На нього хочуть добровільно-примусово пересадити важливих чиновників
Вертоліт «Ансат» у вигляді лімузина Aurus почали опрацьовувати холдинг «Вертольоти Росії» і творець транспорту для перших осіб «Кортеж» — інститут «НАМИ». За даними джерел «БІЗНЕС Online», VIP-борт створять на КВЗ і покажуть на МАКС-2019. За оцінками експертів, обробка салону обійдеться недорого — близько 10 млн рублів. Таким чином, традиція буде продовжена на новому рівні — казанські «вертушки» возять перших осіб ще з часів Хрущова.
Але чому саме КВЗ і «Ансат», а не, скажімо, новітній Мі-38, вражаючий макет VIP-салону якого демонстрували вже не раз, чи не активно просувається сьогодні Улан-Удэнским авіазаводом найбільш технічно просунутий варіант Мі-8 — Мі-171А2?
Перше. Ще з часів СРСР і Мі-4 урядовий авіазагін замовляє вертольоти виключно на КВЗ (і тільки останнім часом до них додалися чотири італійських AgustaWestland AW139). Сьогодні, за деякою інформацією, в спеціальному льотному загоні «Росія» — 20 казанських машин. Відомо, що перші два Мі-8МТВ-1С для Путіна були закладені ще в 2001 році. В п’ятимісному салоні — крісла, робочий стіл, гардероб, кухня з холодильником і баром, приміщення для обслуговуючого персоналу. Зовні такі вертольоти від звичайних відрізняються хіба що великою кількістю антен.
До речі, випускати VIP-вертольоти КВЗ почав, так би мовити, з подачі американців. У 1959 році Микита Хрущов відвідав США, його зацікавило те, що американські перші особи по країні літають на вертольотах. Генсек наказав купити два Boeing-Vertol V-44 і два Sikorsky S-58.
Казанский вертолетный завод готовит VIP-вертолет, который продолжит линейку лимузинов Aurus Авиация
Користуватися ними він не став, але наказав терміново розробити аналогічні салонні варіанти випускалися тоді в Казані Мі-4. На них, як пише у книзі «Казань авіаційна» Равіль Вениаминов, літали генеральні секретарі, королі і президенти, маршали і міністри. З 1968 року місце «четвірок» зайняли Мі-8.
Як розповів «БІЗНЕС Online» колишній заступник гендиректора КВЗ і ідеолог створення «Ансата» Валерій Карташев, VIP-салонів будували багато — десятки, якщо не сотні», і справа це була клопітна: «Біля урядового загону особливі вимоги, спеціальні технічні умови. Взяти лопаті. Зазвичай на кожну серійну лопать якісь зауваження — размерчік не зовсім, зачистити щось додатково треба. Так от для урядової машини взагалі ніяких зауважень не повинно бути спочатку. Ми таких лопастей за рік набирали штук 6 з 300. Зробили — відклали, завжди один комплект лежав у запасі. І так по всьому! Страшна річ! І все це контролює військова приймання, з якої не домовишся. Тому, якщо „Ансат“ піде в урядовий загін, дай бог, щоб впоралися».
Казанский вертолетный завод готовит VIP-вертолет, который продолжит линейку лимузинов Aurus Авиация
Експерти, відштовхуючись від наявних даних, оцінюють аурусовский салон «Ансата» приблизно в 10 млн рублів
Другий аргумент за «Ансат». Як зазначив у бесіді з «БІЗНЕС Online» головний редактор галузевого порталу Aviarunet Роман Гусаров, новітній і активно просувається сьогодні для урядових потреб Мі-38 для Aurus все ж занадто великий. Що стосується Мі-8, то, скільки його ні перелицовывай, це все одно машина родом з 60-х років, а таку назвати Aurus язик не повернеться. А ось «Ансат» і як новий продукт, і за своїм функціоналом як раз саме те. «І потім, що таке проект „Кортеж“? — міркує експерт. — Ну п’ять вертольотів піде в президентську „стайню“, а далі? Він націлений на комерційні продажу. І мова йде про продаж бізнесменам, які хочуть їздити на престижному автомобілі і літати на настільки ж престижному вертольоті, в цьому сенсі в „Ансата“ куди більше шансів, ніж у Мі-8, який для цього надлишковий за габаритами і функціоналу. Все-таки Мі-8 — це як танк, а їздити хочеться все ж на автомобілі. При цьому „Ансат“ — теж немаленький вертоліт, а тому цілком відповідає темі Aurus, тому все логічно».
До речі, експерт зазначив, що казанському заводу великих грошей виготовлення аурусовского «Ансата» не принесе: він буде випускати стандартний зелений борт, а ось хто заробить, так це компанія з виготовлення інтер’єрів, якій дістанеться замовлення на обробку салону. За словами генерального директора казанського «Тулпар Інтер’єр Груп» (входить в «Тулпар Аеро Груп» відомого авиабизнесмена Азата Хакіма) Олександра Калачова, судячи з фото, складним інтер’єр Aurus не назвеш. «Це автомобільна в хорошому сенсі слова класика, причому не XXI століття, а ХХ, — зазначив він у розмові з „БІЗНЕС Online“. — За матеріалами — вищий клас, але не самий складний варіант обробки — є просто космічні матеріали, що певну складність при роботі створюють». Відштовхуючись від наявних даних, він оцінив аурусовский салон «Ансата» приблизно в 10 млн рублів. Також Калачов зазначив, що адаптація автомобільного дизайну під авіаційний — звичайна річ: «Для літаків проекти замовляють різним дизайн-бюро, в тому числі автомобільним, і багато концепцій авиаинтерьеров було від Porsche та інших відомих автомобільних брендів».
Казанский вертолетный завод готовит VIP-вертолет, который продолжит линейку лимузинов Aurus Авиация
Денис Мантуров: «Ні, більше не треба! Мені ось такий салон потрібен»Фото: «БІЗНЕС Online»
«ВСІ РОЗУМІЮТЬ, ЩО РОСІЙСЬКИЙ ПРЕМ’ЄР НА НЕНАДІЙНОЮ МАШИНІ НЕ ПОЛЕТИТЬ»
Третє. Один з ключових моментів ідеології «Кортежу» полягає в тому, що керівництво Росії хоче показати приклад орієнтації на вітчизняний продукт. Якщо простіше, на Aurus намір (хоча б і примусово) пересадити всю російську верхівку, в тому числі в регіонах. Такі ж плани, за загальним відчуттям, є і щодо вертольотів, а то всякого роду VIP-и аж надто захопилися непатріотичній продукції Bell, Airbus Helicopters та Leonardo. Пару років тому заступник гендиректора КВЗ Вадим Лігай говорив «БІЗНЕС Online»: «Завдання поставлено — пересаджувати на „Ансат“ всіх губернаторів та інших керівників». Цікаво, що приблизно тоді ж прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив, що в майбутньому готовий літати на «Ансате» (сьогодні, наскільки відомо, він користується AgustaWestland AW-139). Під час одного з візитів на КВЗ про урядовому «Ансате» говорив і міністр промисловості і торгівлі РФ Денис Мантуров. Коли йому, що сидить в казанському вертольоті, стали пояснювати, що зараз в салоні встановлено лише 7 сидінь, але можна вмістити ще, він жваво заперечив: «Ні, більше не треба! Мені ось такий салон потрібен». «Салон ми вам краще зробимо», — пообіцяв в той час генеральний директор КВЗ Лігай.
До речі, за нашими даними, на люксовий вертоліт вже є покупець. Можна припустити, що «Ансат» у варіанті Aurus саме для мінпромторгу і призначений: в кінці кінців, саме це міністерство — призвідник теми «Кортеж».
«Якщо держава скаже чиновникам, в тому числі регіональною, використовувати тільки вітчизняне, значить, будуть, нікуди не дінуться, — впевнений Гусаров. — Зрештою, президент у нас теж на Mercedes їздив, а тепер — на Aurus. Та й ніж „Ансат“ гірше того ж Bell? За основними характеристиками — нічим. Сьогодні пішов цілий потік казанських вертольотів для медицини. В свій час я не особливо вірив, що цей проект, але зараз санітарні машини вже у багатьох регіонах літають і про які-небудь серйозні технічні проблеми мови не йде».
«Як відомо, лінійка Aurus включає в себе все, що потрібно для організації безпечного пересування впливових осіб — великих державних чиновників, керівників регіонів та корпорацій, — доповнює в бесіді з „БІЗНЕС Online“ експерт-аналітик АТ „Фінам“ Олексій Калачов. — Вертоліт у цьому списку виглядає цілком органічно, його можна використовувати як для служб безпеки, так і для переміщення особи, що охороняється».
Четверте. Це відмінна реклама «Ансату», який холдинг «Вертольоти Росії» сьогодні пропагує при кожному зручному випадку, в тому числі за кордоном. Включення «Ансата» в лінійку Aurus може виявитися вдалим маркетинговим ходом, вважає Калачов. Гусаров теж вказує, що в такому випадку імідж нової машини різко піде вгору не тільки в Росії, але і за кордоном: «Тема Aurus зараз просувається не тільки для внутрішнього споживання, але і для зовнішнього. За кордоном всі вже звернули увагу, що росіяни затіяли великий проект, до того ж це автомобіль, на якому Путін їздить, — ух ти! А якщо сюди ще й вертоліт додати і, як в радянський час з „Жигулями“, які на експорт іменувалися LADA, щось на зразок ребрендингу зробити, це буде хорошим ходом. І потім, якщо будуть літати на вертольоті великі начальники, це вже реклама — всі ж розуміють, що, наприклад, російський прем’єр на ненадійною машині не полетить. Поки самі не полетимо, ніхто в це не повірить».
Цікаву ремарку зробив Карташев: «Всі великі люди з інших країн, які замовляли у нас салони Мі-8, хотіли, щоб зроблено було „як у Путіна“».
Ми запропонували зацікавленим сторонам прокоментувати інформацію про включення «Ансата» в проект Aurus. НАМИ на момент виходу статті відповіді не надав, а в холдингу «Вертольоти Росії» пообіцяли відповісти найближчим часом.

попередня статтяУ надрах Землі знайшли «гори» в 100 разів вище Евересту
наступна статтяЯпонці придумали «татову цицьку» для годування немовлят