Ви ніколи не замислювалися над тим, звідки беруться пристосування, за допомогою яких проводять страти? познайомтеся з фредом атуром лейхтером — fred artur leuchter) — людиною, яка поставила виробництво смертельних знарядь правосуддя на потік, сам при цьому не будучи законослухняним громадянином.

Народився фред артур лейхтер в 1943 році в місті малден, массачусетс. Його батько, який керував транспортним відділом управління виправних установ штату, часто їздив у відрядження по в’язницях сша. Іноді він брав з собою сина, який з ранніх років міг спостерігати тюремне життя зсередини.

Особливий інтерес у юного лейхтера викликали кімнати для виконання смертних вироків — хлопчик мав можливість в деталях розглянути пристрій шибениць, газових камер і електричних стільців. Саме тоді фред зрозумів, що його приваблюють знаряддя страти, але ще не знав, що вони стануть справою всього його життя.

Лейхтер здав на ступінь бакалавра історії мистецтва в бостонському університеті, але не став працювати за фахом. Гуманітарна освіта не завадила чоловікові займатися улюбленою справою-винахідництвом, і в 1978 році фред отримав патент на створення електронного секстанта, а в 1985 році — ще один, на його модернізацію.

Але головним дітищем лейхтера стала його компанія fred leuchter associates, яка займалася конструюванням, виготовленням, монтажем і обслуговуванням пристроїв для страт. Для того, щоб виконувати інженерні вишукування, потрібно було отримати технічну освіту, але фред зробив простіше — підробив документи і став інженером-електротехніком.

Компанія лейхтера випускала обмежений, але дуже відповідальний асортимент продукції: електричні стільці, шибениці, апарати для смертельних ін’єкцій і газові камери. В інтерв’ю, які фред з полюванням давав журналістам, він говорив, що несе благу місію і хоче зробити смерть милосердною.

«з моїм обладнанням ці люди мають більше шансів на гідну, безболісну та гуманну смерть».

Це було похвальне бажання, так як на момент заснування компанії, сша потрясла серія гучних скандалів, пов’язаних зі смертними стратами. Обладнання, виготовлене дрібними приватними підрядниками і обслуговувалося ким попало, давало збої. Найстрашнішим випадком, який показав низьку ефективність наявних у в’язницях пристроїв, була смерть одного засудженого на електричному стільці-чоловік помер лише після того, як через нього 17 хвилин пропускали струм.

Засновник fred leuchter associates підійшов до роботи дуже відповідально. Перш ніж представити першу продукцію, фред вивчив гори літератури, креслень і медичних висновків. Він хотів знати, як відбувається швидка смерть і які недоліки обладнання можуть їй перешкодити.

Ставши фахівцем у своїй професії, лейхтер швидко домігся успіху — його компанія поставляла знаряддя страти в кілька штатів, а крім цього, забезпечувала їх гарантійне та сервісне обслуговування. Потрібно віддати належне бізнесменові-він завжди виконував свою роботу на совість і шанобливо ставився не тільки до співробітників в’язниць, а й до ув’язнених.

Бізнес лейхтера процвітав не тільки завдяки його чарівності-fred leuchter associates пропонувала свою продукцію за дуже хорошою ціною, незрівняною з тією, яку запитували нечисленні конкуренти. Електричний стілець можна було придбати за 35 тисяч доларів, апарат, що робить смертельні ін’єкції за 30 тисяч, а шибеницю — за 85. Найдорожчим продуктом була газова камера, яка обходилася клієнтам фірми в 200 тисяч доларів.

Своєрідним ноу-хау лейхтера була мобільна кімната для приведення вироків у виконання на базі вантажного автомобіля. Всього за 100 тисяч доларів клієнт міг отримати пересувне приміщення для смертельних ін’єкцій, обладнане всім необхідним, а також камеру зі сталі для засудженого і кімнату для наглядачів, лікаря і свідків.

Але не все проходило гладко. У 1990 році фреда звинуватили в шахрайстві. Недоброзичливці стверджували, що в процесі страти за допомогою смертельної ін’єкції, засуджений поводився тихо не завдяки швидкій і безболісної процедури, а через параліч, викликаного одним з компонентів складної отрути.

Однією з найсерйозніших помилок в житті лейхтера, яка в підсумку і зруйнувала його бізнес і життя, стала дружба з ернстом цюнделем. Ця людина всерйоз намагався довести всім, що масові страти в газових камерах, що проводяться нацистами в таборах смерті — не більше ніж чийсь вигадка.

Щоб заручитися думкою фахівця, цюндель звернувся до лейхтера, який з радістю зголосився йому допомагати. Фред не обмежився теоретичними викладками і сам з’їздив до польщі, де взяв зразок матеріалу зі стіни газової камери аушвіца. Лабораторний аналіз будівельного матеріалу, зроблений на високоточному обладнанні, привів цюнделя в захват, так як показав повну відсутність слідів газу «циклон б».

Цей факт також зробив і лейхтера прихильником поглядів ернста цюнделя. Так званий «звіт лейхтера » в 4 частинах, випущений німцем в його власному видавництві samisdat publishers в 1988 році в канаді, повинен був поставити крапку в справі про голокост. Крім цього партнери випустили кілька наукових статей і навіть зняли фільм про поїздку фреда до польщі.

З матеріалами свого розслідування лейхтер став давати лекції в різних штатах сша, на чому в підсумку і погорів. Як виявилося, результати дослідження зразків були зроблені правильно, але взяті не там де потрібно. Частинки стіни, які інженер-самоучка дістав з глибоких шарів штукатурки, не могли містити слідів ціаніду, так як той осідає найтоншим шаром виключно на поверхні предметів.

Відсутність технічної освіти і поверхневе знання хімії підвело директора fred leuchter associates, але часу і місця для маневру у нього вже не було. Всі знайомі і друзі відвернулися від лейхтера, так як погана слава захисника нацистів і заперечувача голокосту тягнулася за ним всюди. Тепер компанію фреду складали антисеміти і неонацисти, для яких він, раптово, став авторитетом.

Біда не приходить одна і підозрілого конструктора, який коротав час у сумнівній компанії наці, вирішили перевірити представники влади. Тут же з’ясувалося, що лейхтер жодного дня не мав права займатися своєю працюй через відсутність потрібної спеціальності. Всі контракти компанії були негайно анульовані, а замовники, які повинні були гроші за обладнання, відмовилися розраховуватися.

Фреда лейхтера судили, і він дивом відбувся умовним терміном. Розпалася і сім’я засновника fred leuchter associates — його дружина, не витримавши цькування і злиднів, пішла від нього незабаром після суду. Рятуючись від поганої слави, лейхтер біжить до великобританії, але там його заарештовують і видворяють назад в сша.

Сьогодні фред артур лейхтер, якому 76 років-звичайний американський пенсіонер, ведучий просте непримітне життя в рідному массачусетсі. У 1999 році про нього був знятий документальний фільм «містер смерть: зліт і падіння фреда лейхтера».

попередня статтяЯк Захід здав Чехословаччину Гітлеру
наступна статтяЗанедбаний залізничний міст в Новгородській області: шедевр промислової архітектури