Учора ввечері, 3 квітня, у ЗМІ почали з’являтися матеріали журналістського розслідування про офшорах друзів російського президента Володимира Путіна. Важливість даних матеріалів оцінили далеко не всі, і виправити це нам дозволить даний пост.

Що сталося

Панамська юридична фірма Mossack Fonseca з 1977 року надавала послуги з реєстрації та ведення офшорних компаній. Після витоку понад 2,5 терабайт даних (11,5 мільйонів документів з 1977-го по грудень 2015-го) інформація про роботу Mossack Fonseca потрапила в розпорядження німецького видання Süddeutsche Zeitung.
До розслідування було залучено 400 журналістів з усього світу, а дані стосувалися близько 200 країн світу. У ЗМІ вся інформація потрапила з анонімного джерела. Джерелом могли бути хакери або ж співробітники самої компанії.
У документах Mossack Fonseca можна знайти імена 29 мільярдерів зі списку Forbes, імена 12 глав держав, а також понад 100 діючих і колишніх політиків.
Серед інших імен можна зустріти президента України Петра Порошенка, колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака, прем’єр-міністра Ісландії Сигмундура Давида Гуннлейгссона, знаменитого футболіста Ліонеля Мессі і актора Джекі Чана.

Наскільки це важливо

Кореспондент The Financial Times Макс Седдон (Max Seddon) порівнює подію з одночасною витоком в мережу альбоми Каньє Уеста, Дрейка і Бейонсе, але склалася ситуація більше схожа на злом комп’ютерів Sony Pictures в кінці 2014 року, коли ЗМІ також отримали доступ до величезного обсягу даних.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Масштаби події в історії з Sony Pictures і в скандалі з участю Едварда Сноудена ЗМІ спочатку недооцінили, але обидві витоку призвели до міжнародних конфліктів, звільнень і перестановок, а також породили десятки сенсаційних публікацій у наступні місяці.
Витік Mossack Fonseca прокоментував і сам Сноуден, назвавши її найбільшим зливом в історії журналістики.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

На рахунку «панамського зливу» вже є один скандал: отримавши питання про офшорах від журналіста, прем’єр-міністр Ісландії занервував і втік з інтерв’ю.

Російська частина

Російською частиною розслідування займалися співробітники «Нової газети» і некомерційної організації OCCRP (консорціум журналістів, що займаються розслідуванням випадків корупції). Остання пообіцяла почати 3 квітня цілу серію публікацій, заснованих на документах Mossack Fonseca.
28 березня прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков попередив, що в зарубіжних ЗМІ готується «претендує на сенсацію інформаційний вкидання» про російському президентові.
У «панамських документах» не виявилося паперів з ім’ям або підписом Путіна. До президента Росії все це має лише непряме відношення.
Головним героєм матеріалу «Нової газети» став близький друг Володимира Путіна — віолончеліст Сергій Ролдугін, з яким президент знайомий ще з сімдесятих. Про дружбу президента з музикантом розповідається в біографії Путіна під назвою «Від першої особи».

Вони разом проходили через вуличні бійки на вулицях неспокійного в той час Санкт-Петербурга; разом ходили в самоволку, поки Ролдугін служив в армії, і, співаючи пісні, розсікали по нічному Ленінграду на старому «Запорожці»; разом ходили в театр з «симпатичної дівчиною Людою», в той час ще не Путіної.

з матеріалу «Нової газети»

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)
Сергій Ролдугін

Незвичайні відносини Ролдугіна з російськими мільярдерами зробили його головним обличчям розслідування російських ЗМІ, разбиравших документи Mossack Fonseca. Пов’язані з Ролдугиным компанії отримували десятки мільйонів доларів «за консультації», а великі кредити під низькі відсотки їм прощалися всього за один долар.
Як вважають журналісти, «небагатий віолончеліст» не міг би діяти таким чином самостійно, а значить за ним стояв його «впливовий друг» Володимир Путін, для якого Ролдугін, мабуть, і збирав мільярди доларів в офшорних компаніях.
У «Новій газеті» наводяться приклади використання цих грошей: частина коштів пішла на кредит компанії, що побудувала гірськолижний курорт «Ігора», де своє весілля зіграла дочка Путіна.
Також з’ясувалося, що 20% компанії Video International, заснованої покійним Михайлом Лесіним і займала до 70% російського ринку телевізійної реклами, належало компанії, пов’язаної з Ролдугиным. ЗМІ стверджують, що Лесин, який загинув при загадкових обставинах, знав про офшорах Ролдугіна.

Крім того віолончелісту належало 15% офшору, який управляв компанією Avtoinvest Ltd., володіла 51% акцій Камазу. Знайшлися зв’язку Ролдугіна і з «АвтоВАЗом».

Як відреагували російські ЗМІ

Витік даних висвітлили далеко не всі російські ЗМІ, точно так було і у випадку з передбачуваною «дочкою Путіна» Катериною Тихонової і гучною історією про няню-вбивці. Наприклад, на сайті Першого каналу, ні на сторінці каналу НТВ, ні на «Стрічці.ру» новин по цій темі немає.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)
Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Агентство РИА Новости відзвітувало про події короткої новинний заміткою з заголовком «ЗМІ ФРН пише про нібито причетність світових лідерів до офшорним схемам». Воно повідомило про те, що журналісти звинувачують «ряд осіб, наближених до Володимира Путіна».
«Вести.Ru» розповіли про зливі, як про якийсь скандал з футбольного світу, двічі повідомивши лише про те, що Мішель Платіні і Ліонель Мессі звинувачуються в ухиленні від податків, згадавши Mossack Fonseca.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

«Слон», «Медуза», російський Forbes і РБК, навпаки, підійшли до розслідування докладно, опублікувавши об’ємні вичавки, по більшій частині засновані на розслідуванні «Нової газети».
Тим часом газета «Комерсант» наголошує, що свіжа витік помітно слабкіше аналогічного зливу 2013 року, коли в розпорядження журналістського консорціуму ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists) потрапила база даних, що містять відомості про власників сотень тисяч офшорних компаній Британських Віргінських островів та ряду інших офшорів, не публікують даних про власників компаній».

Прямих підтверджень корупційних оборудок ні для Росії, ні для України, ні для інших країн расследователям в базах даних виявити не вдалося.

з матеріалу газети «Коммерсантъ»

Як відреагували російські політики і бізнесмени

Однією з перших серед російських політиків про корупційний скандал висловилася голова комітету Держдуми з безпеки і протидії корупції Ірина Ярова.

Кількість інформаційних атак на адресу президента Росії і невитіюватість брехливих сюжетів — це багаторазова ін’єкція отрути в надії, що хоч якась доза спрацює. Немає сумнівів, що об’єктом посягання є громадяни Росії.
Чи закінчиться на цьому вкидання отрути? Звичайно, немає. Тим більше нападаючи на самого сильного національного лідера господа ще й тренують інших і без того вразливих, привчаючи до дисципліни зговірливості і слухняності.

Ірина Ярова, голова комітету Держдуми з безпеки і протидії корупції

Андрій Костін, президент-голова правління ВТБ, (журналісти стверджують, що «безоплатні» кредити компанії, пов’язані з Ролдугиным, брали в зарубіжній «дочці» ВТБ) заявив про непричетність Володимира Путіна до створення офшорів. Він каже, що звинувачення лунають з боку людей, «у яких немає інформації про фінансові транзакції».

Путін ніколи не був причетний до цього. Це нісенітниця.

Андрій Костін, президент-голова правління ВТБ

Олексій Навальний, навпаки, заявив у себе в блозі, що опублікованої інформації «вистачить на імпічмент».

У музиканта, навіть найталановитішого і самого популярного у світі, просто не може бути стільки грошей. Державні банки не видають віолончелістам кредити на сотні мільйонів доларів.
Олігархи не дають (а вже тим більше не прощають потім) віолончелістам борги на мільярди рублів. Управлінці «Роснефти» і Ощадбанку не провертають очевидно кримінальні оборудки, щоб збагатити офшор музиканта ще на мільйон-другий доларів.

Олексій Навальний

У Кремлі пояснили інформаційний вкидання «високим градусом путинофобии» і «спробою перебити позитив від успіхів у Сирії». За словами Дмитра Пєскова, в Кремлі чекали від журналістів «більш якісної роботи». Сам прес-секретар заявив, що у його дружини ніколи не було офшорних компаній.

Безумовно, створений інформаційний продукт, який просувають на нашу внутрішньополітичну сцену. Продукт цей звернений на внутрішню аудиторію.
Хоча Путін ніколи не фігурував фактологічно і згадуються інші країни та інші лідери, але для нас очевидно, що основною метою таких вкидань був і є наш президент в контексті парламентських виборів і в довгостроковій перспективі президентських виборів, а також в цілому політична стабільність в нашій країні.
Очевидно, що вістрі атаки спрямоване проти нашої країни і проти особисто президента Путіна.

Дмитро Пєсков, прес-секретар Володимира Путіна

Як відреагували блогери

Найменше журналістське розслідування вразило російських блогерів. Згідно популярному думку, новина про можливу наявність у президента офшорів, оцінюються в два мільярди доларів, не вражає уяву.

Багато коментаторів жартували про те, наскільки мала ця сума за мірками Путіна, а також про те, наскільки слабкою виявилася обіцяна сенсація.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)
Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Відзначали і неспроможність самого розслідування.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)
Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Знайшли переваги в кар’єрі віолончеліста.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Що далі

На поточний момент сенсаційність матеріалів, з-за яких співзасновник OCCRP готував Дмитру Пєскову 3 квітня роботу допізна, залишається питанням трактування.
Багато ЗМІ зазначають, що документи, які повинні були «змінити світ», містять переважно непрямі докази.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Журналісти з Suddeutsche Zeitung продовжують акцентувати увагу на обсязі витоку, зазначаючи, що вона містить понад 4,8 мільйона листів, двох мільйонів PDF, мільйони фотографій, 320 тисяч текстових документів і трьох мільйонів баз даних.
Чи Не виявиться більшість цих даних інформаційним сміттям, ще тільки належить з’ясувати.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Багато звернули увагу на те, що у зливі немає інформації про бізнесменів і політиків їх США.

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

Проте в Suddeutsche Zeitung натякнули на те, що грандіозна витік все ж торкнеться і Північну Америку, порадивши «просто почекати».

Реакція мережі на скандал з кращим другом Путіна і офшори (18 фото + відео)

попередня статтяЛев, який не може заснути без ковдри (7 фото)
наступна статтяФото, озадачившее користувачів мережі (2 фото)