті Академії наук Республіки Саха (Якутія).
Рештки мамонта, прозваного Юкою, були виявлені на південному узбережжі моря Лаптєвих в серпні 2010 року. Вважається, що це одні з найбільш добре збережених останків древніх істот, оскільки вони постійно перебували в зоні вічної мерзлоти.
Фахівці чимало зраділи тодішньої знахідку, оскільки вчені давно плекали думку про «повернення» мамонта до життя. Пояснимо, що наявність добре збережених клітин потенційно може дозволити вченим створити клон вимерлою особини.
В рамках недавнього дослідження, опублікованого у виданні Scientific Reports, група вчених отримала з м’язових клітин Юкі і пересадила кілька десятків найменш пошкоджених ядер в яйцеклітини мишей.
До речі, раніше команда дослідників намагалася використовувати метод ядерної передачі (nuclear transfer), щоб «оживити» 15-тисячолітні клітини мамонта, але безуспішно. Як писали автори роботи, можливо, це не вдалося з-за технологічних обмежень того часу і неналежного стану заморожених тканин мамонта.
Через деякий час дослідники спробували знову, працюючи з останками Юкі.
Первинний аналіз виявив структури, схожі на ядра, в м’язової тканини стародавньої тварини. В результаті ученим вдалося зібрати 88 ядроподобных структур з невеликого зразка тканини.
Потім вони ввели ці структури в яйцеклітини мишей, де вони спостерігали «ознаки біологічної активності». У цьому їм допомогла особлива технологія візуалізації живих клітин.
Так, вчені зафіксували реакції, які зазвичай відбуваються в клітинах, перед тим як ті починають розмножуватися шляхом поділу. До самого поділу поки не дійшло, однак дослідники дуже натхнені отриманим результатом.
Учёные «разбудили» ядра клеток древнего мамонта Животные
Рештки мамонта, прозваного Юкою, були виявлені на південному узбережжі моря Лаптєвих в авгу
На даному етапі роботи шерстистий мамонт не може бути «воскресне». Між тим отримані результати дозволяють вченим краще зрозуміти біологічну активність ядер, взятих у вимерлих тварин.
Фахівці пишуть, що отримані результати знову наочно демонструють фактичну неможливість клонування мамонта за допомогою сучасної технології ядерного перенесення. Тим не менше їх підхід прокладає шлях для оцінки біологічної активності ядер вимерлих видів тварин. Крім того, подібні дослідження дозволяють сподіватися, що в майбутньому будуть знайдені інші способи «оживити» вимерле тварина.
«Клітинні ядра Юкі були пошкоджені більше, ніж ми думали. При існуючому стані речей було б важко відродити мамонта. Шанс залишається, якщо ми зможемо отримати ядра, які збереглися набагато краще», – підсумовує один з авторів роботи Кей Міямото (Kei Miyamoto) з Університету Кінкі.
Російські фахівці додають, що чекати відродження мамонтів поки рано: це лише перший крок на шляху до відтворення стародавньої тварини, і попереду ще довгий шлях.
«Спільно з колегами з Університету Киндай ми провели експеримент з виділення ДНК з клітин мамонта Юка. Унікальність дослідження полягає в тому, що мікробіологам вдалося виявити і запустити роботу гістонів – це білки, які відповідають за упаковку ниток ДНК у хромосомах. Звичайно, білки цих клітин функціонували не так, як в живому організмі. Однак те, що білкові молекули настільки древньої тварини зберегли свої властивості, дає надію на те, що дослідження будуть продовжені», – говорить Альберт Протопопов, д. б. н., керівник відділу вивчення мамонтової фауни Академії наук Республіки Саха (Якутія) і автор роботи.

попередня статтяКоли програма «собака» дала збій і зависла: 15+ кумедних фото з домашніми улюбленцями
наступна статтяСерпом і молотом: радянські автомобілі, не пішли в серію