Медико-профілактичне значення російської лазні займало багатьох вчених. Найбільш цікаве і повне дослідження цього питання залишив відомий лікар-терапевт Сергій Боткін. У його «Курсі клініки внутрішніх хвороб та клінічних лекціях» науково обґрунтовується оздоровча роль лазні (зокрема, і для жіночого організму теж).
Корисними властивостями фінської сауни гостро стали цікавитися після літньої Олімпіади 1936 року в Берліні. Тоді фінські спортсмени показали чудові результати. В цілому вони взяли 19 призових місць: 7 золотих медалей, 6 — срібних та бронзових.
Після оцінки результатів Олімпійських ігор фахівці стали аналізувати фактори, які привели ту чи іншу країну до перемоги. Виявилося, що фіни регулярно парилися в своїй улюбленій національної бані. Для них навіть спеціально була побудована сауна на території олімпійського містечка. Її відвідування допомагало спортсменам відновлювати сили і акумулювати енергію для майбутніх перемог.
Різниця між лазнею і сауною
Лазня відрізняється від сауни меншою температурою і більшою вологістю. Середня температура повітря в традиційній фінській сауні коливається в межах 80-120°C, але з-за того що пар в ній сухий, жар відчувається як цілком терпимий, а для деяких фанатів — дуже комфортний. Вологість повітря в сауні — 10-15%.
У російській лазні на розжарене каміння ллють воду, квас, трав’яні відвари. Випаровуючись, волога осідає на стінах приміщення і у вигляді суспензії присутня в повітрі. По мірі розігріву вологість у російській лазні досягає критичних 80%. При таких показниках навіть температура 60-70°C (звичайна для російської парної) здається просто пекельним жаром. Довго перебувати в таких умовах небезпечно для здоров’я. Особливо, якщо є проблеми з серцем і судинами.
А ось сауна не тільки не шкодить серцю, але і допомагає зміцнювати цей орган. Це було підтверджено дослідженнями 1984 року, які провели фінські лікарі. В експерименті взяло участь близько 2 300 фінів у віці 42-60 років. За ними спостерігали протягом кількох років.
Лікарі встановили, що у людей, які регулярно відвідують сауну хоча б раз в тиждень, ризик інфаркту та ішемічної хвороби серця зменшується на 23%. Результати свого дослідження фіни опублікували в популярному тижневику Американської медичної асоціації «JAMA».
Користь для дам
Сухий пар в сауні — відмінний оздоровлюючий і омолоджуючий елемент. Через те що повітря в парній сухий, а температура висока, тіло людини, розігріваючись, починає активно виділяти піт. Пори відкриваються. Шкіра очищається від токсинів. Шанувальники сауни радять після парилки добре мити тіло мочалкою. Ця процедура допомагає очистити шкіру від ороговілих клітин і стимулювати зростання нових.
Подібний ефект призводить до активному оновленню і, як наслідок, омолодженню шкіри. Так що жінкам після 30-ти варто частіше бувати в сауні. Лазня в цьому плані не так добре діє. Висока вологість у ній призводить до набряканню тканин, а це шкідливо для жінок з варикозом і почесною недостатністю.
Також російська лазня категорично не рекомендується людям з шкірними захворюваннями. При підвищеній температурі і вологості вони можуть посилитися.
Ще однією перевагою сауни є її властивість приводити організм у стан гіпертермії, або «штучної лихоманки». Воно полягає у тимчасове підвищення температури тіла на декілька градусів. В такому стані включається робота імунної системи, яка природним чином зцілює багато недуг. Недарма фіни називають сауну «лікарнею для бідних»: якщо немає грошей на лікарів, частіше ходи в сауну — і всі хвороби як рукою зніме.
І лазня і сауна позитивно впливають на овуляторну і дітородну функцію у жінок. Якщо у чоловіків високі температури гальмують сперматогенез, то дамам від тепла тільки користь. На Русі в лазні і народжували, і лікувалися від різних жіночих хвороб. Добрий пар допомагав впоратися із запаленнями, болями, негативними симптомами клімактеричного стану.
Сауна теж хороша в цьому плані. Однак на відміну від російської лазні, вона не так сильно шкодить серцево-судинній системі. Якщо у жінки є серйозні проблеми зі здоров’ям, то краще все-таки ходити в сауну. Вона більш щадяще відноситься до жіночого організму, ніж російська лазня.
Ще один плюс фінської сауни полягає в тому, що завдяки сухому пару вона сприяє усуненню застійних явищ в тканинах і виведенню зайвої рідини з організму. Це, на щастя багатьох дам, призводить до схуднення. Російська лазня не дає такого ефекту: скільки в ній не парся, а пишні стегна не постройнеют. Недарма на Русі баби були великими, м’ясистими, «кров з молоком». Банька допомагала їм боротися з хворобами, але на вагу ніяк не впливала.

попередня статтяСкумбрія з супермаркету.
наступна статтяКадиров зіпсував премєру доповіді опозиціонера Іллі Яшина «Загроза національній безпеці» (2 фото + текст)