Свобода волі, тобто можливість людини робити усвідомлений вибір, незалежно від обставин, з точки зору нейробіології може виглядати цілком передбачуваною. У новому дослідженні, стаття про якого опублікована в журналі Scientific Reports, група австралійських вчених з Університету Нового Південного Уельсу змогла довести, що мозок робить вибір між двома альтернативами задовго до того, як людина встигає це усвідомити. Короткі висновки призводить Quartz.
У дослідження взяли участь 14 добровольців, кожного з яких помістили в апарат для МРТ (магніторезонансної томографії). Перед кожною людиною була поставлена задача подивитися на дві картинки: одну з червоними горизонтальними лініями, іншу — з зеленими вертикальними. Потім добровольців попросили вибрати одну з картинок, обмеживши час прийняття рішення 20 секундами. Після зробленого вибору їм потрібно було натиснути відповідну кнопку, а потім протягом 10 секунд постаратися подумки відтворити зображення обраної картинки настільки точно, наскільки це можливо. Потім вчені запитували у кожної людини, що саме він представив і наскільки яскравим був цей образ. Відповідати люди повинні були також з допомогою кнопок.
Весь цей час активність мозку учасників експерименту сканировалась томографом. Спостереження дозволили вченим відстежити в мозку добровольців патерни активності, які відповідають за прийняття того чи іншого рішення, а також передбачити рішення, яке прийме людина, за 11 секунд до натискання кнопки. Цей результат говорить про те, що мозок робить вибір раніше, ніж людина може це усвідомити, відзначають дослідники.
Провідний автор дослідження, професор когнітивної нейробіології Джоел Пірсон каже, що ця робота показує, що зародки думок формуються спочатку в підсвідомості, а вже потім набувають свідому форму.
«Ми вважаємо, що коли людина стикається з вибором з двох або більше альтернатив, щодо яких потрібно подумати, то початкові зародки думок вже знаходиться в підкірці підсвідомості і являють собою щось на зразок несвідомих галюцинацій», — зазначає дослідник.
«Як тільки наша підсвідомість робить вибір про те, про що потрібно думати далі, виконавчі відділи мозку вибирають той варіант думки, чий сигнал виявляється сильніше за інших. Іншими словами, якщо будь-яка підсвідома активність знаходить відгук в одному із запропонованих виборів, то мозок з великою часткою ймовірності вибере саме цей варіант серед запропонованих альтернатив, оскільки його сигнал вже посилюється підсвідомої активністю».
Результати даного дослідження сприяють розумію того, як в нашому мозку з’являються негативні думки, відзначають дослідники. На думку Пірсона, проведене його командою дослідження пояснює, чому деякі думки призводять до того, що ми починаємо думати про щось ще більше, що призводить до ще більшої кількості думок з даного питання. Вся справа в тому, що в цей момент наша підсвідомість створює петлю позитивного відгуку на ту чи іншу думку». У дослідженні також виводиться припущення про те, що негативні спогади, що супроводжуються зоровими образами, як наприклад, при посттравматичному розладі, зароджуються саме у вигляді несвідомих думок.
Дане дослідження — не єдине, що показує, що наші думки можна передбачити ще задовго до їх свідомого прояву. В рамках попередніх робіт, проведених іншими групами нейробіологів, аналогічні методики спостережень показали, що можна передбачати варіанти вибору, спрямовані на фізичні дії за 7-10 секунд до прийняття мозком усвідомленого рішення і за 4 секунди до прийняття усвідомлених абстрактних рішень. Мета ж усіх цих досліджень полягає в тому, щоб показати, як мозок здатний ускладнювати саму концепцію вільної волі.
Нейробиологам давно відомо, що мозок заздалегідь готується до розумової активності, ще до того моменту, як ви це усвідомлюєте. І перехід між тим, коли думка стає усвідомленою і вашим її сприйняттям займає всього кілька мілісекунд. Ці мілісекунди дають нам можливість усвідомлено відхилити виникають в підсвідомості імпульси, створюючи тим самим основу для свободи свідомого вибору.

попередня статтяБілл Гейтс розповів, як би він виховував себе зараз, якби йому 15 років
наступна стаття«Як одягаються ваші дівчата!». Що шокувало палестинця в Росії