Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів провів масштабне розслідування, в рамках якого були виявлені мільярди доларів, якими володів близький друг Володимира Путіна віолончеліст Сергій Ролдугін. Аж до 2015 року Ролдугину належали кілька офшорних компаній, обороти яких обчислювалися мільярдами доларів. Даними компаніями також надавалися великі кредити на вигідних умовах, причому далеко не всі з них були погашені. Результаті розслідування читайте далі.

Офшори друга Путіна

Головне російське розслідування присвячено музиканта-віртуоза Сергія Ролдугину, особистому другові Володимира Путіна. Як пише «Нова газета», Ролдугін пов’язаний з мережею офшорів, які оперують мільярдами доларів. «Вони заробляли десятки мільйонів рублів в день, як вважають експерти, сумнівних угод з акціями російських держкомпаній; а потім інвестували ці кошти в придбання стратегічних активів у країні, так і особисті («дозвільні») проекти, пов’язані з родичами і друзями президента», — пише видання.
Офшорні компанії, які прямо або опосередковано належали Ролдугину, наприклад, отримували сотні мільйонів від RCB Bank (кіпрська дочка ВТБ), які розподілялися по іншим компаніям. Управління активами велося з банку «Росія», який називають «банком друзів Путіна». Компанії також отримували гроші від операцій з акціями «Роснефти» і «Газпрому» і «пожертви» від бізнесменів з Росії.
Судячи з документів з бази даних, загальний оборот по банківських рахунках тільки однієї компанії Sandalwood Continental склав близько 2 млрд доларів, а у звітах за 2009 рік зазначено, що вартість її активів — 18 млрд рублів, пише «Нова газета».

«Наприклад, в 2010 році належить Ролдугину компанія IMO повинна була укласти угоду на покупку акцій «Роснефти» в іншої офшорної структури, — пише «Новая». — В базі MF є два договори. Один — на купівлю акцій, а другий — на припинення цієї угоди. У чому сенс? Компанія Ролдугіна за зрив договору тут же отримала компенсацію — 750 тисяч доларів».
Також описана наступна схема. «Компанії купували акції російських підприємств, а на наступний день продавали рівно ті ж пакети рівно тим, у кого їх купили вчора, але зі значним прибутком, що дозволяло їм заробляти по 400-500 тисяч доларів. Контрагенти Ролдугіна в цих операціях весь час програвали. Ними були компанії, пов’язані спочатку з інвестиційному фондом «Трійка Діалог», а потім Ощадбанком», — розповідає «Нова». Видання підозрює, що операції були фіктивними, оформлялися заднім числом для легалізації надходження доходів від інших джерел.
Що стосується пожертвувань від бізнесменів, то, наприклад, компанії Ролдугіна брали в борг у компанії Levens Trading, імовірно пов’язаної з Олексієм Мордашовим, а потім борг списуються за символічну винагороду в 1 долар. Також, можливо, гроші перераховували компанії Аркадія Ротенберга і Сулеймана Керімова.

Офшори оточення Володимира Путіна на 2 млрд. доларів (4 фото + текст)

Гроші вкладалися в російські компанії, які, наприклад, будували гірськолижний курорт «Ігора» в Ленінградській області (у лютому 2013 там, за даними Reuters, вийшла заміж донька президента) і яхт-клуб на березі Ладозького озера.
Офшорні компанії Ролдугіна також контролювали частки у великих компаніях країни — продавець телереклами «Відео Інтернешнел» (Vi) і «Камазу».
Виходить, що особистий друг президента, скромний (нехай і талановитий) музикант-віолончеліст виявився власником дуже успішною офшорної мережі, в яку з якоїсь причини стікалися гроші від великого російського бізнесу.
Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав готуються публікації інформаційних вкиданням. Сергій Ролдугін спочатку поспілкувався з журналістами «Нової газети», але потім не став відповідати на їхні запитання.

Офшори оточення Володимира Путіна на 2 млрд. доларів (4 фото + текст)

Губернатори і залізничники

З бази даних Mossack Fonseca газеті стала зрозумілою природа ще кількох російських бізнесів. Наприклад, одне з досліджень присвячене родині Крапивиных — друзі Володимира Якуніна, які займаються реконструкцією Баму. Інше розповідає про зв’язки з офшорами губернаторів — голови Псковської області Андрія Турчака і його челябінського колеги Бориса Дубровського.
Останній, за даними газети, в 2014 році використав панамський офшор Spaceship Consulting для купівлі векселів російської компанії, яку сам же і контролював.
«5 січня 2014-го Дубровський став виконуючим обов’язки губернатора Челябінської області. За законом у нього було три місяці, щоб позбутися від іноземних фінансових інструментів. Однак, судячи з документів з бази MF, він цього не зробив: в угодах про купівлю-продаж векселів в. о. губернатора зазначив, що володів рахунком у швейцарському банку Ротшильда», — пише «Нова газета».

Офшори оточення Володимира Путіна на 2 млрд. доларів (4 фото + текст)

Оточення президента і парламентарі

Героями розслідувань також стали прес-секретар президента Дмитро Пєсков і його дружина Тетяна Навка, сенатор Сулейман Геремеев, депутати Віктор Звагельський, Олександр Бабаков та Михайло Слипенчук. Усього опубліковано вісім розслідувань.
Незабаром після публікації розслідувань сайт проекту перестав відкриватися — можливо, з-за різкого напливу відвідувачів.

Звідси: 1, 2

попередня статтяНаші дороги вміють засмоктувати… Та інші кумедні приклади застрявання в текстурах
наступна статтяДесять самих незвичайних мешканців Маріанської западини