Патології опорно-рухової системи найчастіше зустрічаються серед літніх людей. У цьому немає нічого дивного, адже практиковані упродовж усього життя сильні навантаження на суглоби призводять до їх пошкодження та дегенерації. Тріщина шийки стегна — не виняток. З такою травмою найчастіше стикаються люди в похилому віці. Механізми її розвитку мають свої особливості.
Найбільш часто проблема пов’язана з остеопорозом. Для цього захворювання характерне зниження щільності кісткових тканин. Найчастіше ризику отримання тріщини піддаються представниці прекрасної статі, так як структура їх кісток значно погіршується на тлі клімаксу.
Зміни в організмі людей похилого віку перешкоджають повноцінному відновленню цілісності пошкодженої шийки стегна. Тактика лікування підбирається з урахуванням віку пацієнта і тяжкості отриманої травми. У запущених випадках людині може бути призначено ендопротезування.
Де знаходиться шийка стегна
Верхівка стегнової кістки має досить складну будову. Округлений край — це голівка кістки, а звужена частина, яка з’єднує саму кістку з головкою — це шийка стегна. На фото ви можете побачити розміщення перерахованих частин і зрозуміти, як саме вони розташовані.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
З двох сторін від шийки є своєрідні кісткові виступи, які називаються рожнами. До них кріпиться мускулатура. Все це ви можете детально розглянути на фото.
Шийка стегна вважається самої крихкою складової кульшового зчленування. Всілякі травми цієї ділянки надзвичайно поширені. Вони зустрічаються приблизно у 60 % літніх людей. Терапія та реабілітація переломів і тріщини шийки стегна завжди протікають дуже складно і довго. В деяких випадках неможливо домогтися повного відновлення рухових функцій нижніх кінцівок.
Причини пошкодження
Вище було відзначено, що тріщина шийки стегна діагностується переважно у літніх жінок. Його причиною найчастіше стає клімактеричний остеопороз.
Чому це відбувається? Таке явище пояснюється особливістю жіночого організму, яка полягає в циклічних змінах концентрації гормонів протягом місяця. З настанням клімаксу обсяг жіночих гормонів у крові поступово знижується, що впливає на структуру кісткових тканин.
Якщо жінка не проводить систематичну профілактику, у неї в період менопаузи може з’явитися остеопороз. Ця патологія характеризується зниженням щільності кісткових тканин. З часом це захворювання призводить до розвитку таких патологій:
Знижується міцність кісток.
Навіть найменші пошкодження можуть спричинити за собою виникнення переломів і тріщин.
Падіння з висоти свого зросту здатне стати причиною появи тріщини шийки стегна.
На тлі протікає остеопорозу шийка стегна після травми не може самостійно відновитися, що тягне за собою тривале знерухомлення. В результаті може пошкодитися кістковий мозок, що спровокує розвиток різних ускладнень.
Ще однією поширеною причиною виникнення тріщини шийки стегна у людей похилого віку вважається коксартроз. Цьому захворюванню часто піддаються повні люди, а також ті, хто регулярно навантажував тазостегнові суглоби при роботі і заняттях спортом.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Якщо тріщина шийки стегна з’являється у людей середнього і молодого віку, можна виділити такі ймовірні причини:
Занадто високе навантаження при заняттях спортом.
Інтоксикація організму.
Патології в роботі ендокринної системи.
Нещасні випадки, начебто ДТП або падінь.
Малорухливий спосіб життя.
Повнота.
Регулярні строгі дієти, які призводять до дефіциту кальцію та інших поживних елементів.
Онкологічні захворювання.
Ознаки тріщини шийки стегна у людей похилого віку
Якщо травмі передує остеопороз, то найчастіше пацієнти просто не помічають ніяких проблем у своєму стані. Адже ця патологія протікає непомітно через відсутність специфічних симптомів. Для запобігання остеопорозу і травм шийки стегна літнім людям лікарі рекомендують систематично проходити денситометрію, яка дозволяє оцінити міцність кісткової тканини.
Тріщина є найлегшою формою травми, адже при цьому перелом не проходить через всю кістку. У такій ситуації лікарям вдається досягти повного відновлення шийки стегна у людини за допомогою грамотної консервативної терапії.
Якщо ж мова йде про перелом кістки, тобто її наскрізному пошкодження, то без операції в такому випадку не обійтися. Консервативне лікування, особливо у літніх людей, часто виявляється неефективним.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Яким би не було пошкодження шийки стегна у людини в похилому віці, йому слід негайно звернутися до травматолога. Лікар проведе необхідне обстеження, встановити точний діагноз і призначить відповідне лікування. При спробах займатися самолікуванням у людини можуть розвинутися численні ускладнення. Тому не варто відмовлятися від професійного лікування.
Симптоми тріщини шийки стегна далеко не завжди є специфічними і цілком можуть відповідати іншим патологій. Саме ця особливість є ще одним приводом для звернення до травматолога при перших же підозрах на пошкодження кінцівки.
Важливо розуміти, що тріщина шийки стегна довгий час може не давати про себе знати, але ця травма здатна з’являтися навіть при незначних пошкодженнях. Особливо це стосується людей, у яких є артроз або остеопороз.
Лікарі виділяють кілька основних симптомів тріщини шийки стегна:
Гостра біль в зоні тазу безпосередньо в момент одержання травми, тобто при падінні або сильному ударі.
Виникнення ниючий біль під час руху і спроб спертися на кінцівку.
Зазвичай людина може пересуватися, але це дається йому важко.
Мускулатура біля пошкодженого зчленування стає болючою за рефлекторних спазмів.
Інші симптоми тріщини шийки стегна можуть бути не виражені з тієї причини, що травмований ділянка знаходиться не на поверхні кінцівки, тому візуально непомітний.
Якщо до моменту травми у людини вже був артроз суглоба, то всі описані ознаки він може прийняти за черговий прояв загострення патології. У такій ситуації дуже важливо звернути увагу на те, коли саме виникли симптоми. При тріщині вони завжди з’являються відразу ж після отримання травми.
Ще одна особливість полягає в тривалому наявності патологічних ознак, які не зникають, незважаючи на звичне лікування артрозу. При цьому нестероїдні протизапальні засоби, які раніше були ефективними, при травмі не допомагають.
Тріщина шийки стегна може перейти в перелом. Тому при появі підозри на травму, не варто піддавати кінцівку надмірної навантаженні. У такій ситуації слід відразу ж звернутися до лікаря.
Що стосується симптоматики перелому, то вона більш специфічна і відрізняється від проявів тріщини:
Виникає незвичайний розворот стопи назовні.
У місці пошкодження з’являється гематома або інтенсивне почервоніння.
Розвивається кульгавість через укорочення кінцівки.
Пацієнт не може відірвати п’яту від підлоги та тримати ногу на вазі.
Не виключено підвищення температури тіла.
Чим небезпечна травма
Лікування тріщини шийки стегна в похилому віці вважається надзвичайно важливим з-за високого ризику важких ускладнень. Лікарі виділяють кілька небезпечних наслідків, які здатні привести до дуже тяжких патологій.
Тривалий знерухомлення ноги, відсутність можливості пересуватися без спеціальних ортопедичних пристосувань, повторні тріщини і переломи, а також формування хибного суглоба, позбавленого здатності функціонувати.
Жирова емболія. Під час отримання травми існує дуже високий ризик проникнення в кровотік частинок кісткового мозку в формі жирових клітин. Ці речовини здатні закупорювати судини і провокувати наслідки, які несуть у собі пряму загрозу життю.
Тромбоемболія легеневої артерії. З-за тривалого нерухомого стану після пошкодження кістки у венах на ногах формуються тромби. Якщо вони відірвуться від стінок судин, то можуть потрапити в легеневу артерію, ніж спровокують їх закупорку. Такий стан вимагає невідкладної допомоги і цілком здатне привести до летального результату.
Вторинний артроз. Навіть після повного відновлення кістки в ній формуються патологічні деформації. Саме вони можуть виявитися причиною виникнення вторинного артрозу. В результаті виникає замкнене коло, адже підвищується ризик повторних переломів і тріщин.
Тривалий постільний режим і відсутність рухливості можуть призвести до розвитку застійної пневмонії.
В області сідниць у більшості пацієнтів з тріщиною шийки стегна з’являються пролежні, від яких дуже важко позбутися.
Описані наслідки вважаються основними, але не єдиними. Тому необхідно проводити професійне лікування отриманої тріщини. Перед тим як приступити до лікування, слід встановити точний діагноз. Для цієї мети виконується ряд досліджень.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Діагностика
Досвідчений травматолог зуміє визначити характер патології за її специфічних клінічних проявів і анамнезу пацієнта. Крім того, описані симптоми травми вважаються досить достовірною ознакою тріщини або перелому шийки стегна.
Але перед тим як призначити конкретне лікування, лікар зобов’язаний переконатися в наявності або відсутності запідозреного пошкодження. Для цього використовується інструментальна діагностика:
Рентгенографія зчленування. Вона показана всім пацієнтам з припущенням тріщини або перелому шийки стегна. На знімку можна уважно розглянути характер травми і порушення цілісності кісткових тканин. У деяких випадках однієї лише рентгенографії цілком достатньо для постановки точного діагнозу і виявлення навіть маленької тріщини.
Комп’ютерна томографія. Це сучасна методика, яка вважається більш інформативною, але дорогою. Комп’ютерна томографія дає можливість виявити будь-яке пошкодження кісткових структур.
Магнітно-резонансна томографія. Ця методика дозволяє оцінити стан не тільки кісток, але і м’яких тканин. Таке обстеження рекомендується пацієнтам при підозрах на різні ускладнення.
Денситометрія. Це одна з рентгенологічних методик, яка дає можливість оцінити щільність кісткових тканин. Використовується для діагностики тріщини шийки стегна в похилому віці для виявлення остеопорозу.
Ультразвукове дослідження кульшових суглобів. У похилому віці ця методика вважається недостатньо інформативною. Вона використовується тільки в тому випадку, якщо немає можливості провести інші інструментальні обстеження.
Особливості поставленого діагнозу і ступінь виявленого пошкодження зчленування — основні критерії для визначення подальшої терапії.
Перша допомога при травмі шийки стегна
При такому пошкодженні потерпілого бажано не перевозити самостійно. Краще всього викликати бригаду лікарів. До їх приїзду слід спробувати полегшити стан потерпілого. Для цього потрібно виконати такі дії:
Покласти людину на спину.
Дати йому болезаспокійливі препарати, наприклад, «Німесил», «Ібупрофен» або «Кеторал».
Пошкоджену кінцівку зафіксувати за допомогою шини з міцного матеріалу. Закріпити ногу слід у кількох місцях: в зоні коліна, стегна і гомілки.
Якщо при травмі спостерігається кровотеча, потрібно накласти щільний джгут.
Особливості консервативного лікування
Тріщина вважається легкою травмою. При цьому пошкодженні ділянку перелому обмежується, він не перетинає всю шийку стегна. У такому разі доцільно застосовувати консервативне лікування. Але така терапія у літніх людей проходить досить важко. Переломи в похилому віці зростаються дуже рідко.
Без хірургічного втручання можна обійтися при незначних тріщинах в кістки. У такій ситуації потерпілого слід знерухомити на тривалий період. Для цього на пошкоджену ногу накладається гіпсова пов’язка. Також може бути застосована витяжка кінцівки з допомогою вантажу, вага якого складає приблизно 2-3 кг. Пацієнту рекомендується лікувальна фізкультура. Після того як витяжка буде знята, людині дозволяється пересуватися на милицях.
Важливо відзначити, що лікування шийки стегна у людей похилого віку передбачає терапію остеопорозу. При цьому призначається особлива дієта, комплекси препаратів з вітаміном D і биофосфаты для збагачення організму необхідної дозуванням кальцію. Набагато рідше застосовується кальцитонін. Це гормон, який сприяє підвищенню міцності кісткових тканин.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Якщо пацієнт вживає препарати з групи кортикостероїдів, які допомагають йому позбутися від проявів ревматологічних патологій та інших хронічних проблем, на період лікування тріщини шийки стегна від таких медикаментів доведеться відмовитися.
При такій травмі людям будь-якого віку медики рекомендують спеціальну дієту. Вона включає в себе продукти, які стимулюють формування нової хрящової тканини. Такий раціон багатий компонентами з великою кількістю кальцію.
У щоденному меню пацієнта повинні обов’язково бути присутніми яйця, кисломолочні продукти, горіхи, жирні сорти риби. Одночасно людині призначаються препарати, що містять вітамін D. Він допомагає краще засвоюватися мікроелементів, що надходять з їжею.
Для повного відновлення людям у похилому віці вимагається приблизно 6-8 місяців. У молодих пацієнтів регенерація кісткових тканин відбувається набагато швидше (у середньому на це йде приблизно 4-5 тижнів).
Хірургічне втручання
Операція вважається найбільш ефективним способом лікування тріщини шийки стегна у людей похилого віку. Саме вона дає пацієнтам в похилому віці шанси на повноцінне життя. Консервативна терапія може виявитися неефективною, тому лікарі призначають її тільки тоді, коли є протипоказання до проведення операції.
Для лікування тріщини шийки стегна найчастіше використовується остеосинтез. В ході такого втручання пошкоджену ділянку кістки з’єднується за допомогою спеціальних спиць або медичних цвяхів.
Якщо ж суглоб дуже зношений, пацієнту рекомендується ендопротезування. Воно теж дуже часто призначається людям у похилому віці. Таке втручання вважається досить складним, що сильно лякає пацієнтів. Але варто розуміти, що ендопротезування може стати єдиним шансом людини на те, що він зможе ходити без милиць.
Ми розглянули спостерігаються при травмі (переломі або тріщини) шийки стегна симптоми. Найхарактерніший — це проблеми з пересуванням, аж до повної нерухомості. Щоб не опинитися в інвалідному кріслі, потрібно погоджуватися на операцію. Вона складається з декількох етапів:
Спочатку відбувається видалення травмованої шийки стегна разом з головкою стегнової кістки.
На їх місце встановлюється протез.
У деяких випадках додатково потрібна заміна вертелів.
Після ендопротезування людини піднімають на ноги на третій день. Спочатку він пересувається тільки на милицях. Цей етап триває до 3 місяців.
Після операції обов’язково слід реабілітація. Шийку стегна відновлюють за допомогою фізіотерапевтичних процедур, лікувальної гімнастики, сеансів масажу. Правильно підібраний комплекс вправ поліпшить харчування пошкоджених тканин і кровообіг. Лікувальні заняття і регулярні піші прогулянки допоможуть відновити нормальну рухливість кінцівки. Після операції корисно буде вдатися до санаторному лікуванню.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Що очікує пацієнта після хірургії
Лікування шийки стегна — заняття дуже довгий, особливо для літніх людей. У лікарні медпрацівники виконують наступні дії:
Протягом тижня людині вводять антибактеріальні препарати і засоби, що розріджують кров.
Між ніг фіксується подушка, яка утримує кінцівки на безпечній відстані одна від іншої.
На другий-третій день після хірургічного втручання пацієнтові рекомендується мінімальна рухливість. Наприклад, він може робити дихальні вправи і нескладну гімнастику для м’язів ніг.
На 3-4 днів після операції людині допомагають стати на ноги з милицями.
На 12-14 добу після протезування медики знімають шви і відправляють пацієнта додому.
Реабілітація
Для прискореного одужання після травми потрібен цілий комплекс лікувальних заходів. Підхід до відновлення шийки стегна повинен бути всебічним.
На жаль, в державних клініках реабілітації пацієнтів приділяють надзвичайно мало часу і уваги. Саме тому більшість постраждалих людей змушені звертатися в спеціалізовані медичні центри та санаторії. Реабілітаційна програма складається в індивідуальному порядку для кожної людини. Практично завжди вона складається з декількох етапів:
Болезаспокійливі заходи. Після отриманої травми та проведеного хірургічного втручання людина, як правило, відчуває сильні больові відчуття. Для успішного відновлення дискомфорт слід повністю усунути. Для цього застосовується місцева анестезія, седативні та знеболювальні препарати.
Механотерапія. Це фізичні вправи, що виконуються з допомогою спеціальних пристосувань. Такі пристрої, спеціально призначені для розробки суглобів і відновлення колишньої рухливості.
Фізіотерапевтичні процедури. Це один з найважливіших етапів реабілітації. Фізіотерапевтичні процедури допомагають позбутися від набряків, болю та інфекцій, значно прискорюють загоєння ран, що залишилися після операції. Деякі методики сприяють розсмоктуванню крововиливів, запобігають появі різних ускладнень і допомагають повернути повноцінне рухливість. У період реабілітації після тріщини шийки стегна використовується електрофорез, ультразвук, парафінові аплікації, магнітотерапія, УВЧ-терапія, лікувальні грязі.
Сеанси масажу. Такі процедури дозволяють підтримувати нормальний кровообіг і тонус м’язів. Лікувальний масаж допомагає запобігти появі пролежнів, остеопорозу, застійної пневмонії і атрофії м’язів. Крім того, він істотно покращує діяльність серцево-судинного апарату і дихальної системи.
Лікувальна фізкультура. Така гімнастика надзвичайно важлива для швидкого відновлення після усунення тріщини шийки стегна. Для кожного пацієнта індивідуально підбирається комплекс вправ. В процесі реабілітації використовується дихальна і рухова фізкультура. По мірі полегшення стану та повернення рухливості складність вправ повинна збільшуватися.
Дієтотерапія. Люди, у яких діагностовано тріщина шийки стегна, зобов’язані дотримуватися дієти. Прийнята їжа повинна бути не тільки смачною, але і висококалорійної. Потрібно віддавати перевагу продуктам, які багаті кальцієм і мікроелементами, необхідними для відновлення кісткової тканини. У раціоні повинні бути молочні продукти, сири, м’ясні бульйони, желе.
Психотерапія. Із-за тривалої вимушеної нерухомості люди з травмами шийки стегна часто перебувають у пригніченому стані. У багатьох пацієнтів на цьому тлі навіть розвивається сильна депресія. В такому разі на допомогу приходить психотерапевт.
Профілактика травми
Основний спосіб запобігання ушкодження кульшового суглоба являє собою своєчасне виявлення і лікування станів, що передують тріщині шийки стегна — коксартрозу і остеопорозу. Ці патології можна виявити тільки в процесі обстеження. Тому людям у похилому віці слід регулярно проходити денситометрію скелета.
Також літнім пацієнтам рекомендується збагатити свій раціон молочними продуктами, овочами і морською рибою. Додатково в якості профілактики можна приймати вітамін D і препарати, що містять кальцій.
Для запобігання травм шийки стегна корисно тренувати м’язовий каркас. Систематично виконувані вправи оберігають кістки від ушкоджень завдяки підвищеним тонусом скелетної мускулатури.
Трещина шейки бедра: симптомы, диагностика, лечение и последствия Здоровье
Не менш важливо зробити свій побут максимально безпечним. Тим, хто планує тривалі піші прогулянки, слід користуватися тростиною. У ванній кімнаті бажано встановити зручні ручки, на які можна спиратися під час різних маніпуляцій. Слід дотримуватися особливої обережності при ходьбі по сходах і по слизьких ділянках дороги.
Ці прості правила профілактики здатні значно знизити ризик травмування і вберегти шийку стегна від усіляких ушкоджень.

попередня стаття20 найбільш дивовижних людей планети
наступна статтяЯк джинси врятували німцеві життя в морі