Сни, які повторюються: причини (що говорить наука)

Повторюваний сон — це явище знайоме, напевно, всім. Навряд чи зустрінеться та людина, хто не випробував на собі таке явище, як сон, який сниться періодично протягом усього життя. Іноді сюжет повторюється без змін, іноді змінюються деталі, а фабула залишається колишньою. Виявляється, про повертаються сновидіннях свідчать до двох третин всіх людей нашої планети. Можливо, таке відбувається і з іншими людьми, просто вони не розповіли про це.

Найчастіше повторюються сни з приблизно однаковим сценарієм. Зізнайтеся, що і вам снилося схоже: вас переслідують, а ви не можете втекти. Ви знаходитесь серед людей і раптом виявляєте себе оголеним, і вам жахливо ніяково. До вашого жаху, у вас випадають зуби або волосся, або ви забули прийти на дуже важливе співбесіду або іспит. Уявіть собі, ви не самотні-це типово повторювані сценарії для всього людства.

Чому відбувається це явище, роз’яснює наука, що вивчає сновидіння. Згідно з науковими дослідженнями, повторювані сни говорять про те, що людина, яка їх бачить, має в своєму житті якісь невирішені конфлікти, а сон всього лише їх відображає. Це може тривати досить тривалий час, іноді протягом періоду, коли людина знаходиться в стані стресу через якихось подій або переживань. Буває, сни повторюються періодично протягом декількох років, а в якихось випадках і протягом усього життя. Трапляється повторення одного і того ж сюжету щоночі.

Всі люди мають унікальну психікою і життєвим досвідом, тому і їх сни не можуть повторюватися в точності. Але все ж між спільністю людей однієї культури і навіть в різних культурах можна виявити загальні теми. До таких шаблонним сценаріям відносяться ситуації переслідування, падіння зі сходів або обриву, непідготовленість до відповідального іспиту, неодноразові спроби зробити будь-яку дію, крадіжка гаманця або блукання в незнайомому місці.

Johannes plenio / unsplash.com

В більшості своїй повторювані сни можна охарактеризувати як «погані сни». Вони носять негативний характер, в основі переживань таких снів лежать емоції страху, печалі, гніву або провини. Переважна частина повторюваних нічних видінь демонструє сюжети, в яких бачить сновидіння знаходиться в небезпеці. Але мозок може нам показувати і позитивні або навіть ейфоричні сюжети. Наприклад, сни, в яких людина відкриває двері і входить в нову красиву кімнату в своєму будинку. До цієї категорії відносяться еротичні сновидіння або сни, де людина відчуває себе летить або бачить гарне місто.

Сон з одним і тим же сюжетом може почати снитися ще в дитинстві людини, і продовжує переслідувати його і в дорослому житті. Якщо стрес з повсякденності вдається вигнати, такий сон йде. Але потім може знову почати щоночі приходити, якщо з’являється нове джерело стресу. Із закінченням поганого періоду в житті і сон знову зникає.

Christopher campbell / unsplash.com

Навіщо нашому мозку потрібно відтворювати один і той же сон знову і знову? як з’ясували дослідники проблем сну, сновидіння виступають захисниками нашої психіки, допомагаючи регулювати іноді руйнівні емоції і дозволяючи адаптуватися до подій, що викликають стрес. У сюжет нічного сну включається емоційний матеріал, і це дозволяє нашій психіці обробляти інформацію і пристосовуватися до важкої ситуації або хворобливого переживання, що трапилося в житті.

Наш мозок інтегрує ці складні переживання, і коли ми прокидаємося, то ситуація здається вже не такою катастрофічною. Можливо, наша підсвідомість вже працює над стресовою ситуацією і скоро буде готове видати нам прийнятне рішення. Є різні теорії про природу сну, але всі вони сходяться на думці, що дублюється багаторазово сон пов’язаний з труднощами і конфліктами в житті переживає сновидіння, які поки ще не знайшли свого дозволу.

Більш того, повторювані сни, виявляється, зовсім не нешкідливі для нашого психічного здоров’я. Їх пов’язують зі зниженням рівня психологічного благополуччя людини. Повтори нав’язливих сцен уві сні свідчать про наявність симптомів тривожності і депресії, а депресія – серйозний стан, що вимагає лікування. З’являючись під час виникнення стресових ситуацій в повсякденному житті, або навіть в долі людини, вони припиняються, коли особистий конфлікт вирішений. Це для психологів і психіатрів стає ознакою того, що у людини відбулося об’єктивне поліпшення його психічного стану і самопочуття.

Повертаються сновидіння є відображенням емоційних проблем і роблять це за допомогою метафоричних образів. З’ясувалося, що людям, які пережили травмуючі події або жорстоке поводження, сниться повторюваний сон, в якому їх накриває цунамі. У цьому прикладі цунамі-метафора, що несе в собі сенс емоційного переживання безпорадності, страху або паніки, які бачить сон людина відчуває в реальному житті.

Якщо сниться, і при цьому неодноразово, що людина одягнений недоречно або неадекватно ситуації, або він бачить себе голим серед людей, так само, як сон, де він не може знайти туалет – то всі ці сюжети можуть говорити про те, що в житті людині доводиться стикатися з тим, що викликає у нього збентеження, сором’язливість, придушення його «я». Сонники давно помітили ці відповідності, тому хороший сонник може розшифрувати сновидіння іноді досить ефективно.

Shutterstock

Ці сценарії снів, хоча вони і викликають не дуже приємні почуття після пробудження, служать хорошу службу, так як вони надають простір всередині нашої свідомості, де можна переварити ці суперечливі емоції і подолати наяву стресують переживання. У житті можуть з’являтися різні події, але для людини вони будуть схожими за переживаннями. Сюжет повторюваного сну може виникати протягом життя з різних причин, але зі схожою емоційної забарвленням.

Ось тому людина може зіткнутися з новим стресом, але снитися йому буде все той же сон з дитинства. Наприклад, йому сниться, що він з’явився на іспит абсолютно неготовим, хоча він вже давним-давно закінчив школу. Обставини життя відрізняються, але почуття пережитого стресу залишається тим же. Викликати колишній сценарій може і сильне, але поставлене під сумнів бажання досягти успіху в якійсь справі.

Континуум повторення

Geraldine lewa / unsplash.com

Концепція належить вільяму домхоффу, американському досліднику і психологу. Він вважає, що верхній, інтенсивний рівень континууму – це травматичні сновидіння, кошмари, які безпосередньо відтворюють вже стався в реальності травмуючий досвід: страшна подія, втрату, глибоке горе. Фахівці з людської психіки вважають, що кошмар – один з основних симптомів, властивих посттравматичного стресового розладу.

Наступний рівень-повторювані сни, в яких сюжет може відтворюватися як частково, так і повністю. Їх відрізняє від травматичних сновидінь те, що в них рідко відтворюються безпосередньо страшні події або конфлікти. Замість цього такий сон відображає травмуючий досвід метафорично, висловлюючи його через центральну емоцію.

Далі континуум виділяє повторювані теми, відтворювані з разу в раз. Такі сни показують одну і ту ж аналогічну ситуацію – наприклад, людина спізнюється, за ним женуться або він щось втрачає. Однак, саме точний зміст сну не збігається і може різнитися: в одному сні людина спізнюється на поїзд, в іншому – на іспит, в третьому – на важливу зустріч, але загальним залишається сама подія запізнення.

І останнім елементом континууму повторення і його нижнім рівнем стали окремі деталі сну, які повторюються в різних сновидіннях однієї людини. До них можна віднести персонажів, будь-які певні дії, предмети або об’єкти.

Кожен з цих снів відображає на своєму рівні спробу сплячої людини вирішити його певні проблеми емоційного характеру. Коли сновідящій переходить з інтенсивного рівня континууму повторення на більш низький, то це ознака того, що його психологічний стан поступово поліпшується. Наприклад, зміст травматичних кошмарів розглядається з точки зору їх зміни. Якщо в страшних снах простежуються позитивні зміни, то людина, на думку психологів, поступово долає свої травми і труднощі.

Фізіологічні явища

Shutterstock

Але чому у різних людей в їх снах з’являються однакові сценарії? одна з теорій пояснює це тим, що у людей як виду в процесі еволюції збереглися деякі шаблони поведінки, які давали еволюційну перевагу. Наприклад, людині може снитися сон про те, як він тікає від чогось або когось-собаки,Маніяка або чудовиська. Такий сон імітує загрозливу ситуацію, яка може виникнути в реальному житті, і дозволяє отримати практику втечі в просторі сновидіння.

Деякі сценарії, які сняться всім людям, пояснюються чисто фізіологічними явищами, що відбуваються в організмі під час сну. У 2018 році в ізраїлі було проведено дослідження, в якому з’ясувалося, що такий сон, як випадання зубів, не був пов’язаний, як очікувалося, з симптомами тривожності. Швидше, він був викликаний стискуванням зубів уві сні або навіть захворюванням, так як після пробудження люди відчували дискомфорт стоматологічного характеру .

Під час сну наш мозок відключається від зовнішнього світу в повному обсязі, продовжуючи працювати на прийом зовнішніх подразників. Він сприймає запахи і звуки, нервові імпульси від власного тіла. Ось чому іноді, коли людині сниться, що він не може відшукати туалет, насправді у нього просто виникла потреба полегшити сечовий міхур. А коли йому сниться, що він виявився оголеним в присутності інших людей, це може означати, що в ліжку з нього сповзло ковдру або піжама.

Є припущення, що деякі сновидіння пов’язані з фазою сну. Найчастіше, ми знаходимося в стані швидкого сну, коли наші м’язи повністю розслаблені, і ми не можемо ворушитися. Саме в такі моменти може снитися сон про те, що неможливо втекти на ватних ногах, або сон про те, що людина лежить в ліжку паралізований.

Деякі автори висловили припущення, що такі сни, як падіння з висоти або стан польоту, викликаються функціонуванням вестибулярної системи. Цей апарат відповідає за нашу рівновагу, але уві сні він може спонтанно реактивироваться в фазі швидкого сну. Ця теорія не пояснює той факт, що сновидіння про падіння носять повторюваний характер, або те, що вони з’являються при виникненні стресу. Але для звичайних снів ця теорія цілком вписується в концепцію побудови наших сновидінь.

Розрив циклу

Постійно повторюваний нічний кошмар говорить про те, що людина загруз у власному певному способі, яким він реагує на сценарій свого сну, так само, як він зациклений на реагуванні на подію, яке цей кошмар викликає. Над проблемою працюють фахівці в області психіатрії та психології. Створені методи лікування, покликані вирішити цей вузол, розірвавши порочне коло повторюваних нічних кошмарів.

Техніка візуалізації, наприклад, дозволяє візуально представити свій кошмар в стані неспання, щоб потім його «переписати», створити свій власний сценарій. Людина може змінити один з аспектів сну, можливо, його кінець, уявивши собі більш позитивний розвиток подій.

Для вирішення проблеми може бути застосована техніка усвідомлених сновидінь. Ця техніка дозволяє перебувати на тій межі, коли можна усвідомлювати свій сон, а іноді навіть впливати на його сценарій. Якщо сон постійно повторюється, то усвідомлене сновидіння може допомогти перенаправити свої думки або по-іншому відреагувати уві сні. Тим самим людина може змінити і сам сон, і навіть позбутися від його повторення.

Сновидіння, які виникають неодноразово, не завжди несуть в собі суцільний негатив. Іноді вони бувають корисними, оскільки доносять до нас приховану інформацію, що стосується особистісних конфліктів. Від таких снів не варто відмахуватися. Увага до повторюваних елементів і спроба їх інтерпретувати – це спосіб краще зрозуміти себе і свій внутрішній світ, діалог з підсвідомістю. Вони допоможуть усвідомити наші самі приховані і сильні бажання, потаємні страхи і те, від чого нам хотілося б позбутися.

попередня статтяКМС з самбо — Юра, переглядаючи Камасутру, помітив…
наступна статтяВ японії вивергається небезпечний вулкан асо. Наскільки все серйозно?