Цікаву ідею представила співробітниця ланкастерського університету (великобританія) холлі блейдс (hollie blaydes) на онлайн-конференції ecology across borders, яка проходить з 12 по 15 грудня. Як пише портал phys.org, стаття з докладним описом дослідження ще не опублікована, але знаходиться на рецензуванні.

Поля сонячних панелей займають велику площу і не можуть розташовуватися на значній відстані від споживачів електроенергії. Тому вони конкурують за землю одночасно і з сільськогосподарськими угіддями, і з особливо вразливими перед людською діяльністю екосистемами. В результаті народжується чимало конфліктів інтересів, але результати наукової роботи блейдс обіцяють знизити негативні ефекти як мінімум від двох з них: проблеми економічної привабливості як сонячних електростанцій (сес), так і фермерських господарств, а також згубного впливу на навколишнє середовище.

Англійську дослідницю та її колег зацікавило питання взаємодії поширеного в країні виду комах-запилювачів з роду справжніх бджіл — джмелів, — і сес, яких в туманному альбіоні стає все більше.

Вчені звернулися до теоретичних досліджень, перш ніж починати дорогу і тривалу польову роботу. Вони використовували комбінацію з добре зарекомендованої комп’ютерної моделі запилення рослин бджолами poll4pop і географічної інформаційної системи (gis).

У віртуальній реальності дослідники відтворили безліч найрізноманітніших типів сонячних електростанцій з фотоелектричними панелями — ті самі поля сонячних панелей, що врізаються в сільські ландшафти синьо-чорними квадратами. Відмінності в основному полягали в способі догляду за землею, на якій розміщувалися сес. З’ясувалося, що за певних умов такі рукотворні структури можуть здорово сприяти збільшенню поголів’я джмелів.

Зазвичай керуючі сес компанії просто викошують під панелями всю траву, перетворюючи використовувану майданчик в величезний газон. Однак, якщо доглядати за цією площею як за лугом, роль електростанції в екосистемі різко змінюється. Вона стає не практично млявою зеленою пустелею, а повноцінним учасником біоценозу. Одна-єдина зміна в стратегії догляду за землею під сес здатна вчетверо підвищити чисельність джмелів в радіусі кілометра від неї. А це, в свою чергу, матиме величезний вплив на ефективність запилення всіх оточуючих квітучих рослин.

Таким чином, сес з конкурента за землю перетворюється для сільського господарства в цінного помічника. Тим більше що англійські фермери вже почали відзначати насторожуючий вплив зниження «поголів’я» бджіл. І для місцевої екології сонячні панелі зможуть принести користь, нівелюючи шкоду, завдану будівництвом і» відбиранням » у природи ділянки. Враховуючи, що для повноцінного «озеленення» енергосистеми великобританії площа сес з фотоелектричними панелями необхідно радикально збільшити (з нинішніх 14 тисяч гектарів більш ніж до 90 тисяч), зайві плюси від їх установки не завадять.

Проте, як зазначає блейдс, виконана нею разом з колегами робота — поки лише теоретична. Але на основі таких багатообіцяючих результатів моделювання можна вже проводити практичні спостереження і оцінити фактичну різницю між сес з лугом і газоном під панелями. Правда, зрозумілі і проблеми при реалізації запропонованої дослідниками стратегії менеджменту. Наприклад, зараз керуючі компанії таких електростанцій отримують дворічні контракти, так що довгостроковий догляд за землею під сес далеко не завжди входить в бізнес-план.

попередня статтяАрешти, самогубства, психічні розлади: як склалися долі відомих кремлівських дружин
наступна стаття12 людей, які виглядають точнісінько як знаменитості