Здуття живота у собаки — це досить поширене явище, яке може становити небезпеку для здоров’я тварини. Якщо газоутворення мучить вихованця постійно, можливо, має місце патологія ШКТ. Тоді потрібно обстежитися у ветеринара. Якщо ж вчасно не почати лікування, проблема призведе до серйозних збоїв у роботі органів ШКТ, а у важких випадках — до летального результату.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Розбираємося з поняттям
Здуття — це формування надлишкового газу в шлунку або кишечнику тварини. Сильний метеоризм може призвести до відрижці або виштовхування газів через задній прохід, який ви чуєте. В нормі вони відходять беззвучно. Метеоризм у собак призводить до урчанию в шлунково-кишковому тракті, що іноді можна почути з іншої кімнати.
Відрижка, бурчання, метеоризм, періодично виникають у всіх собак, але якщо вони стають надмірними, це може вказує на можливі проблеми, які потребують медичної допомоги. Цілком імовірно, що в ШКТ є певні проблеми і вихованцеві потрібно ветеринарна допомога.
Якщо ці симптоми розвиваються разом з втратою ваги або діареєю, то тим більше треба поспішити до фахівця. У нормі здуття кишечника виникає, коли газ накопичується у товстій кишці собаки. Це нормальний процес, який свідчить про те, що бактерії руйнують певні види їжі. Тому саме по собі здуття рідко є ознакою серйозних проблем зі здоров’ям.
Які породи найчастіше схильні до цієї проблеми
У всіх собак може розвинутися метеоризм, особливо коли їх годують неякісною їжею. Ви можете бути впевнені, що даєте вихованцеві правильну їжу, але на перевірку виявляється, що вона містить шкідливі наповнювачі та штучні консерванти. Сприяти сильному здуття можуть випадкові відходи з вашого столу, занадто велика кількість клітковини або продуктів-алергенів.
Але є деякі породи, які розташовані до метеоризму більше, ніж інші. Прикладом може служити бассет-хаунд. Це собака з проблемним травленням, якої потрібен спеціальний корм і догляд.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Газоутворення у здорової тварини
Деяка кількість газу в ШКТ є нормальним. Є три джерела:
Ковтання повітря.
Виробництво газів в ШКТ.
Дифузія газу із крові.
При цьому симптоматика у всіх випадках буде різна. Наприклад, ковтання повітря дає найбільш сильне здуття. Фізична активність або занадто швидке споживання їжі також збільшує кількість проковтнутого повітря. Інше джерело — бродіння вуглеводів і деяких волокон в товстій кишці. Соя, яку часто додають до корму в якості джерела білка, теж може сприяти посиленню метеоризму. Це залежить зазвичай від її кількості. Відокремлювані гази в основному нічим не пахнуть. Поява стійкого неприємного запаху говорить про дисбактеріозі.
Причини метеоризму: неправильне харчування
Їх досить багато, тому будемо розбирати по черзі. І найперше, що слід відзначити, — неправильне годування, попадання в миску собаці продуктів, які для неї неприпустимі. Часта причина метеоризму у собаки — це зміна в дієті. Або собака з’їв щось зіпсоване, тобто була допущена дієтична необережність.
Більшість випадків хронічного метеоризму викликано продуктами, які погано засвоюються вихованцем. Це викликає надмірне бродіння в товстій кишці і наступні газоутворення. Соєві боби, горох, молочні продукти, жирна і гостра їжа пов’язані з метеоризмом у собаки.
Більшість собак і кішок страждає непереносимістю лактози. Якщо їх годують молоком і молочними продуктами, вони будуть страждати від метеоризму або розлади кишечника. Згадайте, скільки людей дають кішкам молоко. А ось якщо тварина міститься на преміум-дієті, але проблема залишається, потрібно пройти обстеження у ветеринара для виявлення захворювань ШКТ або інших причин поганого засвоєння поживних речовин раціону.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Якщо собака поспішає і жадібно вистачає їжу з миски, то вона теж найчастіше відчуває проблеми зі здуттям. Ще одна група ризику — це тварина з надлишковою масою тіла та ожирінням. У цьому випадку ризик розвитку хронічного метеоризму дуже високий, незалежно від дієти. Але все одно кожен господар повинен знати, які продукти викликають метеоризм.
Ферментативна недостатність
Це стан, при якому тварина не може засвоїти надходить в ШКТ їжу з причини того, що немає достатньої кількості необхідних ферментів. Найчастіше в цьому випадку діагностуються проблеми з підшлунковою залозою. Однак здуття тоді не може бути єдиним симптомом. Додатково господар буде спостерігати хронічну діарею, фекалії набувають пастозний вигляд. Нерідко відзначається збочення апетиту, зниження маси тіла при посиленому апетиті, шерсть втрачає блиск. Тварина в цьому випадку не втрачає активності.
Сюди можна віднести й третю причину — порушення моторики шлунково-кишкового тракту. Цей стан не є самостійним захворюванням, але супроводжує цілий ряд патологій.
Механічна непрохідність
Непрохідність кишечника — це важка проблема, що загрожує життю тварини. У багатьох випадках вона призводить до гарантованого летального результату, якщо вчасно не провести операцію. Є кілька причин виникнення кишкової непрохідності у собаки:
Закупорка кишечника сторонніми тілами (кістками, камінням, мотузками).
Заворот шлунку.
Різні пухлини.
Симптоми кишкової непрохідності не завжди бувають яскраво вираженими і залежать від конкретного випадку, особливості організму тварини. Сама яскрава симптоматика виникає при проблемах, пов’язаних з шлунком і дванадцятипалої кишкою. У цьому випадку спостерігається багаторазова блювота, сильні болі і погіршення загального стану пацієнта.
При відсутності явної симптоматики можна припустити пухлина, яка ускладнює просування фекалій і газів у кишечнику. У цьому випадку спостерігається сильне здуття живота.
Діагностика
Метеоризм у собаки рідко буває самостійним захворюванням. Для встановлення причини підвищеного газоутворення необхідно проаналізувати раціон тварини і режим годування. Важливо отримати дані загального та біохімічного аналізів крові, аналізу калу і сечі, ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, рентгена органів черевної порожнини. Іноді необхідна гастроскопія і колоноскопія. Лікування метеоризму у собаки повинно призначатися відповідно з результатами обстеження. Тільки в цьому випадку воно буде результативним.
Профілактика
Головні складові профілактики порушення травлення у собаки, які призводять до метеоризму, — це якісний, підходить тварині корм і дотримання режиму годування, а також достатній моціон. Якщо тварина схильна до швидкого заковтуванню їжі, а з нею — великої кількості повітря, необхідно годувати його в спокійних умовах, окремо від інших і бажано подрібненим кормом.
Сухий корм можна замочувати. При переході на нові продукти слід вводити поступово, підмішуючи невеликими порціями до звичних. Швидше за все, в цьому випадку лікування метеоризму собаці не потрібно.
Лікування звичайно включає зміни дієти. При цьому фахівці рекомендують раціон з низьким вмістом клітковини і жиру. Обов’язковим повинен бути якісний білок і невелика кількість злаків. Паралельно проводиться медикаментозна терапія, яка може включати вітрогінні засоби.
Невеликі, часті годування рекомендуються для собак, які їдять дуже швидко. Додатково ветеринар запропонує метод лікування, розроблений спеціально для вашого вихованця. Не забувайте, що профілактика метеоризму у собаки є основним методом, простим і доступним для кожного власника.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Екстрена допомога
Чому метеоризм у собаки може призвести до її загибелі? Тут потрібно виділити таке поняття, як гостре здуття, або гострий метеоризм. Розвивається стрімко, найчастіше при патології печінки. Буквально на очах живіт збільшується в розмірах, і якщо терміново не надати допомогу, то він гине. Самостійно надати допомогу складно, тому постарайтеся доставити тварину до ветеринара як можна швидше.
Якщо у собаки спостерігається виражене здуття живота та біль, зазвичай першою дією є декомпресія ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Ветеринар може спробувати интубировать собаку, пропустивши через рот спеціальну трубку вниз по стравоходу. Якщо це вдається, то газ виходить через трубку назовні. На жаль, трубка не завжди може потрапити в шлунок. Тоді ветеринар може спробувати декомпрессировать черевну порожнину за допомогою введення голки. Нею проколюють черевну стінку і безпосередньо шлунок. Це дозволяє газу вийти через голку, видаючи шиплячий звук.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Допомога в домашніх умовах
Якщо у вашого улюбленця здуття є звичайною проблемою, то в аптечці завжди повинні бути препарати від метеоризму. Для собак найчастіше використовуються ті лікарські засоби, які дають дітям. Тому якщо в сім’ї росте дитина, то напевно вже є вітрогінні препарати. Залишається тільки розібратися з тим, як їх давати.
Активоване вугілля
Це одне з найбільш доступних, ефективних і недорогих засобів, яка завжди має бути під рукою. Активоване вугілля використовується зазвичай при отруєннях і метеоризмі. Його застосовують для всіх ссавців, тобто як для людей, так і для тварин. Важливо розуміти, що це лікарський препарат і застосовувати його потрібно строго у відповідності з рекомендаціями лікаря. Зокрема, враховувати вагу тварини.
Якщо ваш пес — представник дрібних порід та його вага не перевищує 10 кг, потрібно всього одну таблетку активованого вугілля. Для великих тварин дозу збільшують. Орієнтир простий, на кожні 10 кг дають одну таблетку. Як дати собаці активоване вугілля, щоб ефект був як можна швидше? Найкраще подрібнити ліки до порошкоподібного стану і приготувати суспензію. І зручно ввести її в пащу собаці за допомогою звичайного шприца без голки.
Активоване вугілля швидко зніме біль і дискомфорт. Більш того, якщо метеоризм пов’язаний з отруєнням, то препарат збере на себе всі токсини і полегшить стан. А ми продовжимо розглядати, ніж лікувати метеоризм у собаки.
«Смекта»
Це ще один препарат природного походження з адсорбуючим ефектом. «Смекта» для собак може використовуватися з таким же успіхом, як і для людини. Спочатку у ветеринарії цей порошок не використовувався, але згодом він знайшов застосування і в цій галузі. Сьогодні лікарі рекомендують «Смекту» в якості препарату для лікування розладів травлення.
Засіб не дарма завоювало високий рейтинг. «Смекта» для собак може використовуватися при розладах травлення, отруєннях, метеоризмі, викликаний порушенням дієти або іншими причинами. «Смекта» полегшує травлення, зв’язує токсини, відновлює слизову оболонку шлунка і кишечника. Але є і протипоказання. Саме тому важливо спочатку розбиратися, чому метеоризм у собаки розвинувся саме зараз і якими симптомами він супроводжується. Протипоказанням буде непрохідність кишечнику тварини, осмотична діарея, підвищена чутливість до складових препарату.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Чи можна використовувати «Еспумізан» для собак
Цей препарат діє наступним чином. Він не всмоктується в кров, а ефект полягає в руйнуванні бульбашок газу в просвіті кишечника. В результаті гази виводяться з організму в незмінному вигляді. Це значить, що він, видаляючи скупчення пухирців газу в кишечнику, не чинить ніякого впливу на організм в цілому, тобто повністю безпечний навіть для незрілого організму цуценя.
Як застосовувати
В основі цього препарату діюча речовина симетикон. Ціна її вище, ніж у більшості аналогічних засобів, але зате можна не сумніватися в ефективності і безпеки. Але незважаючи на це, потрібно уважно спостерігати за твариною і на підставі цього вирішити, чи давати цей лікарський засіб. У першу чергу потрібно зрозуміти, відчуває тварина біль і дискомфорт. Якщо собака очевидно турбується, шукає собі місце, часто підскакує або, навпаки, намагається не ворушитися, значить, потрібно вжити заходів по усуненню хворобливих симптомів:
Для початку потрібно усунути причини підвищеного газоутворення. Побувала собака в сміттєвому відрі, або ви просто дали їй щось важке для її травлення — це не так важливо. Адсорбенти допоможуть вивести все зайве, а у важких випадках потрібно промити шлунок.
Після цього можна використовувати «Еспумізан» (симетикон). Ціна одного флакончика крапель об’ємом 30 мл — близько 380 рублів. Капсули обійдуться приблизно в 270 рублів за 25 штук.
Після цього знімають подразнення слизової. Для цього використовується «Смекта».
І нарешті, можна заселити кишечник корисною мікрофлорою. Для цього використовуються як аптечні препарати, так і натуральний йогурт.
Такий комплексний підхід до вирішення проблеми набагато ефективніше, ніж разове використання одного з наведених вище препаратів. Але не варто забувати, що здуття має свої причини. Якщо це разове явище, то нічого особливого робити не потрібно. А ось при регулярному метеоризмі, який супроводжується больовим синдромом, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.
Одна доза препарату для маленької тварини — це половина чайної ложки або одна капсула. Дозування в мілілітрах розраховує лікуючий лікар. Ліки слід давати відразу після їжі. Препарат має приємний смак, але все індивідуально, і вашому собаці може не сподобатися. Тому можна використовувати шприц без голки, який дозволить влити ліки відразу в пащу.
Метеоризм у собаки: причины, лечение, диета, профилактика Животные
Побічні ефекти препаратів
Ще раз підкреслимо, що лікування буде ефективним лише в тому випадку, якщо ви зуміли встановити причину явища. В іншому випадку проблема повториться і знову потрібно буде думати, що робити. Метеоризм у собаки може бути нормальним явищем, в цьому випадку можна нічого не робити. Через кілька годин проблема вирішиться сама собою.
При прийомі перерахованих лікарських засобів зазвичай не спостерігається побічних ефектів. Це стосується також і цуценят, вагітних і годуючих сук. Але можливі алергічні реакції організму тварини на допоміжні речовини. Гіперчутливість зустрічається вкрай рідко, але якщо ви помітили свербіж, то краще відмінити прийом препарату і проконсультуватися з фахівцем.
Цуценятам не протипоказане жодне з перерахованих коштів. Передозування малоймовірне через інертність препаратів. Слід враховувати, що якщо у вас великий дог або кавказька вівчарка, то ліки може не чинити на них ніякого впливу. У цьому випадку лікар може виписати препарат в підвищеному дозуванні або підібрати аналог.
Висновок
Виходячи з досвіду багатьох власників домашніх вихованців, можна сказати, що дієта для собаки при метеоризмі є першочерговою справою. При сильному здутті можна залишити тварину на день без корму, після чого починати з невеликого шматочка рубаної яловичини і поступово вводити інші продукти. Якщо ви годуєте собаку сухим кормом, то тут потрібно уважно придивитися до складу. У дешевих кормах сою, барвники і ароматизатори коштують часом на перших місцях, а м’яса немає зовсім. Звичайно, така їжа буде викликати здуття.
Другий важливий момент — це фізична активність. Навіть якщо ви годуєте тварина ідеально, правильно і збалансовано, але виводьте на вулицю на 15 хвилин вранці і ввечері, у нього, швидше за все, будуть проблеми з травленням. Обов’язково потрібно приділяти прогулянок та ігор на свіжому повітрі не менше двох годин на день. Для великих собак — не менше 3-4 годин.
І третій момент — це захворювання ШКТ. Тут вам вже не розібратися самостійно. Потрібно звертатися в клініку, здавати аналізи, і тільки потім лікар може поставити діагноз і призначити необхідне лікування. У будь-якому випадку в аптечці треба мати мінімальний набір засобів, які допоможуть зняти больові відчуття і спокійно дочекатися візиту до фахівця.

попередня статтяБілити або не білити
наступна статтяДещо цікаве в Книга Еноха