Кожен з нас напевно знайомий з фразою «на все воля Божа». І багато хто, швидше за все, замислювалися над нею. Якщо розуміти її буквально, то виходить, що всі прагнення людини, її бажання і молитви не мають самостійного значення.
В одного релігійного філософа з Данії, Серена К’єркегора, є слова про те, що молитвою не можна змінити волю Бога, але вона здатна змінити самого молиться. Якщо виходити з цього, то значить, чудес взагалі немає місця, все заздалегідь визначено.
Дана фраза співвідноситься з церковними поглядами і, зокрема, з виразом «на все воля Божа?» і двома іншими, тісно пов’язаними з ним? Мова про них піде нижче. Спробуємо розібратися. А також розглянемо вираз «що не робиться, все на краще».
Два аспекти
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
Що значить «на все воля Божа»? Для відповіді на дане питання потрібно зробити застереження про те, що богослови розрізняють в ній два аспекти.
Благовоління.
Попущення.
Перше, щодо розумних речовин, являє собою схвалення їх вчинків, бажань і помислів. А ще підтримку, яка виявляється в благодатної допомоги з боку Святої Трійці та її благословення.
Що значить «на все воля Божа» у другому розумінні? Воно відноситься до справ, які є або нейтральними в моральному відношенні, чи противними Богу. Він не схвалює таких справ, не сприяє їх втіленню в життя, але, незважаючи на це, допускає їх вчинення. Це дозволяє розумним істотам діяти в тих рамках, які вкладені в них при їх створенні, відповідно до їх вільного вибору.
Щоб розібратися в значенні «на все воля Божа», наведемо приклади, що характеризують кожний із зазначених аспектів.
Приклади благовоління і попущення
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
Для першого аспекту це:
жертва Авеля;
переселення Авраама;
вихід юдеїв з Єгипту;
будівництво скинії при Мойсея;
зведення храму при Соломоні;
сповідання апостола Петра;
звернення Павла.
В якості яскравого прикладу другого можна розглядати гріхопадіння Адама і Єви. Бог не зволив йому, але при цьому не став перешкоджати цьому силою власної могутності. Він не зупинив руку, яка потягнулася до забороненого плоду, дозволив спробувати його.
Розглядаючи, що означає «Божа воля», поговоримо докладніше про зазначених аспектах.
Інтерпретація отців церкви
Що означає «на все воля Божа» у розумінні релігійних авторитетів? Вони розглядають це вираз у світлі догматичного положення, згідно з яким ніхто і ніщо в принципі не може протистояти волі Творця. Ця трактування диктує розуміння того, що все, що відбувається у світі створених істот, відбувається лише в силу того, що Господь цього бажає або допускає. Добрі і злі справи – все можливо лише з відома Отця Небесного.
Однак розглянутий теза не потрібно інтерпретувати в тому сенсі, який передбачає, що Божий промисел – це фатум. То є неправильним буде вважати, що все, що відбувається, беззастережно повинно було статися. Так само, як і не усе, що не сталося, не могло статися насправді.
Людина розумна
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
Бог наділив людину розумом, а також і свободою дій, хоча при цьому останній багато в чому обмежений Творцем. Це стосується його природи та індивідуальних особливостей, сили обставин. У моральному відношенні він може і порушувати, і виконувати волю Бога.
Якщо бажання і дії людини відповідають її законам, Господь благоволить йому, сприяючи виконанню добрих задумів. Якщо прагнення і вчинки грішника суперечать вищим планами, вони не схвалюються Всевишнім.
Що значить «на все воля Божа» у випадку зі свободою вибору людини? Вона вбачається в наступному. Саме Творець по своїй волі дав людині здатність до скоєння гріха. З іншого боку, він проявляє своє терпіння і навіть довготерпіння.
Для кращого розуміння того, що значить «на все воля Божа», скажемо ще кілька слів про свободу волі людини.
Синергізм
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
Людині, створеному за образом і подобою Божою, дана вільна воля. Без можливості вибору не було б добра як такого, тоді як внутрішньої життям і вчинками людини керувала б лише необхідність.
Вільна воля є одним з головних людських достоїнств. Але в той же час для нього це і величезна відповідальність. У зв’язку з цим виникає питання, навіщо потрібна ця можливість вибору, якщо безліч людей зловживають нею?
Вся справа полягає в тому, що без цього не може бути здійснене спасіння. Так як воно являє собою богообщение, тобто життя з Богом, вічне наближення до нього, просвітлення душі і осяяння її божественним світлом.
Людина має добровільно обрати шлях порятунку. Бог повинен стати головною метою його життя. Порятунок розглядається як любов Творця до його творіння, а творіння до Творця. У зв’язку з цим характер порятунку – глибоко особистісний. Богослови називають це синергізм – взаємодією Божественної і людської волі.
Потрібно опиратися долі?
Римські філософи-стоїки говорили, що бажаючого доля веде, тоді як хоче вона тягне. В їх уявленні відносини людини з Богом походили на дорогу з одностороннім рухом. На ній діє лише Бог, а людина тільки пасивно сприймає результати його дій. Всі спроби опору визначеної долі можуть призвести виключно до втрати сил і до страждань, не має ніякого сенсу.
Як стало зрозуміло з пояснень християнських богословів, у людини є свобода волі, яка дана йому згори. Звичайно, якщо він спробує на легковому автомобілі виїхати назустріч самоскиду, щоб влаштувати з ним змагання на предмет того, хто кого зіштовхне з дороги, людина тут нічого змінити не може. Але у віруючого є вибір: рухатися по цій смузі назустріч Богові або від нього.
Далі розглянемо, що означає «покластися на волю Божу»?
Молитва як наближення до Бога
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
І диво внаслідок його молитви може трапитись саме там, де він рухається назустріч Творцеві. Як це відбувається, і чому потрібно молитися? Один з російських подвижників, святитель Ігнатій (в миру – Брянчанінов) писав про те, що Богу не потрібні молитви.
Він і без прохань наших знає, в чому кожен з нас потребує. На тих, хто нічого не просить, він також виливає свої щедроти. Молитва потрібна самій людині. Вона наближає до Бога просить. Без неї людина є чужим Всевишньому. Чим більше віруючий вправляється в ній, тим більше він зближується з Творцем.
Тим самим проводиться думка про те, що Бог знає про потреби кожного і по милості своїй винагороджує кожного. Тому потрібно покластися на його волю, слідувати його заповідям і жити по совісті. А в своїх молитвах просити його благословення.
Тут як би уточнюється думку К’єркегора, про яку було сказано вище. З допомогою молитви людина може змінитися цілком конкретним чином. Вона може наблизити його до Всевишнього і таким чином підготувати його до сприйняття благ, які він виливає на своїх чад без всяких прохань з їх боку. В цьому і полягає сенс вислову про те, що потрібно покладатися на волю Всевишнього.
Що значить «ходіння по волі Божої?»
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
В Євангелії від Матвія сказано про те, що не всякий звертається до Господа зможе увійти в Царство Небесне. Але лише той, хто виконує волю Небесного Отця. На думку Феофана Затворника, єпископа, який жив у 19 ст., це означає, що за допомогою однієї тільки молитви врятуватися неможливо. Потрібно виконувати волю Бога, тобто те, що покладено на особу строю його життя і звання.
А в молитві треба в основному просити про те, щоб Бог допоміг нам не відступати від його волі. У того ж, хто ревно виконує її, молитва буде дерзновеннее, і він легше отримає доступ до престолу Всевишнього. Буває, що якщо молитва не супроводжується ходінням по волі Божій, то вона несправжня, серцева і твереза, а лише словесна, зовнішня.
Під час її прочитання присутній моральна несправність, людина закривається багатослівністю, як туманом, і думки його блукають. Тільки при виконанні того й іншого з благочестям з’явиться плід.
Глибокий світ і безтурботність
Феофан затворник говорить, що, хто стане твердо слідувати велінням Всевишнього, мають непохитну і непохитну основу, той також стане твердим і стійким. У тих, хто ганяється за минущими цінностями, бентежаться думки. Але лише тільки така людина одумається і повернеться на шлях волі Божої, його думки, як і починання, стануть впорядкованими.
Коли ж він у цьому образі життя набуде нарешті навик, всередині у нього все приходить в безтурботний порядок і спокійний лад. Почавшись в цьому світі, безтурботність і глибокий внутрішній світ перейдуть у наступний життя, перебуваючи там навіки.
Ось що значить «ходіння по волі Божої» — серед загального плину життя навколо нас і постійного, не поточного в нас. Так писав Феофан Затворник.
Приклад довіри до волі Бога
Яскравою ілюстрацією такої довіри є молитва Філарета Московського (18-19 ст.), святителя, єпископа. Він, звертаючись до Господа, говорив про те, що не знає, чого просити в нього. Адже один Бог відає, що йому (Філарета) потрібно. Бог Більше любить його, ніж він може любити Бога. Отче, дай рабові твоєму, чого сам він не вміє просити.
Далі Філарет вигукує: «Не дерзаю попросити у тебе ні розради, ні хреста, лише стою перед тобою. Серце моє відкрито тобі. Ти бачиш потреби, яких я не відаю. Поглянь і сотвори згідно з милості Твоєї. Зціли і вразь, підніми і низложи мене. Безмолвствую і благоговію перед святою твоєю волею та твоїми долями, незбагненними для мене. Вдаюся до тебе і приношу себе в жертву. Не маю я іншого бажання, крім того, щоб виконувати твою волю. Навчи мене молитися і сам у мені молись».
Приклад невпевненості
«На все воля Божья» — что значит выражение, значение фразы Религия
Таким є подорож апостолів з Ісусом в шторм по бурхливому озера. Вони були перелякані і розбудили Вчителя, який спав на кормі. На їхнє прохання він здійснив диво. Він велів вітрам вщухнути. Але при цьому Ісус з докором звернувся до учнів, запитавши: «Де ж ваша віра?».
У присутності на човні повелителя бурі, учні вирішили просити його про вчинення дива. Те, що Творець світу в особі Спасителя розташовувався в одному човні з ними, вони визнали недостатнім, щоб відчути себе в безпеці. Прохання апостолів була задоволена.
Бог бачить все
За їх молитві диво виявилося можливим, воно назавжди залишилося в історії людства, свідчачи про те, що Бог чує будь-які прохання. Однак поряд з цим дивом в історію увійшов і Божественний докір, адресований просили учням.
Щось схоже відбувається і з людьми, коли, переживаючи життєві бурі, вони звертаються до Бога з проханням допомогти їм. Вони думають, що Творець забув про них, що він не бачить, що відбувається, що він не контролює події. А тендітну човен їх життя ось-ось захлиснуть хвилі негараздів. Однак Бог своїм невидимим участю завжди супроводжує нас у нашій долі.
«Що не робиться, то на краще»: значення виразу
Ця приказка може бути проілюстровано наступним культовим.
В одного царя був радник, який був ревним віруючим. Що б не траплялося з ним і з оточуючими, він повторював:
— Що Бог робить, все до кращого. Він все влаштовує мудро. Якщо він щось дає – це добре, а якщо не дає, то ще краще.
Якщо у царя не виходило те, що він задумав, радник знову повторював:
— Це на краще!
У таких ситуаціях правитель дивувався:
— Не можу повірити, що, коли трапляється щось погане, коли людину осягає невдача, це йде йому на благо.
Одного разу, коли обидва персонажа гуляли по лісі, цареві в ногу вп’явся шип отруйної рослини. Не зволікаючи ні хвилини, радник кинджалом відсік своєму повелителеві палець на нозі, пошкоджений шипом, і промовив:
— Добре Бог все влаштував!
Правитель був поза себе від люті:
— Хіба може бути добре те, що ти позбавив мене пальця?
Радник відповідав:
— Якщо б я не відтяв його, отрута охопив би все тіло, і тоді ви б загинули.
Однак цар не був заспокоєний цим поясненням і прогнав геть радника. Продовжуючи дорогу в самоті, правитель набрів на плем’я людожерів, які як раз підшукували відповідну жертву до свята. Цар був схоплений, але потім його відпустили. Це було пов’язано з тим, що жертва виявилася неповноцінною внаслідок відсутності пальця на нозі.
Цар був сильно наляканий, але, діставшись до палацу, викликав до себе радника. Він щедро обдарував його і промовив:
— Я зрозумів, що ти говорив розумні речі, але все ж поясни, що хорошого в тому, що в лісі я прогнав тебе?
Радник відповів:
— Якщо б я з вами залишився, то дикуни з’їли б мене.
З тих пір правитель вже більше не сумнівався в мудрості Божественних задумів.
Вивчивши, що означає вислів, «що не робиться, все на краще», як і всі зазначені вище, можна зробити висновок про те, що все в світі звершується по волі Творця, який бажає людині тільки добра. Але при цьому в останнього є свобода волі, яка дана йому для того, щоб наближатися до Всевишнього.

попередня статтяЯк правильно підібрати герметики, різновиди та відмінності
наступна статтяОбережно! ПК записує розмови і без мікрофона