Античні автори розповіли не всі. Стародавні облоги, знамениті і майже невідомі штурми фортець залишили після себе безліч слідів. Як їх прочитати і що вони можуть розповісти — у нашому матеріалі.

Кам’яний пиріг листковий
Археологи нерідко знаходять свідоцтва штурмів і облог, як це було, наприклад, в Нуманции, Єрусалимі або Масаді: сліди пожеж, наконечники стріл і снаряди, випущені пращниками…
Міста з великою історією, як правило, незручно розкопувати. По-перше, заважають люди, які там живуть. Звичайно, можна всіх їх виселити, щоб не плуталися під ногами археологів і не заважали докопуватися до Істини, але це може обійтися дуже дорого.
По-друге, будь-який такий місто являє собою «листковий пиріг» різних епох. Кожен з них — лабіринт фундаментів зруйнованих часом будівель і всякого сміття. Розкопуючи один такий шар, археолог неминуче нищить попередній. Так Генріх Шліман знищила значну частину тієї Трої, яку він шукав. У Римі, при розкопках античних шарів Вічного міста, археологи неминуче знищують Рим середньовічний. В «живих містах» розкопки носять вогнищевий характер і археологи, як в Єрусалимі, змушені вирішувати головоломки, намагаючись виявити якусь історичну будівлю. Так, лише порівняно недавно була знайдена Акра — селевкидская фортеця на території цього міста. Деякі верстви не виявили яких точно не визначили досі, хоча Єрусалим копають вже досить давно.
Культурний шар у старих містах може досягати товщини до 20-30 метрів. На жаль, поки немає ніяких рентгенів і томографів, які б дозволили зазирнути вглиб такого листкового пирога, не розкопуючи його.
Тому для розкопок зручні міста, зруйновані внаслідок якоїсь катастрофи (наприклад, землетруси або виверження вулкана) або кинуті людьми після захоплення ворогами.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Розкопки Трої)
Сліди стародавніх облог
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Асирійський рельєф, що зображає облогу Лахиша, з книги В. Фінкельштейна і Н.-А. Зилбермана «Розкопана Біблія»)
Яка з облог, сліди яких виявили археологи, найдавніша? Ну, що сталося з Троєю, не зовсім зрозуміло — битви за це місто тривають.
Ассирійський цар Синаххериб в 701 році до н.е. облягав в Юдеї місто Лахіш. На розкопках знайшли велику облогову насип, побудовану ассирийскими воїнами. У ній виявили наконечники стріл, якими обстрілювали обложників з кріпосної стіни. Зі свого боку обложені всередині міста також споруджували насип. Але ассирійці в цьому змаганні здобули перемогу — і взяли Лахіш.
Перси продовжили славні традиції. Під час придушення грецького повстання на Кіпрі в 498 р. до н.е. вони також за допомогою насипу взяли місто Палео Пафос («Древній Пафос», нині він носить назву Куклія). Опису цієї облоги не залишилося, і ми можемо судити про неї лише по знахідкам.
Під час розкопок в Куклії виявили велику облогову насип, що заповнює рів і піднімається до фортечної стіни. Обложені намагалися вести підкопи, щоб зруйнувати її. Але це їм не вдалося. Перси атакували місто не тільки по насипу. Біля воріт було знайдено багато наконечників стріл і копій — свідоцтво запеклого бою. Місто впало.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Облога персами Палео Пафосу в 498 р. до н.е. з книги Д. Кемпбелла «Мистецтво облоги».)
Але ці облоги у нас маловідомі. А що щодо знаменитих, які увійшли в підручники? Наприклад, гребля, яку побудував Олександр Македонський при штурмі Тіра в 332 році до н. е. Цей пам’ятник осадного мистецтва змінив берегову лінію. Осадові породи з часом перетворили дамбу в перешийок, а острів, на якому стояв Тир, — у півострів.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Облога Тіра)
За кілька десятиліть до цього при штурмі міста Мотия (на заході Сицилії) побудував дамбу сіракузький тиран Діонісій. Її, щоправда під водою, видно досі.
Масада: міцний горішок
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
У 66 році н. е. в Іудеї спалахнуло повстання, але римська армія задушила його. Після взяття римлянами Єрусалима в руках повсталих залишилися три фортеці. І самим «міцним горішком» з них стала Масада.
Цю фортецю біля Мертвого моря перебудував і зміцнив Ірод Великий. Він готував її як last station на випадок якої-небудь небезпеки. Це був комфортний оплот — на території фортеці звели два палацу. Однак у цій цитаделі Іродові оборонятися не довелося.
Опис облоги фортеці залишив Йосип Флавій. Щоб взяти твердиню, римляни обступили її стіною, а також звели поруч кілька укріплених таборів. Оскільки фортеця продовжувала чинити опір, римляни почали вести до неї величезну насип, по якій приставили до стіни облогову вежу, а потім проломили стіну.
Однак обложені побудували ще одну. Легіонери підпалили її дерев’яні конструкції, але полум’я, роздмухують вітром, ледь не перекинулося на облогову вежу і не стало причиною катастрофи і для обложників.
Коли на наступний ранок римляни вирішили продовжити штурм, з’ясувалося, що гарнізон фортеці… покінчив життя самогубством. За винятком кількох людей, які сховалися в підземних цистернах.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Один з римських таборів біля Масади)
Пустеля зберігає сліди — і римські табори в околицях зруйнованої цитаделі чітко видно і зараз. Добре помітні і залишки облогової насипу, зведеної легіонерами. Розкопки добре підтверджують опис облоги, зроблене древнім істориком.
Облогові насипу зустрічаються нерідко. Збереглася одна з них, збудована римлянами при облозі Иотапаты (раніше, під час придушення того ж повстання в Іудеї). Римляни спочатку збиралися звести її до висоти кріпосної стіни. Але повсталі надбудували стіну, тому насип довелося використовувати, як платформу для тарана. Ця облогу також описав Йосип Флавій.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Облога Веспасіаном Иотапаты з книги Д. Кемпбелла «Мистецтво облоги»)
Сутичка в тунелі
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
Більш цікаві знахідки надала римська фортеця Дура-Европос, що стояла на березі Євфрату.
У 256 році н. е. місто облягали перси. Так як з трьох сторін його прикривали ущелини, бої розгорнулися на західній стороні, яку захищали стіна і фортечний вал. На жаль, у нас немає письмових джерел з докладним описом тієї облоги. І тут історикам доводиться вирішувати «головоломки».
Перси підвели до кріпосної стіни біля башти № 15 облогову насип. Крім того, археологи виявили цілий лабіринт підземних ходів, які створювали як облягати, так і обложені.
Перси зробили підкоп під вежею № 19, але обложені підвели контрмину — стрічний підкоп. У тісному просторі підземного тунелю (шириною менше півтора метрів і висотою близько 1,7 метра) відбулася запекла сутичка. Після обвалення стінок тунелю у братській могилі залишилося близько двадцяти тел. Серед них — як мінімум один перський і кілька римських воїнів, а також робітники, які вели підкоп. Тіла лежали буквально купою, у кілька шарів.
Далеко не все зрозуміло з екіпіровкою та приналежністю тіл, тому є кілька пояснень того, що ж там сталося без малого 18 століть тому.
За однією з версій, захисники фортеці задихнулися в тунелі, отруєні димом палаючої соломи, яку підпалили перси. Вибратися римляни не могли — вихід з тунелю в місто був (у паніці?) завалений.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Схема підкопу і контрподкопа)
Але більш переконливою видається наступна версія. Перси змогли здобути перемогу в тісному підземної сутичці, отруївши воїнів горить сіркою (її сліди вдалося виявити на стінках). Перська тунель був нижче, тому утворилася тяга і отруйний дим заповнив тунель.
Хімічна зброя вперше успішно застосували зовсім не на Ипре…
Римляни не вирішувалися знову повернутися туди — і лише стріляли з луків в тунель. Після чого перси, які чомусь смертоносного диму не боялися, повернулися в підкоп, зайшовши зі свого боку. Вони склали в тунелі тіла римлян в якості барикади, прикрили її трофейними щитами — і під цим прикриттям підпалили дерев’яні стінки тунелю.
Щоправда, в такому разі незрозуміло, чому не витягли тіло перського воїна. Можливо, його несли, але з якоїсь причини кинули. Персів, загиблих або поранених в тунельної різанині, могло бути і більше, але їх тіла, можливо, забрали назовні.
Павшие цитадели: о чём рассказали следы древних осад   Интересное
(Зустріч персів і римлян в тунелі)
Стінки тунелю згоріли, проте перси не домоглися свого. Фортечна стіна просіла, але встояла. Обложникам довелося заново починати роботу. Вони зробили підкоп під вежею № 14, в цей раз зробили його широким — близько трьох метрів. Можливо, щоб прорватися через оборонний периметр або кріпосна стіна все ж впала.
Другий тунель пошкодив вежу № 14 — вона осіла, але не розсипалася. Римляни змогли зміцнити її.
Ми не знаємо обставин, але фортеця пала — та її зруйнували. Це був лише один з епізодів запеклих римсько-перських воєн. І загиблі в тунелі воїни — її мовчазні свідки…
МИХАЙЛО ПОЛІКАРПОВ

попередня статтяМодель томських математиків допоможе прогнозувати погоду точніше і швидше
наступна статтяУ цій історії немає винуватих: Віра Брежнєва прокоментувала розлучення Олександра Цекала та своєї сестри