На полі поблизу баварського містечка Кітцинген археологи виявили останки молодого чоловіка, померлого і похованого 6500 років тому, в епоху неоліту.
Як його звали за життя – ми ніколи не дізнаємося, однак тепер стародавній європеєць почне нове життя в науці під ім’ям «Фред» – так його охрестив керівник розкопок Скотт Такер (Scott Tucker), передає vesti.ru
Подібні знахідки часто називають унікальними – хоча б тому, що археологам рідко трапляються людські останки цього періоду. Але Фред виявився ще цікавіше: для такого поважного віку він неймовірно добре зберігся. Вчених особливо вразили його рівні, перлинно-білі зуби – Скотт Такер зізнався, що раніше нічого подібного не бачив.
Дивовижна збереження кісток пояснюється тією ж причиною, по якій на полі поблизу Китцингена розпочалися археологічні розкопки. Ці землі належать місцевому виноробному кооперативу, який планував побудувати тут окрема будівля під новий винний прес (нагадаємо, що в Європі перед початком будівництва прийнято запрошувати археологів). Фахівцям відомо, що виноградники відмінно розростаються і дають хороший урожай на вапняних грунтах – а в цьому районі грунт саме такий, з високим вмістом вапна і, отже, кальцію. Подібна грунт, крім іншого, перешкоджає розкладанню стародавніх кісток, оскільки не витягає з них власний кальцій.

Загадку прекрасно збережених 6500-літніх останків вчені дозволили швидко, а от фізичну цілісність скелета і всього поховання інакше як дивом не називають. Фред спочивав на дуже невеликій глибині, усього в 30-40 см під поверхнею землі. При цьому полі поблизу Китцингена – не покинута пустку, його десятки років розорювали під різні сільськогосподарські культури. І все ж стародавнє поховання, включаючи кістки Фреда і залишені для нього похоронні дари, виявилося непотревоженным.
Про життя Фреда поки відомо мало: помер у віці 20-30 років, був похований у так званому «скорченому» положенні (на боці з зігнутими в колінах ногами). За словами Хайді Петер-Рейхер (Heidi Peter-Röcher), професора археології Вюрцбурзького університету, таке положення тіла – нагадує позу ембріона або сплячої людини – відповідає похоронним практик мешканців цього району Європи епохи неоліту. Поряд з останками дослідники виявили похоронні дари – кам’яний сокиру зі слідами активного використання і розсип зерен, повідомляє видання Die Welt.
Могилу Фреда з усім вмістом витягли із землі єдиним блоком, зробивши спеціальну дерев’яну опалубку. Потім 6500-літній поховання перевезли в Мюнхен, для подальших досліджень в лабораторних умовах. «Упаковка», перевезення та лабораторне вивчення поховань виглядають досить вражаюче, фотографії деяких етапів такого процесу можна побачити в нашій статті «Кельтська принцеса Дунаю розкриває свої таємниці».
Фред став сенсацією, яка потрапила в пресу, однак він не перший і не єдиний древній небіжчик, знайдений на полі поблизу Китцингена. З початку робіт у листопаді 2018 року археологи виявили кілька поховань різних епох, одну з яких – могила 12-річного хлопчика, померлого 4500 років тому, через 2000 років після Фреда. «Люди, хоронили цієї дитини, навряд чи здогадувалися, що зовсім поруч є більш давні могили», – зауважив Скотт Такер.

Виноробний кооператив, який замовив розкопки приватної археологічної компанії, відчуває з приводу унікальних знахідок змішані почуття. Запуск нового винного преса, запланований на осінь 2020 року, очевидно, доведеться відкласти (і втратити очікуваний прибуток). Крім того, за баварським законами Фред і інші стародавні небіжчики з поля вважаються власністю власника землі, де вони були знайдені.
За тим же баварським законами власник землі зобов’язаний оплатити частину витрат на проведення археологічних розкопок і лабораторних досліджень. Гуманної вважається сума в межах 15% від вартості будівельних робіт. Ось тільки «споруда винного преса і супутньої інфраструктури буде коштувати від 12 до 14 мільйонів євро, так що в нашому випадку виходить величезна сума», – повідомила прес-аташе кооперативу Майці Бік.
Таким чином, витрати виноробів на розкопки і подальші лабораторні дослідження Фреда можуть сягнути 2 мільйонів євро, а якщо кооператив вирішить залишити рештки себе, то витрати стануть постійними: за останками доведеться добре стежити – як мінімум, створити умови для їх грамотного зберігання.
Втім, у спантеличених виноробів є альтернатива – вони можуть передати Фреда й інші знахідки зацікавленій музею. Але розлучатися з унікальними доісторичними останками їм явно не хочеться: учасники кооперативу досі не прийняли остаточного рішення.

попередня стаття17 забійних жартів для відмінного настрою
наступна статтяДайвера з ПАР ледь не проковтнув кит як біблійного Іону