Ну що ж, мої дорогі читачі. Ми з вами вже встигли за минулий час поговорити про чому, були і ретро спогади, і спроба живого діалогу. Ми перемивали кісточки видавцям, але давайте поглянемо на новий тренд в індустрії — ігри-сервіси.
Гра-сервіс — гра, яка постійно розвивається і доповнюється з боку розробників і видавця, і працездатність якої підтримується протягом тривалого часу. (Якщо коротко, ось вам гра, в якій є базовий контент, а потім замість сіквелів ми будемо вам продавати доповнення з новими пригодами, юнітами і косметикою за ціну меншу, ніж вартість повноцінного сиквела.)
Відразу обмовлюся, все сказане мною, звичайно не істина в останній інстанції, а суто особиста думка і може бути відмінним від вашого. Тому якщо є що додати, не соромтеся коментувати, з задоволенням почитаю ваш погляд зі сторони. На цьому закінчуємо ванільні расшаркивания і стартуємо.
Почнемо ми, звичайно, вже порядком побитого, але все ще стоїть на ногах Anthem від улюбленої багатьма студії BioWare і видавця Electronic Arts. На нашому порталі вийшов великий огляд цього шедевра, але мабуть, вставлю свої п’ять копійок, бо мав можливість долучитися і пограти близько 20 годин.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Перш за все, гра не настільки погана, як її прийнято лаяти. Але є одне але, ні, не так — АЛЕ». Гри, як такої немає. Є конструктор-скелет, до якого криво скрученої дротом примотаны разом як хороші, так і криво працюють механіки. Гра в цілому викликає постійне відчуття тривалої технодемки, або демоверсії, але ніяк не повноцінного релізної продукту.
Так, є позитивні моменти: за кастомізацію джавелина і польоти я в цілому ставлю царський лайк. Непогано реалізовано імпакт від стрільби (справедливо тільки для геймпадів). Сама картинка не така погана. Але от далі починаються проблеми. Сюжет, з ним все складно. Замість звичного інтерактивного кіно, або хоча б грамотно зрежисованого сюжету, нас підгодовують обривками якихось фраз, записками, аудіозаписами. Щось подібне вже намагався зобразити Fallout 76 і ця гра явно не кращий приклад для наслідування.
Немає відчуття причетності. Усвідомлення величі світу, мощі цього самого Гімну творців. Згадайте, які були у вас відчуття в Мас Ефект, коли ви вперше побачили Цитадель або Женців. А вступ в С. П. Е. К. Т. Н? Ось що прикро. BioWare завжди вміли розповісти цікаву і цікаву історію, а тут її банально немає. На цю фортецю відверто плювати, на оточуючих NPC теж відверто фіолетово. Гра навіть не намагається бути цікавою.
Здавалося б, інтригуючий сеттінг, нарешті нова всесвіт від BioWare, які до покупки компанії ЕА виступали проти сіквелів, тому що вони створюють світи. І що ми бачимо? Абсолютний провал в цьому плані. За весь час одна дійсно потужна і епічність битва, в якій навіть не дають взяти участь. Чому Домініон лиходії? Де їх результати злодіянь? Чим мешканці форту Тарсис краще?
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Де обіцяна жива екосистема у відкритому світі? Де різноманітність супротивників? Де різноманітність гармат? Всього 6-8 від сили модельок зброї на гру — це несерйозно. Це лут-шутер з кооперативом, це гра-сервіс. Вона повинна залучати гравців, щоб у них було бажання заходити до неї і проводити там свій час. А у Anthem банально немає нічого. Тут ситуація навіть гірша, ніж у SWTOR, де пройшовши всі сюжетки, гравці раптово виявлялися вільними, тому що контенту як кіт наплакав. Але останній проект BioWare навіть за сюжетом примудрився програти навіть тієї ж Destiny 2 і Андромеду. За всю гру, в якій розробники напирали на важливість і класність сюжету при будь-якому зручному випадку, всього два, ДВА, Карл! нормально зрежисованих сюжетних завдання. Хто скаже, що це не важливо для лут шутера, бігом перепроходити компанії Destiny 1 і 2.
Так, я сказав це. Андромеда була місцями цікавіше в сюжетному плані, так і боївка в Anthem за фактом — допиленная бойова система з Андромеди. При цьому Андромеда примудрилася викликати якісь емоції, позитивні та негативні і не тільки у мене. А Anthem — він мертвий. Він ніякий. На нього просто пофіг. Ну є він і є. Він не викликає ні смутку, ні радості, ні гніву. Він без душі.
Граючи в цю гру мене не покидало відчуття загальної недоробленості, поспіху і економії. Як ніби спершу вирішили вкластися і зробити дорого-багато, а потім змінили думку на середині дороги і з обрізків на швидку руку зляпали продукт, який можна викинути на ринок. Так, можливо гра буде ще допиливаться, обростати контентом, але перше — момент втрачено, друге — є недоліки та недопрацювання на самому базовому рівні і їх вже так просто не виправити. Anthem не сприймається, як повноцінна гра і хороший продукт.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Від себе я Anthem ставлю заслужені 5 з 10. І наводжу як приклад максимально провальною і недопрацьованою гри-сервісу і лут шутера відповідно на даний момент часу.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Далі у нас йдуть за списком Destiny і Destiny 2. Ця парочка ігор — насправді непоганий приклад того, як не саму вдалу гру-сервіс в цілому можна при бажанні довести до розуму і привести в божеський вигляд. Перша Destiny власне і відкрила для видавців привабливість ігор-сервісів, які займають проміжне положення між ММО і сингл-проектами.
У ній спочатку не було величезної кількості контенту, були спірні механіки і баланс, але був цільний і працюючий механізм гри, дієздатні ігрові механіки, інтригуючий світ і сюжет, причому гравця поступово знайомили з історією світу. І відмінно зрежисовані сюжетні місії. Так, були проблеми з кількістю контенту, але вони були успішно вирішені розробниками в додатках, укупі з виправленням особливо дратують гравців ігрових механік. Словом, приклад нехай не ідеальною, але непоганий гри-сервісу.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Destiny 2 — що ж, розробники практично не винесли уроків з першої частини, і замість розвитку відносно стабілізувалася ігри, випускають другу частину, що представляє собою практично першу частину в новій обгортці з парою нових штучок. І знову непогана картинка, що працюють ігрові механіки, мир і сюжет не хапають зірок з неба, але непогані, знову відмінно зрежисовані сюжетні місії, але знову ті ж граблі. Гравці дійшли до капа і все. Чекайте, контент скоро підвезуть. До честі розробників, після не надто вдалого Осіріса, досить непоганого Марса і зворушливого прощання з Кейдом-6, гра відчула себе трохи краще. Так, розробникам вдалося неможливе і вони другий раз змогли хоч якось витягнути гру за вуха з болота, в яке самі ж її і посадили. Друга частина також являє собою приклад не самою вдалою, але в цілому робочої гри-сервісу.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Про Warframe докладно сказати складно. Я в неї банально до свого сорому не грав. Але вражень інших гравців, з якими я спілкувався, гра, яка стартувала не так вже й бадьоро, за фактом пережила переробку ігрових механік, дефіцит контенту і зараз почуває себе дуже добре і в цілому ситуація стабільна. Поправте мене грали, якщо я не правий, але згадати Warframe, я був зобов’язаний, раз вже у нас мова йде про ігри-сервіси і Anthem з двома частинами Destiny. Словом, це хороший приклад гри-сервісу.
Хороший приклад того, як концепція ігор-сервісів може вдало працювати, представляють нам автосимулятори. Далеко ходити не потрібно, той же iRacing, приміром, живе і живе і донині. Розробники додають автомобілі, траси і вважають прибуток. Так, сам по собі жанр спортивних симуляторів дуже розташовує до впровадження такої моделі. Купівля одного разу який-небудь FIFA, NFL або NHL від EA, з подальшим докупанием нових сезонів, ліг і навіть гравців, по суті нічим не буде відрізнятися від щорічної скупки нових частин від все тієї ж EA Sports, де ми маємо всю ту ж гру, на тому ж движку, але із зміненим ростером.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Тому не можна однозначно записувати концепцію гри-сервісу в негативні сторони ігрової індустрії і при будь-якій згадці нервово здригатися. Негативною є не сама привабливість ігор-сервісів для видавців, як така (для видавця вона обіцяє значну економію в розробці), а прагнення абсолютно всі ігрові франшизи в своєму портфоліо перевести на рейки гри-сервісу. Те, що відмінно може працювати в спортивних і автосимуляторах, може зовсім не працювати в синглових, сюжетно орієнтованих RPG.
Адже у кожного ігрового жанру є своя аудиторія зі специфічними смаками і потребами. Так, навіть в межах одного жанру є адепти якої-небудь франшизи, які будуть украй токсичний і болісно сприймати різка зміна загального курсу розвитку. Тому килимове бомбометання і плановий переклад всього, до чого дотягуються руки на рейки ігор-сервісів — добре тільки з точки потенційної оптимізації видатків, але на практиці може вилитися в ще більші витрати. З іншого боку, грамотне впровадження ігор-сервісів в ті жанри, де вони будуть цілком до місця, може допомогти витягти видавцям додатковий прибуток, яка може піти на розвиток інших ігрових серій видавця, а гравці самі зможуть вибирати потрібно їм нове розширення для улюбленої гри, або ж варто почекати, а то і пропустити його.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
Тому не розмахуйте заздалегідь червоними прапорами і не готуйте транспаранти: «Ігри-сервіси — зло!», «Спалити жадібних видавців!» і в такому ж дусі. Краще подумайте над тим, що можливо в даному конкретному випадку формат гри-сервісу — це не така вже й погана ідея, як у випадку зі спортивними і автосимуляторами.
Ігри-сервіси — добре. Головне, щоб ця бізнес-модель була використана грамотно, з огляду на особливості ігрового жанру, потреби ігрового співтовариства та інші фактори. Бо очевидно, що при безграмотному і необдуманном застосуванні навіть саме благе починання завдасть ще більшої шкоди, а не виправить ситуацію на краще.
Ну і найголовніше. Так, в даний час видавці все частіше намагаються гнати конвеєр ширвжитку, мінімізуючи витрати і максимізуючи прибуток. Але ви самі вибираєте, що купувати і в що грати. Не піддавайтеся солодкоголосим обіцянкам маркетологів. Не дозволяйте собою маніпулювати. Складайте і майте свою власну думку і не забувайте про банальне голосування гаманцем. Ніякий, навіть самий упертий і жадібний видавець не буде випускати те, що не купують. Тому все у ваших руках. Використовуйте свій мозок, робіть висновки і грайте в хороші ігри. З вами був ваш Garruk.
Игры-сервисы - будущее игровой индустрии? игроки
А що ви думаєте з приводу нинішньої моди на ігри-сервіси?

попередня статтяЯк склалися долі відомих вундеркіндів (11 фото)
наступна статтяУ Красноярську виявили поховання XIX століття (3 фото)