Китай, Ефіопія, Індонезія і британська авіакомпанія Cayman Airlines вже призупинили експлуатацію літака
Друга за півроку катастрофа з новим Boeing 737 MAX може призвести до припинення постачань цієї моделі. Три країни — Китай, Ефіопія та Індонезія — тимчасово відмовилися від експлуатації літака. Акції авіавиробника вже почали втрачати в ціні. Крім репутаційних ризиків в перспективі компанії загрожує втрата частки ринку, на яку претендують китайські виробники. У Росії поки що експлуатується два Boeing 737 MAX — в компанії S7 «Известиям» заявили, що не планують відмовлятися від їх використання. Ще кілька десятків таких літаків в різний час повинні отримати «Уральські авіалінії», «Перемога» та Utair. Поставки для Utair імовірно почнуться вже в квітні цього року, але, як пояснили «Известиям» в авіакомпанії, їх будуть експлуатувати тільки в разі 100-відсоткової гарантії безпеки від виробника.
Загроза контрактами
Крах літака Boeing 737 MAX авіакомпанії Ethiopian Airlines 10 березня в Ефіопії, швидше за все, не призведе до скасування вже укладених контрактів на закупівлю цих літаків, але ставить під загрозу нові, сказав «Известиям» авіаексперт, партнер російського офісу консалтингової компанії Arthur D. Little Артем Малков.
Літак здійснював рейс з Аддіс-Абеби в столиці Кенії Найробі. Катастрофа забрала життя 157 осіб з 35 країн, у тому числі трьох росіян. Офіційні причини катастрофи літака невідомі. Лайнер впав через кілька хвилин після зльоту, пішовши в піке. Це вже друга авіакатастрофа Boeing 737 MAX за останні півроку.
— Дві катастрофи ставлять під загрозу нові контракти. Масової скасування старих контрактів не очікую. Хоча для тих авіакомпаній, які хотіли відмовитися від цього літака, це буде вагомим приводом для такого рішення, — сказав Артем Малков.
Boeing с тенью: вторая катастрофа ставит будущее лайнера MAХ под угрозу Авиация
Фрагменти двигуна Boeing 737 авіакомпанії Ethiopian Airlines
На його думку, ризики полягають у тому, що у нового літака велика частка вузлів і агрегатів, які виробник вивів на аутсорсинг.
— Завдання полягало в тому, щоб сфокусуватися на основних компетенцій, а неключевые віддати іншим підрядникам, тим самим знизивши інвестиційне навантаження на холдинг. Звичайно, все робити самостійно концерн не зможе. Однак посилити контроль за якістю комплектуючих, більше залучатися у процес їх розробки можливо, — додав експерт.
Китайські авіавиробники можуть скористатися цією ситуацією для просування своєї продукції в США і Європу. У перспективі найближчих 5-10 років китайці стануть третім великим гравцем на ринку цивільної авіації нарівні з Boeing і Airbus.
— Проблеми Boeing в довгостроковій перспективі дадуть перевагу китайському Comac C919, який почне витісняти американські і європейські лайнери, — переконаний Артем Малков.
Крім очевидних репутаційних ризиків Boeing вже несе втрати через зниження вартості акцій, зазначив виконавчий директор агентства «Авіапорт» Олег Пантелєєв. Максимальне падіння вартості акцій Boeing в ході торгів на Нью-Йоркській біржі (NYSE) становило 12,9%. Станом на 18:20 мск акції Boeing подешевшали на 6,75%, до $394 за папір.
— Остаточно втрати авіавиробника можна буде оцінити тільки після завершення розслідувань інцидентів. Крім того, все буде залежати від офіційної позиції третіх країн, де вже експлуатуються ці літаки, — зазначив експерт.
Він підкреслив, що реакція китайських властей наносить серйозний удар по програмі Boeing 737 MAX, але вона носить превентивний характер.
Пішли у відмову
Китай, Індонезія, Ефіопія і британська авіакомпанія Cayman Airlines вже призупинили експлуатацію Boeing 737 MAX 8.
«Враховуючи те, що в обох випадках мова йшла про нові Boeing 737 MAX 8, а також те, що катастрофи сталися на стадії зльоту, простежується певна схожість», — йдеться в заяві управління цивільної авіації Китаю.
У Ethiopian Airlines заявили, що «після трагічної події авіакомпанія вирішила призупинити польоти всіх Boeing 737 MAX 8 починаючи з 10 березня 2019 року — до подальшого повідомлення». Причина катастрофи поки не відома, проте такий крок зроблений «в якості додаткової міри безпеки», відзначили в авіакомпанії.
Boeing с тенью: вторая катастрофа ставит будущее лайнера MAХ под угрозу Авиация
Літак Boeing 737 компанії Ethiopian Airlines
У британській Cayman Airlines, в свою чергу, відзначили, що всі літаки Boeing 737 MAX 8 залишаться на землі до подальших розпоряджень.
У жовтні минулого року розбився літак цього типу — Boeing 737 MAX 8 авіакомпанії Lion Air впав у Індонезії через 13 хвилин після вильоту. Все 189 осіб на борту загинули. Офіційних причин авіакатастрофи оголошено не було.
У той же час після першої катастрофи з цим літаком на ринку з’явилися припущення про те, що американський концерн Boeing Co міг приховувати інформацію про можливі ризики у зв’язку з появою в системі управління літаками нової функції, яка може привести до відходу літаків в піке.
Літаки моделей Boeing 737 MAX MAX 8 і 9 оснащені системою, яка допомагає пілотам уникнути небезпечного задирання носа повітряного судна. Проте в нештатної ситуації система може опустити ніс так сильно, що пілоти не зможуть вирівняти літак і він піде в піку навіть при ручному управлінні.
— З їхнього боку (з боку Boeing. — «Известия») було безглуздим кроком встановити систему на літаки і не сказати про це пілотам, які керують цими літаками, — говорив газеті The Wall Street Journal Майк Майклз, голова комісії з безпеки в асоціації Allied Pilots Association (APA), яка представляє понад 15 тис. льотчиків компанії American Airlines. — Чому вони не навчалися нової функції?
Boeing с тенью: вторая катастрофа ставит будущее лайнера MAХ под угрозу Авиация
Виробництво середньомагістрального пасажирського літака Boeing 737 MAX 9
За неофіційною інформацією, нова функція в системі управління літаками не була перерахована в навчальних матеріалах і не обговорювалася в ході переговорів з авіаперевізниками та регуляторами по впровадженню останніх моделей Boeing 737. Після першої катастрофи в початку листопада Boeing повідомила, що розішле компаніям, що експлуатують нові моделі Boeing 737 MAX, попередження, що з-за помилкових свідчень системи контролю польоту літаки можуть йти в піке.
У S7 Airlines сказали «Известиям», що «як і всі експлуатанти, які отримали такі рекомендації від Boeing і поінформували фахівців, які працюють з Boeing 737 MAX».
У Росії політають
У Росії Boeing 737 MAX 8 продовжить перевозити пасажирів. S7 експлуатує два літаки цього типу, повідомили «Известиям» в авіакомпанії. У S7 запевнили, що «уважно стежать за розслідуванням і знаходяться в постійному діалозі з виробником».
— Поки ніяких рекомендацій від Boeing про необхідність призупинення польотів на Boeing 737 MAX в авіакомпанії не надходило, — додав представник перевізника.
У червні 2018 року повідомлялося про те, що договір операційного лізингу на 14 повітряних суден Boeing 737 MAX підписали «Уральські авіалінії». Постачання планувалися з жовтня 2019 року по травень 2022 року. Ще одним експлуатантом літака може стати Utair — у квітні повинні початися постачання перших літаків з 30 замовлених раніше 737 MAX.
Boeing с тенью: вторая катастрофа ставит будущее лайнера MAХ под угрозу Авиация
Boeing 737 MAX 8 авіакомпанії S7 Airlines
У «Уральських авіалініях» відмовилися від коментарів, у Utair заявили, що будуть використовувати Boeing 737 МАХ, тільки якщо «отримають 100-відсоткову гарантію безпеки від виробника».
У квітні 2019 року Utair поповнить парк перевіреної моделлю Boeing 737-800, зараз експлуатується дев’ять таких літаків, додала представник авіакомпанії.
У грудні рада директорів «Аерофлоту» схвалив поставки в рамках операційного лізингу 20 літаків Boeing 737 MAX для дочірнього низькобюджетного перевізника «Перемога». У «Перемозі» сказали, що уважно стежать за ситуацією, відмовившись від подальших коментарів.
У Мінтрансі переадресували запит «Известий» в Росавіації, там оперативно не відповіли.
У російському представництві Boeing «Известиям» сказали, що технічні експерти авіаконцерну вирушать на місце катастрофи для надання технічної підтримки. З’ясовувати причини катастрофи будуть ефіопська Комісія з розслідування подій і Національний комітет безпеки на транспорті США.
Boeing 737 MAX прийшов на зміну поколінню Boeing 737 Next Generation, зокрема, він комплектується більш потужними двигунами — CFM International LEAP-1B. Літак може перевозити від 162 до 200 пасажирів. Сертифікація пройшла в березні 2017 року, а перший літак був поставлений в травні того ж року малайзійської Malindo Air. За даними компанії Boeing, модель 737 MAX — найуспішніша за кількістю замовлених літаків, законтрактовано понад 5 тис. одиниць. Але зараз у світі експлуатується близько 350 лайнерів. З них близько 100 експлуатуються китайськими авіакомпаніями.
Олександр Волобуєв Ірина Цырулева

попередня стаття13 таємних знаків у відомих фільмах, які розкривають сюжет похлеще будь-яких спойлерів
наступна статтяЯкщо б у зарубіжних зірок були по батькові