Всі ми – любителі мудрості
«Життя, яку не досліджують, не варта того, щоб нею жили». – Сократ
Як часто ви роздумуєте над власним життям?
Ми часто думаємо про філософію як про щось езотеричному і непрактичном. Однак це не обов’язково має бути так. Мислити як філософ – не означає ставити нескінченні питання або встановлювати інтелектуальні пастки.
Слово «філософія» буквально означає любов до мудрості – мова йде про те, щоб взаємодіяти зі світом. Щоб краще зрозуміти, як ми живемо, мислимо.
Мудрість відрізняє великих лідерів від всіх інших. Якщо знання – це інформація, то мудрість – дію у відповідності зі знаннями. Ми можемо все життя отримувати знання, але ніколи не витягувати з них мудрості.
Вам не потрібно ставати філософом, щоб мислити по-особливому – вам потрібно бути любителем мудрості.
Від повільного до швидкого
Нашим світом рухає швидкість. Ми відчуваємо, що змушені йти в ногу з речами, оскільки ми боїмося що-небудь упустити. Але якщо ми завжди поспішаємо, ми більш схильні робити помилки та втрачати з уваги гідні варіанти.
Мислення філософа вимагає створення простору для роздумів.
Щоб швидко приймати рішення, потрібно для початку знизити темп – виділити час на роздуми.
Як сказав Крістіан Мадсбьерг, автор книги «Момент ясності»: «Кожне речення повинне піддаватися випробуванням за своє існування».
Коли ви читаєте або пишете, ви тренуєте свій розум сповільнюватися. Ви проясняете мислення. Замість того щоб переключатися з однієї речі на іншу, ви намагаєтеся зрозуміти, що за чим слід – що рухає вашою поведінкою.
Мудрі лідери уповільнюють власний розум – вони спостерігають за речами з відстані. Прийняття мудрих рішень вимагає встановлення балансу між терміновістю і строгістю.
Стародавні філософи й буддійські ченці приділяли достатню кількість часу саморефлексії, навчання і медитації. Зробіть паузу, відірвіться від справ і просто поміркуйте.
Зосередьтеся на тому, що має значення
Ми асоціюємо більше з кращим. Чим більше ви робите і чим більше ви маєте, тим краще ви стаєте. На жаль, це нескінченна гонитва за досягненнями породжує розчарування і замішання. Коли все має значення, ми не можемо відокремити те, що важливо, від того, що немає.
Як сказав Марк Аврелій: «Якщо ви прагнете до спокою, робіть менше».
Римський імператор і філософ не закликав взагалі нічого не робити, він пропонував зосереджуватися на головному. Він називав подвійним задоволенням «робити менше, але краще».
Ця ідея лежить в основі книги Грега Маккона «Эссенциализм»: робіть тільки правильні речі. Справа не в тому, щоб робити менше або робити більше за менший час. Эссенциализм кидає виклик припущенням «Ми можемо мати все» і «Ми повинні робити все». Ви фокусуєтеся на гонитві за правильним, правильним способом, в правильний час.
Римський філософ Сенека був вражений тим, наскільки бережно люди ставилися до свого житла, грошей і речей, однак нехтували своїм найціннішим активом – часом.
Життя коротке, якщо ми знаємо, як її використовувати.
Як писав Сенека: «Справа не в тому, що у нас мало часу, а в тому, що ми витрачаємо його даремно».
Мисліть відтінками сірого
Бачити світ у чорно-білих тонах – означає тупцювати на місці. У США в даний час ведеться гаряча дискусія навколо капіталізму. Ті, хто знаходить який-небудь вада в системі, тут же зараховується до «соціалістів» – ви або «за» або «проти».
Мислення відтінками сірого – це навчання, а не прийняття позицій: ми перестаємо сприймати протилежні концепції як ворогів.
Інтегративне мислення – це здатність утримувати в голові дві діаметрально протилежні ідеї і примиряти їх для вирішення нагальної проблеми.
Буддисти називають це «серединним шляхом» – це не значить об’єднувати два поняття, це значить не розглядати їх як протилежності. Ми переходимо від двоїстості до інтеграції. Замість того щоб розглядати матеріалізм і спіритизм як виняткові речі, ми приймаємо і те, і інше – ми розуміємо, що це дві сторони однієї медалі.
Як писав Роберт Уеслі Міллер: «Коли ви вгорі, ви бачите тільки тіні, коли ви внизу, ви осліплені світлом, але посередині все здається приємним… день і ніч».
Мудрі люди приймають нюанси і різні точки зору.
Знайдіть слабке місце в суперечці
Слова, які ви не заперечуємо, стають правдою.
Мета філософії – не знайти помилку, а уникати дій на основі помилкових припущень.
Як правило, ми схильні до різним когнітивним переконанням. Схильність до підтвердження своєї точки зору, наприклад – це тенденція шукати інформацію, яка підтверджує, а не спростовує наші переконання і гіпотези.
Як сказав Даніель Деннетт: «Слово «звичайно» так само добре, як блимає світло, що виявляє слабке місце в аргументі».
Філософ ділиться швидким способом, який може допомогти вам заощадити масу часу і зусиль. При читанні документа шукайте в ньому слово «звичайно» і перевіряйте кожен випадок. Дуже часто автор згадує про «трюизме», не пропонуючи достатніх підстав чи доказів, він сподівається, що читач швидко погодиться з ним. Якби автор був дійсно впевнений в чому-небудь, йому не знадобилося б слово «звичайно».
Мислити як філософ – не значить приймати все як належне.
Логічні помилки – це аргументи, які не мають сенсу з наукової точки зору, хоча вони часто можуть бути емоційно привабливими, вони не доводять лежать в основі твердження. Докази на прикладі – це помилка, яка використовує один або більше випадків, щоб вивести загальне правило. Наприклад, після того, як ви побачили, як що-небудь роблять люди з певної групи, ви припустили, що всі, хто належить до цієї групи, діють однаково.
Будьте інтелектуально смиренними
Більшість лідерів схильна переоцінювати свої знання. Вони приймають неправильні рішення не через нестачу фактів, а з-за низького рівня самосвідомості.
У чому суть проблеми прославлення інтелектуальної геніальності? Ми винагороджуємо впевненість і засуджуємо сумніви. Важливіше бути правим, ніж знайти правильну відповідь. Як писав Бертранд Рассел: «Вся проблема полягає в тому, що дурні і фанатики завжди впевнені в собі, а мудрі люди сповнені сумнівів».
Інтелектуальне смирення – це визнання того факту, що речі, в які ви вірите, насправді можуть бути неправильними. Це запрошення «спорожнити чашу», щоб ви могли наповнити її новими знаннями.
Практикуйте нав’язливе цікавість. Кидайте виклик всьому – особливо тому, що ви вважаєте правильним. Залиште двері відкритими для кращих рішень, а не міцно тримайтеся за свій відповідь. Інтелектуальне смирення пов’язано з тим, щоб відпустити впевненість.
Як пояснює Едгар Шейн у своїй книзі «Смиренне вивчення», інтелектуальне смирення вимагає необхідності визнати, що у багатьох аспектах наш статус поступається іншим – вони знають або можуть робити те, що не можемо ми.
Мудрість вимагає визнання, коли ви стаєте тимчасово залежними від знань або досвіду інших людей.
Піддавайте сумніву власні ідеї
Ми всі схильні закохуватися у власні ідеї – особливо останні.
Щоб знайти слабкість в аргументах інших людей, ми повинні спочатку навчитися заперечувати власні. Це саме те, що пропонує робити Крістіан Мадсберг, кажучи, що ви повинні спростовувати свої припущення».
Будучи філософом, консультує компанії зі списку Fortune 500, Мадсберг проводить багато часу, спостерігаючи за речами, які не мають сенсу. Він вважає, що корпоративний світ абсурдний. Компанії інвестують кошти в дурні речі, але економлять на тому, що є важливим для їх спільноти.
«Коли у вас є ідея, перше, що ви робите – це намагаєтеся вбити її. Ви намагаєтеся вистрілити в голову власної ідеї з пістолета. Перша схильність філософа – бути як можна більш грубим щодо власної ідеї», – говорить Мадсберг.
Як правило, ми намагаємося захистити або продати власні ідеї. Але що, якщо ми будемо звертатися з ними як можна більш грубим способом? Киньте собі виклик: яка буде протилежна точка зору? Якщо ваша ідея витримає випробування, тоді її варто переслідувати.
Розглядайте альтернативні можливості
У більшості випадків ми не можемо знайти реальне розв’язання тому, що не шукаємо його. Упередженість конгруентності повністю домінує в нашій свідомості; ми навіть не можемо зрозуміти, що існують альтернативні теорії.
Систематичне розгляд альтернативних можливостей, характерних як для філософського, так і наукового мислення – є ефективним способом подолання цієї упередженості. Намагайтеся розглядати різні пояснення кожного спостереження.
Створюючи альтернативні можливості, ми переслідуємо найкращий відповідь, а не той, який приходить першим. Коли у вас є варіанти, ви здатні приймати більш обгрунтовані рішення. Ісаака Ньютона використовував термін «критичний експеримент», щоб позначити вирішальні випробування протиборствуючих гіпотез.
Як сказав Платон: «Думка – це середнє між знанням і невіглаством».
Щоб прийти до істини, створіть кілька гіпотез і методично оцініть, наскільки вони справедливі стосовно розуму і спостереження.
Оцінка альтернативних можливостей є корисним інструментом для більш мудрого мислення.
Немає правильних речей
Впевненість – ворог мудрості. «Правильну відповідь» – це зупинка, а не кінцевий пункт призначення. Пошук мудрості – це нескінченна подорож.
Алан Хайєк, професор філософії з Австралійського національного університету в Канберрі, надає прекрасне пояснення того, що він називає філософською евристикою. Деякі з його інструментів включають в себе піддає сумніву питань.
Наприклад, питання про те, яку дію є правильним, припускає, що є тільки одне правильне дію. Це може відбуватися час від часу. Однак слово «правильний» має безліч значень – це може бути щось раціональне або щось моральне. Крім того, може бути кілька дій, які є однаково хорошими.
Моральна перевага – ще одна пастка. Ми думаємо, що наші переконання – релігійна/політична приналежність і так далі – перевершують погляди інших людей. Замість того щоб намагатися цивілізовано сперечатися з людьми з іншими переконаннями, ми намагаємося нав’язати власну точку зору. Ми вважаємо, що наша мораль перевершує чужу – вона стає правильною річчю.
Мислити як філософ – значить розуміти, що немає єдиної правильної відповіді.
Баланс між етикою і прагматизмом
Бути любителем мудрості – значить діяти з певною метою.
Ми часто чуємо, як люди вирішують, діяти у відповідності з мораллю чи прагматизмом — наприклад, якщо одне виключає інше.
Мудрі лідери приймають рішення, які є одночасно вміщувати обґрунтованими і прагматичними. Вони вибудовують свої дії у відповідності з метою, діють сміливо, але розумно, і чутливі до контексту. Вони зберігають самовладання, покладаються на інтуїцію і діють сумлінно.
Вивчайте ключові принципи, яких дотримуються люди. Ми повинні розуміти, чого вони уникають і що переслідують.
Білл Гейтс пішов з поста генерального директора Microsoft і створив Фонд Білла і Мелінди Гейтс. Він почав використовувати своє багатство, кмітливість та лідерські якості на благо. Сьогодні він розглядається вже не як поляризующая фігура, а як мудра людина, що вирішує глобальні проблеми, такі як відсутність загальної освіти та інфекційні захворювання.
Ніколи не буде ідеального дня для початку — вибирайте сьогодні.
Як написав Марк Аврелій: «Це те, чого ви заслуговуєте. Ви могли б бути хорошими сьогодні. Але замість цього ви обираєте завтра».
Ви прогрес?
Як визначити, чи досягаємо ми прогресу чи ні?
Сенека придумав простий підхід. Він вважав, що прийняття себе – це перший крок до прийняття інших людей та їх поглядів. На його думку, людина, яка є другом для себе – допомогу всьому людству.
Хіба це не найважливіша мета того, щоб бути мудрим?
Спеціально для читачів мого блогу Shnyagi.Net — за статтею Gustavo Razzetti

попередня статтяДмитро Селюк: Пропонував «Краснодару» Вандерсона безкоштовно, через рік вони купили його за вісім мільйонів. Свого Игнатье…
наступна статтяРосійський пістолет заборонили в Америці за потужність