Більшість творів мистецтва кам’яного віку, виявлених в європі, приписуються homo sapiens. Експерти давно припускають, що неандертальці, почали створювати предмети мистецтва тільки після знайомства з ними. Тепер команда німецьких археологів змогла виявити свідчення того, що неандертальці створювали художні цінності набагато раніше. Подробиці роботи опубліковані в журналі nature ecology and evolution.

Вчені знайшли фрагмент кістки в печері єдинорога в горах гарц на півночі німеччини. Це фаланга гігантського оленя розміром близько п’яти з половиною сантиметрів в довжину, чотири сантиметри в ширину і три сантиметри в товщину. Вага знахідки-менше 40 грамів. На її поверхні вирізаний нескладний візерунок: шість пересічних ліній і кілька коротких штрихів. У малюнка немає ніякої практичної користі, і, мабуть, він сам представляв цінність для неандертальців.

© v. Minkus/ nld

Радіовуглецевий аналіз показав вік кістки — 51 тисяча років. Тобто її прикрасили за десять тисяч років до прибуття homo sapiens.

Дослідники провели кілька експериментів, щоб створити подібний предмет з кістки корови. Робота показала, що перед нанесенням візерунка неандертальці, швидше за все, відварили кістку. На думку археологів, складний виробничий процес і рідкісний для тієї місцевості матеріал (гігантські олені зустрічалися біля цієї печери нечасто) підтримують теорію про те, що такі фігурки робилися навмисно і мали символічне значення.

© v. Minkus / nld

Серед знахідок групи також є кремнієві осколки, корінні породи і зуби, покриті штрихуванням або зигзагом. Однак оленяча кістка « » одне з найскладніших культурних виразів у неандертальців, відомих досі», відзначили вчені.

За словами авторів, відкриття показує, що здатність створювати предмети мистецтва і виражати себе з’явилася у неандертальців задовго до приходу людини. Але такі об’єкти зустрічаються вкрай рідко, тому їх поки важко порівняти.

попередня статтяPorsche представила вигляд космічного корабля для» зоряних воєн «
наступна статтяВчені описали нейронний механізм сексуального потягу