Звичайна людина за двадцять хвилин здатний запам’ятати і відтворити послідовність з 25-30 не пов’язаних між собою слів. Учасники чемпіонату світу з пам’яті за п’ятнадцять хвилин освоюють випадковий набір з трьохсот текстових елементів. Вроджені здібності тут ні при чому, запевняють вчені. Продуктивність пам’яті та швидкість запам’ятовування можна натренувати, якщо підійти до справи з розумом.
Мыслеупражнения
В кінці 2016 року вчені з Нідерландів, США та Німеччини навчали п’ять десятків добровольців у віці від 24 до 27 років запам’ятовувати послідовності з 72 слів. Учасників експерименту розділили на три групи. Перша тренувала короткочасну пам’ять. Друга навчалася за методикою так званої локусной тренування: елементи списку — в даному разі слова — зв’язувалися з певним місцем, орієнтуючись на які людина може правильно відтворити послідовність. Добровольці з третьої команди не робили нічого. Вони виступали в якості контрольної групи.
Перед навчанням учасники могли запам’ятати приблизно 25-30 слів з 72-г. Після шести тижнів інтенсивних тренувань добровольці, які навчаються за локусной методикою, правильно відтворювали в середньому на 35 слів більше, ніж раніше. Ті, хто намагався поліпшити короткочасну пам’ять, вивчали на 11 слів більше, а члени контрольної групи — приблизно на п’ять слів.
Чотири місяці, протягом яких не було тренувань, добровольців знову попросили пройти ці випробування. І знову кращі результати показали ті, хто використовував локусный підхід. Продуктивність їх пам’яті збільшилася приблизно на 22 слова порівняно з рівнем на початку дослідження. У першої групи ніякої різниці з початковими показниками не було, а от у тих, хто взагалі ніяк не тренувався запам’ятовувати нові слова, результати навіть погіршилися.
Сканування мозку учасників дослідження показало, що у тих, кому вдалося значно поліпшити свою пам’ять, змінилися функціональні зв’язки між нейронами: вони стали більш міцними. Мова йде про двох відділах головного мозку — медіальної префронтальної корі, яка активується, коли люди співвідносять нові знання з уже здобутими, і правою дорсолатеральній частини префронтальної кори, яка вважається субстратом короткочасної пам’яті.
Викид гормонів
Пам’ять можна поліпшити і звичайними фізичними вправами, показала робота британських і нідерландських учених. Вони попросили добровольців запам’ятати асоціацію між зображеннями і розташуванням міток на екрані комп’ютера і відтворювати їх по пам’яті. На наступний день випробування повторили. Кращі результати показали ті учасники, які зайнялися спортом через чотири години після першого етапу експерименту. Фізичні вправи, виконані відразу після запам’ятовування матеріалу, помітного впливу на продуктивність пам’яті не надали.
Автори дослідження припускають, що спорт підвищує вироблення норадреналіну і дофаміну. Ці нейромедіатори стимулюють активність гіпокампу — ділянки мозку, що грає ключову роль у формуванні довгострокових спогадів з короткочасної пам’яті.
Сто грам для пам’яті
Згідно з дослідженням учених з Ексетерського університету (Великобританія), люди, спожив алкоголь після навчання, запам’ятовують інформацію краще тверезих.
Дослідники попросили 88 осіб у віці від 18 до 54 років, не зловживали спиртним, вивчити кілька десятків слів, які були схожі на справжні, але містили зайві літери. Потім випробовувані пройшли тест, що оцінює кількість запам’ятованих елементів.
Після цього частини добровольців дозволили протягом двох годин випити стільки спиртного, скільки вони вважали за потрібне. На наступний день в крові всіх учасників заміряли рівень алкоголю і знову попросили пройти тест.
Серед лідерів за кількістю набраних балів виявилися ті, хто напередодні випивав. Причому чим більше проміле було в організмі піддослідних, тим краще був результат тесту. Вчені пояснюють цей ефект можливим впливом алкоголю на процеси, що відбуваються в мозку під час сну. Хоча уточнюють, що це тільки припущення.
Жіноча зброя
Чим частіше щури займаються сексом, тим краще працює гіпокамп, виявили американські вчені з Прінстонського університету. У людини ця область мозку відіграє ключову роль у запам’ятовуванні слів.
Переносити результати проведеного з гризунами експерименту на людей не можна, але деяка кореляція спостерігається, принаймні, у відношенні жінок. Канадські дослідники з’ясували, що представниці прекрасної статі, багато часу приділяють любовним утіхам, краще запам’ятовують абстрактні слова. А ось пам’ять на обличчя від частоти сексу не залежить, оскільки за неї відповідає інший відділ мозку.
Після п’ятдесяти років заняття сексом однаково добре позначаються на пам’яті незалежно від статі. Згідно роботі австралійського психолога Марка Аллена, частий секс дозволяє літнім людям підтримувати пам’ять на більш високому рівні.
Вчений опитав про фізичній активності, сні, вживанні алкоголю, куріння, уподобання в їжі і інтимного життя близько шести тисяч осіб у віці 50 років і старше. Потім учасникам дослідження запропонували пройти тест, в ході якого треба було запам’ятати і відтворити десять слів. Два роки потому і опитування, і завдання на пам’ять повторили. Виявилося, що в цілому за цей період якість пам’яті у всіх учасників погіршився, але ті, хто продовжував вести активне статеве життя, краще запам’ятовували матеріал.

попередня статтяЗа крок від нобелівки? творці мрнкових вакцин проти covid стали лауреатами премії ласкера 2021 року
наступна статтяУ пермі чоловік напав на 11-річних кривдниць дочки