Перша озонова діра була виявлена над антарктидою ще в 70-і роки. З тих пір вчені щороку уважно стежать в серпні і вересень за утворенням нової озонової діри, яка зникає зазвичай до грудня-січня. При цьому контролює кількість озону в атмосфері служба моніторингу атмосфери коперника, або скорочено cams, яка також стежить за ультрафіолетовим випромінюванням, проникаючим на землю крізь озоновий шар. Вона аналізує тенденції, прогнозує концентрацію озону на найближчі дні і т. Д. Озонова діра може розташовуватися не тільки над антарктидою, а й іншими регіонами землі, наражаючи на небезпеку здоров’я людей, тому за інформацією, яку надає cams на основі супутникових та інших спостережень, стежить буквально весь світ. Цього року дані, що надійшли від cams, викликали у експертів заклопотаність. Нинішня озонова діра спочатку нічим незвичайним не виділялася. Вона виникла, як і всі попередні, в серпні і мала стандартні розміри, але потім протягом двох тижнів стала різко збільшуватися в розмірах. В результаті за площею вже перевищує 75% всіх озонових дірок, які були зафіксовані за всю історію спостережень.

В атмосфері виникла озонова діра, яка за площею перевищує антарктиду

Озонова діра 2021 може стати найбільшою за всю історію?

Як каже директор служби вінсент-анрі пой, нинішня озонова діра нагадує минулорічну. У 2020 році вона теж не виділялася чимось особливим до початку вересня, але пізніше швидко стала рекордною. Причому є всі передумови до того, щоб вона продовжувала рости ще протягом двох-трьох тижнів. Полярний вихор в даний час стабільний, температура в стратосфері навіть нижче, ніж в цей час в минулому році. Тому свого максимуму, швидше за все, вона досягне тільки в жовтні.

Озонова діра швидко збільшилася в розмірах протягом двох тижнів

Не виключено, що в цьому році вона зможе побити торішній рекорд. До того ж, є прогноз вчених, згідно з яким кількість озону буде скорочуватися в атмосфері аж до 2024 року. В такому випадку розростання озонової діри до рекордних розмірів виглядає цілком логічно.

Чим небезпечна озонова діра

Як відомо, озон стримує небезпечне для людини ультрафіолетове випромінювання сонця. Правда, воно і з озоновим шаром залишається на досить високому рівні, в результаті чого любителі засмагати піддають свій організм серйозної небезпеки, про що я розповідав в статтях, де приводив міфи, пов’язані із засмагою, а також нашою шкірою. Але без озону ультрафіолетове випромінювання сонця стає ще більш агресивним. В результаті воно може серйозно нашкодити здоров’ю людей і тварин.

Озон затримує ультрафіолетове випромінювання, яке становить небезпеку для людей, а також флори і фауни

Крім того, відсутність озонового шару несе ще одну серйозну небезпеку — радіація нагріває світовий океан, в результаті чого підвищується смертність морських істот і рослин, які і без того гину через глобальне потепління клімату. Зокрема, масово вимирають морські зірки, що в свою чергу призводить до загибелі лісів водоростей. Крім того, потужне ультрафіолетове випромінювання згубно впливає на рослини на землі.

Підписуйтесь на наш telegram-канал, щоб не пропустити останні новини, результати спостережень вчених за атмосферою, а також відмінний гумор і багато іншого.

Однак, як каже провідний співробітник головний геофізичної обсерваторії ім. А. І. Воєйкова андрій кисельов. Для жителів росії озонова діра, розташована над антарктидою, не страшна. Набагато небезпечніше малі озонові діри, які виникають над нашою країною. До того ж, зараз осінь, люди вже ходять в одязі, тому уф випромінювання в меншій мірі становить небезпеку, ніж влітку.

Чому над антарктидою виникають озонові діри

Озонова діра, як не складно здогадатися, є ділянкою в озоновому шарі планети, де рівень концентрації озону вкрай низький. Але чому він виникає? щоб відповісти на це питання, в першу чергу необхідно розібратися як взагалі виникає озон. Парадокс в тому, що його появі ми зобов’язані ультрафіолетового випромінювання, від якого він нас захищає. Під впливом уф молекули кисню розщеплюються, після чого вони приєднуються до інших молекул кисню.

Під час полярних ночей в атмосфері над антарктидою не утворюється озон, тому що ультрафіолет не взаємодіє з молекулами кисню. Так як молекули озону мають високу масу, вони опускаються до поверхні землі, де руйнуються при нормальному тиску, так як володіють мають низьку стійкість.

Озонові діри виникають в результаті природних процесів і діяльності людини

Але, не тільки природні процеси стають причиною виникнення озонових дірок. Вченими встановлено, що велику роль в цьому також відіграє діяльність людини. Справа в тому, що молекули озону вступають в реакції з різними речовинами, які потрапляють в атмосферу в результаті викидів. Найбільший внесок в його знищення вносять такі речовини, як водень, хлор, бром, монооксид азоту, метан і пр.

Тому в 1985 році був розроблений монреальський протокол, спрямований на захист озонового шару нашої планети. Суть його зводиться до припинення або обмеження виробництва тих речовин, які, на думку вчених, викликають руйнування озонового шару. Проте, як ми бачимо, вже два роки поспіль фахівці фіксують великі озонові діри. Причому торішня стала не тільки найбільшою і глибокою, але і найтривалішою за 40 років спостережень.

Яндекс.дзен-каналі. Тому підписуйтесь, щоб не пропустити.

попередня стаття«Нескінченний погляд зовні»: фантазія Адріана Честермана
наступна стаття13 цікавих фактів про найбільших туристичних місцях, про які соромно не знати