Друга за півроку катастрофа Boeing 737-8 MAX все-таки викликала паніку серед авіаторів і регуляторів. До вечора 12 березня слідом за Китаєм повітряний простір для літаків цього типу закрили Євросоюз, Австралія, Туреччина і низка інших країн, причому список зростає щогодини. Одночасно від використання літака відмовився і цілий ряд авіакомпаній, у тому числі російська S7. Показове спокій зберігають тільки США і Канада, де працює близько третини з близько 350 перебувають в експлуатації Boeing 737 MAX. Але незважаючи на лавину зупинок, експерти поки не очікують серйозних проблем з розкладами перельотів в Північній півкулі в силу низького сезону.
Протягом дня 12 березня авіаційні регулятори по всьому світу один за іншим забороняли доступ Boeing 737 MAX на свій повітряний простір, а перевізники зупиняли використання таких літаків. Хвиля панічних настроїв стала наслідком катастрофи Boeing 737-8 MAX в Ефіопії 10 березня. Вона стала другою за півроку, 29 жовтня аналогічний літак впав у Індонезії, загинуло 189 осіб.
Сімейство вузькофюзеляжних літаків Boeing 737 MAX місткістю 150-200 чоловік і дальністю польотів 6,5–7,1 тис. км — одне з новітніх для американського авіаконцерну. Постачання почалися тільки в травні 2017 року, до теперішнього моменту авіакомпаніям передано близько 350 машин Boeing 737-8 MAX (основна частина парку) і Boeing 737-9 MAX.
Ще 11 березня повітряний простір для цих судів закрив Китай. Тепер його приклад наслідували Великобританія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Індія, Італія, Австрія, Туреччина, Малайзія, Оман, Австралія, Сінгапур, Індонезія, В’єтнам, Марокко, Кувейт і Монголія. Типове обґрунтування тимчасової заборони: очікування більш докладної інформації про хід розслідування катастрофи «для проведення оцінки ризиків подальшого використання Boeing 737 MAX».
Обмеження стосуються всіх операторів пасажирських рейсів, що використовують Boeing 737 MAX,— прибувають в держави, які ввели заборону, вилітають з них або прямують транзитом.
До 20:30 по Москві про заборону експлуатації Boeing 737 MAX оголосило Європейське агентство авіаційної безпеки (EASA), також закрывшее для літака повітряний простір країн ЄС. Цей серйозний удар для Boeing, оскільки EASA — один з двох найбільших регуляторів галузі поряд з Федеральним управлінням цивільної авіації США.
Останнє, як і авіавлада Канади (разом у компаній двох країн більше 100 літаків Boeing 737 MAX), поки зберігає демонстративне спокій і підкреслює відсутність планів обмежувати польоти.
Так, міністр транспорту Канади Марк Гарно заявив, що без вагань полетів би на цьому літаку.
«Ці літаки мають мільйони годин нальоту»,— пояснив міністр. Федеральне управління авіації США заявило, що впевнена в безпеці експлуатації Boeing 737 MAX, зазначивши, що якщо буде виявлена «проблема, яка впливає на безпеку», влада візьмуть «негайні належні заходи». Незважаючи на це, ФАУ накаже Boeing «завершити модифікації систем керування польотом» «не пізніше квітня 2019 року».
Так само впевнено говорять про продовження використання Boeing 737 MAX і американські і канадські перевізники. Зате авіакомпанії Європи і Азії, навпаки, зупиняють польоти.
Найбільшим флотом машин такого типу мають китайські авіакомпанії: Air China (14 штук), China Southern Airlines (16), China Eastern Airlines (13), XiamenAir (9), Hainan Airlines (7), Shandong Airlines (6), Shenzhen Airlines (5). На другому місці американські Southwest Airlines (31 штука), American Airlines (22) і United Airlines (12).
До «отримання інформації і гарантій відсутності будь-якого ризику при їх використанні» польоти цих лайнерів вже зупинили аргентинська Aerolineas Argentinas, ісландська Icelandair Group, бразильський GOL, ефіопська Ethiopian Airlines, турецька Turkish Airlines, мексиканська Aeromexico і норвезька Norwegian. Від перевезень на Boeing 737 MAX 8 також почали відмовлятися і туроператори — концерн TUI вже заявив, що відмовиться від літаків Boeing 737 MAX 8 для чартерних перевезень. У ряді випадків літаки навіть не закінчують розпочаті рейси, повертаючись в аеропорти вильоту, як це сталося з низкою рейсів Norwegian.
На літаках Boeing 737-8 MAX літають зарубіжні авіакомпанії TUI (11, їх вильоти вже припинені), Turkish Airlines (7, припинені), Air Canada (20), Flydubai (14), Icelandair (3, припинені), Aeromexico (5, припинені), частина з яких літають в Росію прямими рейсами, частину виконують перевезення зі своїх країн в міста Європи. Між тим російська авіавлада не поділяють занепокоєння колег і повітряний простір закривати не поспішають. У Росавіації лише повідомили, що відомство направило запити Boeing і Федерального управління авіації США.
Зараз в РФ експлуатуються два лайнери даного типу (у авіакомпанії «Глобус», яка входить в групу S7). Спочатку в компанії повідомили: «В даний час немає ніякої інформації, подвергающей сумніву надійність літака. За час експлуатації в авіакомпанії Boeing 737 MAX 8 демонструє хороші показники, ніяких проблем пілоти і технічні фахівці не зауважують». У той же час, додали в групі, з екіпажами авіакомпанії регулярно проводяться технічні брифінги та тренування на тренажері, в тому числі щодо особливостей роботи систем автоматичного обмеження швидкості польоту і захисту від звалювання.
Однак увечері 12 березня в S7 заявили, що тимчасово припиняють польоти на Boeing 737 MAX.
У S7 розповіли, що обидва літаки базуються в Новосибірську і виконують польоти за маршрутній мережі авіакомпанії з Новосибірська. За даними порталу Flight Radar, перший літак (бортовий номер — VQ-BGW) вилетів з Москви о 17:42 за напрямом у Новосибірськ, де повинен приземлитися в 21:15 за київським часом (01:15 по Новосибірську). Починаючи з 8 березня літак літав з Новосибірська в Нячанг (В’єтнам), в Санкт-Петербург, Гонконг і Петропавловськ-Камчатський. Другий (VQ-BGV) сьогодні виконав рейси з Новосибірська до Москви і назад. За останні дні літав у Мюнхен, Читу, Нячанг.
Великим експлуатантом Boeing 737 MAX може стати авіакомпанія «Перемога», яка замовила 20 таких авіалайнерів, перша поставка очікується до кінця року. «Зараз у парку цих літаків немає, а ми дуже уважно стежимо за розслідуванням»,— заявили «‘» в компанії. Також один літак цього типу влітку може отримати Utair. У компанії «Ъ» повідомили, що будуть використовувати Boeing 737 МАХ, «тільки якщо отримають 100% гарантію безпеки від виробника».
Акції самого виробника тим часом 12 березня подешевшали на 6,5%, за два дні після катастрофи — на 11,6%. Папери його основного конкурента, європейського авіаконцерну Airbus, навпаки, зросли на 1,1%.
Старший науковий співробітник Інституту економіки транспорту і транспортної політики НДУ ВШЕ Андрій Крамаренко вважає, що на розкладі польотів у Північній півкулі, на яке припадає основний обсяг світових перевезень, потенційний заборона на експлуатацію Boeing 737 MAX позначиться незначно: «Для ринку велика удача, що події припали на низький сезон. З урахуванням невеликої частки цього типу літака в парку перевізників і надлишку провізних ємностей до початку високого сезону в травні заборону на польоти літаків цього типу може надати точкові впливу на розклад, але суттєвих проблем не потягне». За його словами, проблеми можуть виникнути у компаній, що експлуатують велика кількість повітряних суден цього типу в близьких до екватора країнах (Ефіопія, Сінгапур), так як там немає сезонності перевезень, і в країнах південної півкулі (Аргентина, Австралія), так як у них високий сезон тільки закінчується.
Герман Костринский, Тетяна Дятел, Юрій Борсуків

попередня статтяМертвонароджений богатир
наступна статтяУ Приморї самохідний міномет «Тюльпан» наїхав на легковий автомобіль (2 фото + відео)