Діатез — досить-таки поширена патологія, яка зустрічається у дітей різного віку. Це постійні висипання, свербіж і маса інших неприємних симптомів, які здатні спричинити за собою більш тяжкі наслідки. Багато батьки пов’язують це захворювання з харчовими уподобаннями своїх дітей. Хоча інші малюки можуть спокійно їсти все що завгодно, використовувати будь-які засоби для догляду і при цьому не відчувати ніякого дискомфорту. А все тому, що у діатезу може бути безліч причин, так само, як і способів його лікування.
Особливості захворювання
У народі побутує думка, ніби діатез — це суто дитяча патологія, яка зустрічається тільки серед немовлят. Але це зовсім не так. Насправді діатез нерідко зустрічається і у дорослих людей, причому практично нічим не відрізняється від дитячої хвороби. Зазвичай, дорослі навіть не здогадуються про те, що їх турбує саме ця патологія.
Насправді діатез — це узагальнена назва цілої групи хвороб, які характеризуються схильністю людини до інфекційних, алергічних і запальних захворювань. Іншими словами, при такому стані організм неадекватно реагує на подразники. Він може провокуватися інфекційними хворобами, нездоровим харчуванням і неправильним режимом дня.
Діатез багато вважають шкірним захворюванням з-за того, що він проявляється в першу чергу на покривах. Симптоматика може охоплювати буквально будь-яку частину тіла: обличчя, ноги, спину і груди. Але найчастіше зустрічається діатез на руках. На фото ви можете побачити, як він виглядає у дорослих і дітей.
Сама патологія має алергічних походженням, і незважаючи на широке поширення серед немовлят, може зустрічатися і у старших дітей, і у дорослих людей. Якщо не займатися лікуванням цієї недуги, то в старшому віці він може призвести до розвитку нейродерміту — більш серйозного пороку, який важко піддається терапії.
У дитинстві ключовим чинником для виникнення діатезу вважається недостатнє розвиток організму. З роками ж причинами для появи такої алергії можуть стати стреси, ослаблення імунітету, емоційне перенапруження і медикаментозна терапія з використанням сильнодіючих препаратів.
Причини захворювання
Діатез на руках у дитини може виникнути з різних причин, але медики виділяють кілька основних факторів, здатних запустити механізм розвитку захворювання. Саме ці умови вважаються найбільш поширеними і зустрічаються найбільш часто.
Харчова алергія. Цей фактор є провідним серед безлічі інших причин появи діатезу. Така реакція найчастіше розвивається із-за неправильного годування малюка і проявляється у вигляді висипань на руках та інших ділянках шкіри. Дуже часто батьки стикаються з подібною проблемою під час введення штучного прикорму в раціон дитини або при раптовій зміні харчових звичок.
Медики кажуть, що причиною розвитку діатезу на руках у такому разі може бути неповноцінно сформована травна система. Адже саме тому шлунок малюка не здатний нормально сприймати потрапляють в нього продукти.
Лікарі виділяють кілька продуктів, які вважаються алергенами. До них відносяться:
молоко;
цитрусові фрукти;
ягоди;
шоколад;
риба.
Ці продукти в меню дитини слід вводити дуже обережно.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Контактний діатез на руках. Це друга за своєю поширеністю форма захворювання. Виникає така патологія з-за контакту шкіри дитини з різними миючими засобами — алергенами. Саме тому батькам при пранні дитячих речей рекомендується застосовувати спеціальні порошки. Крім того, на малюків до року слід надягати одяг з натуральних нефарбованих тканин. Таке рішення теж здатна внести свій внесок у запобігання діатезу.
Респіраторний фактор. У дитини діатез може з’явитися з-за наявності в повітрі вовни тварин, пилку рослин, пилу та інших речовин, здатних викликати алергію.
Причини захворювання у дорослих
У зрілих людей діатез виникає частіше за все із-за якихось проблем у діяльності імунної системи. Цей стан формується ще на генетичному рівні. Іншими словами, схильність до діатезу пояснюється спадковим фактором.
У дорослих людей ця патологія найчастіше провокує розвиток атопічного дерматиту. Це запальний порок хронічного характеру, що охоплює шкіру.
Для пацієнтів з таким захворюванням характерна підвищена чутливість до різних алергенів:
медикаментозним;
харчовим;
хімічним;
рослинним.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Але якщо людина дотримується здоровий спосіб життя, підтримує свій імунітет і уникає регулярного контакту зі збудниками, діатез на руках може бути практично непомітний.
Різновиди хвороби
Існує кілька видів діатезу, які однаково часто зустрічаються і у дітей, і у дорослих:
Алергічна форма. Проявляється в схильності людини до розвитку алергічних реакцій різного характеру. Організм неадекватно сприймає велику кількість різноманітних речовин. Основні ознаки — роздратування на шкірі рук, почервоніння, сильне лущення, свербіж, аномальні висипання. Крім цього, у людини спостерігається схильність до патології слизових оболонок.
Лімфатико-гіпопластична різновид. При такому захворюванні у людини відзначається схильність до алергії та інфекційних недуг. Найчастіше зустрічаються проблеми з аденоїдами і мигдалем. Люди з таким діагнозом дуже часто стикаються з простудними хворобами і нежиттю.
Нервово-артритичний тип. При такої хвороби часто зустрічаються проблеми з суглобами, обмінними процесами в організмі і нервовою системою.
Примітно, що всі форми діатезу на руках можуть проявлятися і окремо, і разом. Якщо комбінована патологія, те захворювання протікає набагато важче і нерідко стає причиною хронічних хвороб.
Симптоми діатезу на руках у дитини
На фото ви можете побачити основна ознака хвороби — висипання та почервоніння шкіри на кистях, долонях і ліктях. Варто сказати, що діатез може з’являтися не тільки на руках, але найчастіше охоплює саме цю зону.
Зазвичай, хвороба вперше дає про себе знати у дітей молодше року. Їй властиві специфічні прояви. Крім висипань на руках, у малюка можуть з’явитися такі проблеми:
почервоніння і рясне лущення щік;
рясно мокнучі ділянки шкіри на тілі;
червоні плями на шкірі;
запалений вигляд слизових оболонок, у тому числі і очей;
сильний свербіж;
лупа.
Як виглядає захворювання? Візуальні прояви хвороби ви можете побачити на фото. Діатез на руках у дитини — поширений порок, який володіє рядом особливостей. Так що проблем з його виявленням, зазвичай, не виникає.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Примітно, що у батьків не виходить позбутися виникають попрілостей, якими б методами вони не користувалися.
Крім усього іншого, діатез на руках у дитини тягне за собою масу незручностей для маленької людини. Лікарі відзначають ще кілька особливостей цього захворювання:
можна запросто виявити взаємозв’язок між висипаннями на долоньках і алергеном, якого стосується малюк;
свербіж настільки сильний, що заважає дитині нормально спати, з-за чого він починає вередувати;
дитина весь час потіє без видимих причин;
немовлята починають регулярно зригувати;
погіршується апетит.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Симптоми у дорослих
Як виглядає діатез на руках? При цьому захворюванні на долонях, кистях і ліктях у дорослих з’являються незначні висипання, сухі, сильно полущені місця, свербіж, почервоніння і легка набряклість. У період загострень у пацієнтів також з’являються яскраво-червоні плями і бульбашки без рідини. Поступово замість висипів з’являються коричневі скоринки.
Дорослі люди часто скаржаться на підвищену чутливість шкіри. А іноді, при дотику до рук пацієнти відчувають біль.
Крім усього іншого, у дорослих людей виникають інші проблеми:
безсоння;
порушення апетиту;
світлобоязнь;
надмірна дратівливість, нервозність;
печіння в області очей;
сильна сльозотеча.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
У дітей симптоми діатезу проявляються найчастіше на обличчі і ліктях, а у дорослих людей — на шиї, руках, кистях і ногах. Притому висипання у пацієнтів в зрілому віці набагато ширший. Алерген може провокувати сухість шкіри, її надмірне лущення, свербіж і біль.
На руках може виникати кропив’янка, запалені бульбашки з рідиною, рожево-червоні папули, а також великі плями, що нагадують собою лишай. Діатез на руках у дорослих нерідко супроводжується мігренню, лихоманкою, ознобом, нудотою. Пацієнти часто скаржаться на больові відчуття в суглобах і животі.
На відміну від дітей, у дорослих діатез на руках проявляється в якості системного ураження. Лікувати тільки шкіру при такій патології просто безглуздо.
Діагностика
Насправді виявити діатез не так вже й складно. Головне — знати його симптоми і вчасно розпізнати їх. Як саме проявляється захворювання ви можете побачити на фото.
Діатез на руках у дорослих і дітей не є самостійним захворюванням, але він може супроводжувати великій кількості інших патологій. Малюки з таким діагнозом повинні обов’язково перебувати під наглядом ендокринологів, алергологів, неврологів, педіатрів і дерматологів. Адже в подальшому це захворювання може спричинити за собою цілий ряд непередбачуваних проблем в незміцнілому дитячому організмі.
Сама діагностика діатезу у дорослих і немовлят відбувається абсолютно однаково:
Для початку лікар повинен оглянути уражені зони. Якщо обстеження проходить дитина, то батьки повинні детально розповісти педіатра про всі зміни в раціоні і навколишнього оточення. Адже, можливо, причина хвороби криється саме в цих факторах.
Потім слід збір крові на біохімічний та загальний аналіз. В ході досліджень вивчається стан лейкоцитів, імуноглобулінів і лімфоцитів.
Наступний етап — складання сечі. Це необхідно для виявлення формених елементів крові, вивчення її складу і лужного стану.
Потім необхідно здати кал. Це необхідно для виявлення глистів, бактерій, крові і слизу.
Якщо діатез на руках протікає в запущеній формі і ускладнений іншими захворюваннями, пацієнту додатково призначається УЗД черевної порожнини. При цьому досліджується травний тракт і дихальні шляхи на наявність патологій. У деяких випадках також потрібно рентгенограма.
Як лікувати діатез на руках у дитини
Терапія може бути медикаментозної і без використання препаратів. Лікарі вважають, що навантажувати незміцнілий дитячий організм хімічними речовинами без особливої потреби не варто. Так що починати лікування діатезу на руках у дитини бажано без використання медикаментів. Якщо ж така терапія виявиться неефективною, потрібно буде звернутися до лікаря для призначення ліків.
Отже, з чого почати:
Корекція раціону. З меню дитини слід виключити продукти, які можуть виступати в ролі алергенів, наприклад, цитрусові, шоколад, копченості, горіхи, гриби, рибу. Прикорм слід вводити дуже обережно, перед цим бажано порадитися з педіатром. Не варто зайвий раз експериментувати з раціоном малюка, особливо якщо мова йде про здоров’я немовляти.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Пошуки джерела проблеми. Якщо на руках дитини з’явилася висипка, насамперед необхідно згадати всі продукти, які він вживав. Алергеном може виявитися якийсь новий для малюка фрукт або занадто велика порція вже знайомого частування. Якщо ви вже знайшли первинну проблему і усунули її, вам залишається тільки чекати. Приблизно за місяць симптоми діатезу почнуть зникати, а висип — поступово зникати з шкіри рук.
Застосування гіпоалергенних засобів. Прати дитячі речі потрібно тільки спеціальними порошками. Зверніть увагу на підгузники малюка — вони теж можуть не підходити дитині. Як це дізнатися? Порівняйте шкіру під памперсом з шкірою на спині або животі. Якщо на попі ви виявили такі ж висипання, як на руках, варто подбати про заміну підгузників. Зверніть увагу на характер висипань при хвороби, які зображені на фото. Діатез на руках у дитини може говорити про використання невідповідних засобів при пранні дитячих рукавичок та іншого одягу.
Забезпечення малюка гіпоалергенними іграшками та обмеження контакту з тваринами. Не забувайте про те, що діатез на дитячих руках може свідчити про розвиток алергії на шерсть. Так що в деяких випадках одного тільки обмеження контакту дитини з тваринами буває достатньо для припинення прогресування хвороби. Що стосується іграшок, то бажано купувати вироби з безпечним, нетоксичним покриттям.
Медикаментозна терапія для дітей
Якщо діатез продовжує прогресувати, його протягом затягнулося або ви не справляєтеся з пошуком збудників, варто вдатися до допомоги спеціальних препаратів. Правильно підібрані медикаменти досить-таки швидко полегшують стан малюка і сприяють зникнення висипки на ручках:
Відновлення мікрофлори кишківника. При виявленні діатезу на руках лікарі, зазвичай, призначають малюкові кошти з біфідобактеріями, еубіотики, пробіотики, вітаміни групи А, В, і ліпоєвої кислоти. Найчастіше в таких випадках використовуються «Лактобактерин» і «Лінекс».
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Усунення лупи і попрілостей. Для цього ушкоджені ділянки шкіри малюка і складки обробляють саліцилової маззю. На шкіру голови рекомендується наносити вазелін або рослинне масло. Лікувальні сеанси потрібно влаштовувати після купань.
Усунення висипань. Чим мазати діатез у дитини на руках? Для цього лікарі найчастіше радять засоби на основі оксиду цинку. Такі препарати сприяють усунення подряпин і прискоренню регенерації. При виражених висипаннях застосовуються гормональні мазі — «Флуцинар» і «Адвантан». До того ж педіатр може прописати малюкові нестероїдні протизапальні і навіть антибактеріальні препарати, наприклад, «Нафтадерм» або «Тимоген».
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Для поліпшення сну малюка можуть використовуватися седативні засоби — «Эдас», «Фенібут», «Цитраль», «Леовит».
При запущених формах діатезу застосовуються антигістамінні препарати — «Супрастин», «Фенистил», «Тавегіл», «Піпольфен».
Терапія для дорослих
Звертатися з такою проблемою, як діатез, слід до алерголога, який підбере оптимальну тактику лікування. Для цього необхідно насамперед пройти повне обстеження.
Лікування діатезу на руках у дорослих передбачає кілька етапів:
симптоматична терапія — використання антигістамінних засобів для купірування симптомів алергії — це можуть бути иммуносупрессанты, кортикостероїди, мазі;
елімінаційна терапія — поступове попередження контакту із збудником, для цього лікарі можуть застосовувати антигени;
медикаментозна терапія;
використання народних засобів для прискорення процеси одужання;
корекція раціону.
Звичайно ж, найкращий результат принесе комплексне лікування. Доктор пропише пацієнту лікувальну дієту, призначить харчові добавки для нормалізації метаболізму і підбере оптимальні засоби для зміцнення імунної системи.
Нерідко лікування діатезу на руках призводить дорослого в кабінет психотерапевта. А все тому, що це захворювання може бути наслідком емоційного перенапруження або сильного стресу. В такому випадку пацієнту потрібна допомога фахівця, інакше позбутися патології не вийде. Зазвичай, лікар рекомендує повноцінний відпочинок і всілякі розваги для прискореного одужання.
Мазі
Купірувати зовнішні прояви діатезу на руках можна за допомогою спеціальних мазей. Гелі та креми ефективно усувають свербіж, лущення і сприяють прискореному загоєнню.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Чим мазати діатез на руках:
«Элидел», «Протопик» — потрібно наносити на шкіру 2 рази на день до тих пір, поки высыания повністю не зникнуть.
«Акридерм», «Фенистил» — дієво усувають свербіж і прояви алергії.
«Дипросалик» — покращує стан шкіри і сприяє більш швидкому загоєнню ран.
Диатез на руках у детей и взрослых: фото, симптомы и лечение Здоровье
Разом з зовнішніми засобами для прискореного одужання можна приймати таблетки. Наприклад, лікарі часто призначають «Зодак», «Зіртек», «Цетрин». Приймати їх треба по одній таблетці перед сном. Тільки майте на увазі, що вагітним такі препарати вживати не можна.
Корекція раціону
Домогтися значних зрушень на шляху до одужання можна саме за допомогою лікувальної дієти, яка спрямована на виключення з меню потенційних алергенів. Мінімум такого раціону слід дотримуватися протягом півроку — за цей час кров повністю очиститься від збудників хвороби, а імунна система — повністю відновиться.
Пацієнтам з діатезом на руках слід дотримуватися кількох основних правил.
Повністю виключіть зі свого щоденного меню цитрусові фрукти, кондитерські вироби, помаранчеві та червоні овочі.
Відмовтеся від смородини, полуниці та суниці.
Поповніть свій раціон зеленими фруктами і овочами, дієтичними сортами м’яса, кашами, приготованими на воді.
Утримайтеся від прийому в їжу різноманітних копченостей, покупних соусів, ковбас і всіляких прянощів.
А ще додайте в меню білі овочі і фрукти, низькокалорійні молочні продукти.

попередня статтяКанадська сімя влаштувала викингские похорон рибці (7 фото)
наступна статтяВирощування овочів на озерах Мянми (32 фото)