У січні 2019 року, в мережі з’явилися перші фотографії досвідченого зразка російського важкого ударно-розвідувального безпілотного літального апарату (БПЛА) З-70 «Мисливець». Офіційні характеристики дрона невідомі до цих пір, проте впевнено проглядається його зв’язок з винищувачем п’ятого покоління Су-57.

Через п’яте до шостого
Історія З-70 почалася в серпні 2009 року, коли стало відомо, що «Сухий» і «Мить» почали спільну роботу над важким ударних БПЛА. Вже в липні 2012 року повідомлялося, що головним розробником дрона стане перша компанія. При цьому програма малопомітного бойового БПЛА «Скат» від «Міга» була припинена, хоча його макет демонструвався ще в серпні 2007 року на VIII Міжнародному авіаційно-космічному салоні МАКС-2007 і піднімалися в повітря перші три льотних прототипу Су-57 (Т-50−1, Т-50−2 і Т-50−3) від «Сухого».
Виготовлення демонстратора «Мисливця» було доручено Новосибірському авіаційному заводу (входить в «Сухий»). Підсумком всіх робіт за проектом Міноборони Росії на початку 2010-х років бачило створення до кінця 2010-х—початку 2020-х років важкого малопомітного ударно-розвідувального безпілотника, що відрізняється високою швидкістю і автономністю, а також близького за своїми тактико-технічними характеристиками до літальних апаратів шостого покоління.
Роботи по створенню першого льотного прототипу «Мисливця» вийшли на завершальну стадію в 2018 році, вперше під відкрите небо дрон викотили в червні 2018 року. Тоді ж повідомлялося, що розробник отримав підставу для розсекречення зовнішнього вигляду безпілотника, а також відзначалася висока уніфікація дрона з винищувачем п’ятого покоління. Місяць тому стало відомо, що в частині штучного інтелекту і автономності «Мисливець» є прототипом винищувача шостого покоління, однак не отримає функцію прийняття рішення на застосування зброї, яка поки що залишається за людиною.
У листопаді 2018 року безпілотник «пробіг» по злітно-посадковій смузі Новосибірського авіаційного заводу, набравши 200 кілометрів на годину згідно з програмою випробувань. При цьому руління, розбіг, набір швидкості і зупинка в кінці смуги виконувалися безпілотником повністю автономно. Перший політ З-70 повинен відбутися вже в 2019 році.
Непомітні параметри
Згідно з останніми неофіційними даними, злітна маса «Мисливця» складе 25 тонн, з яких 2,8 тонни доведеться на озброєння. Розмах крила безпілотника складе 19 метрів. У довжину машина сягає 14 метрів. На низькій висоті дрон повинен розвивати надзвукову швидкість 1,4 тисячі кілометрів на годину, дальність польоту складе п’ять тисяч кілометрів. Ці характеристики значно перевершують параметри, які, зокрема, неофіційно озвучувалися раніше.
Викликає питання рухова установка «Мисливця». Судячи по знімках, що з’явилися в січні 2019 року, дослідний зразок безпілотника міг отримати один з варіантів силового агрегату АЛ-41Ф, що дозволяє досягати надзвукову швидкість в бесфорсажном режимі. Однак, оскільки на знімках у С-70 не видно вертикальне хвостове оперення, безпілотник, швидше за все, не буде відрізнятися високою маневреністю.
Можна було б припустити, що, будучи виконаним за аеродинамічною схемою «літаюче крило», одним з головних переваг дрона виявиться малопомітність. Однак і така точка зору викликає багато питань, у разі, якщо у «Мисливця» двигун першого етапу від Су-57, який зовсім не відповідає вимогам, що пред’являються до літальних апаратів п’ятого і тим більше шостого покоління. Не виключено, що таких проблем у С-70 немає, або вони будуть вирішені в найближчі роки.
І знову ракети
Разом з першим З-70 в мережу потрапили знімки Т-50−3, на кіль якого нанесений малюнок безпілотника, а на нижню частину корпусу — силует дрона. Згодом стало відомо, що на льотному зразку Су-57 відпрацьовується радіоелектронне обладнання-70. Імовірно, зв’язка з 20-30 ударних безпілотників, прикриваються двома-трьома маневреними винищувачами, дозволить завдати непоправної шкоди інфраструктурі потенційного супротивника.
Для знищення З радарів-70 від Су-57 може отримати, зокрема, надзвукову противорадиолокационную ракету класу «повітря-земля» Х-58 (з дальністю польоту близько 260 кілометрів). Проти морських цілей ефективною виявиться дозвуковая маловисотна ракета X-35. Також «Мисливець» може отримати чотири модифіковані надзвукові ракети X-74M2 і вісім коригованих авіабомб КАБ-250.
Літак Т-50-3 (бортовий номер «053») в оригінальній нової забарвленням з нанесеним на нижній частині машини силуетом БЛА по темі «Мисливець». Жуковський, січень 2019 року. Фото: Михайло Поляков / michaelpolyakov96
Одним з найближчих зарубіжних аналогів «Мисливця», ймовірно, можна вважати заморожений проект американського багатоцільового бойового БПЛА Northrop Grumman X-47B. Якщо дотримуватись такої точки зору, то російський безпілотник буде швидше ударним, ніж розвідувальним.
Обіцяного не чекають
Незважаючи на те що перший льотний прототип «Мисливця» з’явився приблизно в позначені Міноборони Росії строки, а військове відомство запевняє в пріоритетності проекту, майбутнє безпілотника викликає великі питання. Для цього достатньо звернути увагу на поточні темпи прийняття на озброєння сучасних російських винищувачів і танків останнього покоління.
В грудні 2014 року повідомлялося, що до 2020 року Міноборони Росії отримає 55 одиниць Су-57. Але згодом це число знизилося в рази. Аналогічна ситуація і з танками Т-14 «Армата»: в 2019 році російська армія отримає лише 12 таких машин, які будуть рівномірно розподілені між різними військовими округами країни. Техніка, що поставляється в таких скромних кількостях, навряд чи помітно вплине на обороноздатність країни.

попередня статтяВідверті купальники з клейкої стрічки знову в тренді
наступна статтяІдеальні стосунки — це