Ну що ж, у нас новину присвячена вже неабияк гучній Article 13 і можливих наслідків позитивного рішення Європарламенту щодо цього питання.
У багатьох, напевно, виникло безліч питань. Що це взагалі таке? У чому причина? Яким чином це пов’язано з нами і в чому суть проблеми? Що ж, всупереч зазвичай емоційним матеріалів, що виходять з-під мого пера, в даному випадку я постараюся утриматися від прийняття будь-якої сторони і спробую людською мовою донести всю суть цього Article 13, без плачів, істерії і хитросплетінь юридичних термінів. Справа незвичне, тому якщо є зауваження та конструктивні пропозиції, пишіть в коментарях.
Насамперед, мова йде про документ, який називається «Директива про авторське право на єдиному цифровому ринку»
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
Ідея, покладена в даний нормативний правовий акт — приведення авторського права у відповідність з реаліями нинішнього часу. Боротьба з піратством і дезінформацією. І звичайно ж, не обійшлося без фінансового питання. Одне із завдань цього документа врівноважити доходи онлайн-платформ (Youtube, Google, Twitch і т. д.) і видавців (газети, письменники, музиканти, ігрові видавці і т. д.).
Нормативний правовий акт досить об’ємний, але найголовніша і спірна частина — це та сама стаття 13. Стаття 11 теж обговорюється, але нам вона поки що трохи менш цікава. Власне, винуватиця торжества.
Якщо коротко, то посилюється відповідальність за розміщений матеріал, як для тих, хто розмістив його, так і для сервісів, на яких матеріал був розміщений. З одного боку, нічого потенційно кримінального немає. З іншого боку, диявол криється в деталях. Адже при бажанні цю ж норму можна використовувати як виправдання для посилення цензури. Висловлювання про завершення епохи мемів та оглядів ігор, стрімінг ігрового процесу та інше додаються.
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
Для виконання приписів даної директиви і конкретно статті 13 знадобляться спеціальні інструменти, фільтри.
«Фільтри будуть піддавати всі повідомлення кожного європейця перехоплення і довільної цензурі, якщо алгоритм чорного ящика вирішить, що їх текст, картинки, звуки, відео відповідають відомій роботі, захищеної авторським правом» — турбуються правозахисники. Не буде прийняття даної директиви утиском свободи слова та поширення інформації?
До узгодження остаточного тексту директиви було три варіанти: один — від Європейського парламенту, один — від Ради ЄС, і останній — від Європейської комісії. За підсумками і був створений остаточний варіант тексту.
На думку представників YouTube, первісний проект Європарламенту був найгіршим. Youtube вкрай негативно відгукнувся про ініціативу європарламентарів, заявивши, що йому доведеться заблокувати існуючі відео і нові завантаження від творців в ЄС, і закликав відомих блогерів робити відео про статті 13. Подібну позицію зайняли представники Twitch.
Проблема зі створенням системи фільтрації контенту для відповідності положенням даної директиви потребує значних коштів і ресурсів. І якщо крупні гравці на цьому ринку ще зможуть адаптуватися і вижити, то для більш дрібних ресурсів і порталів це практично смертний вирок.
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
В остаточній версії статті 13 говориться, що служби повинні докласти «максимум зусиль» для видалення захищених авторськими правами відео у випадках, коли «правовласники надали … достовірну та необхідну інформацію».
Заклопотаність цією законодавчою ініціативою висловили і в Google: «Ми вивчимо остаточний текст директиви ЄС про авторське право, і потрібно певний час, щоб визначити наступні кроки. Деталі будуть мати значення, тому ми сподіваємося на конструктивний діалог і переговори щодо спірних питань».
Стримери, які діляться своїм ігровим процесом на сервіси потокового відео, таких як Twitch і YouTube, ілюструють собою всю складність вирішення питання про авторське право в Інтернеті. І неоднозначність цієї проблеми.
«В одному продукті можуть існувати кілька авторських прав», — пояснила адвокат Кеті Беррі з Linklaters. «Студії відеоігор володіють різними авторськими правами в своїх іграх: основний код, графіка, музика, діалоги».
«Коли геймер створює відео для YouTube, саме відео є новим авторським правом, належать геймеру. Однак, оскільки воно також включає в себе авторські роботи, що належать ігровим видавцям і студіям-розробникам відеоігор, то можуть виникнути конфлікти і суперечки. Як будуть вирішуватись питання щодо посилення авторських прав, викликає безліч суперечок і непорозумінь. Адже колишні правила, за якими дані матеріали не вважалися порушенням авторських прав, припинять свою дію у зв’язку з виконанням цієї директиви. І щоб викласти свій огляд, або стрім ігрового процесу у Інтернеті, доведеться проходити купу бюрократичних процедур».
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
В даний час більшість видавців відеоігор дозволяють геймерам обмінюватися відео свого ігрового процесу онлайн. Nintendo була більш суворою в даному питанні, але нещодавно послабила свої правила. Теоретично, якщо стаття 13 директива в цілому будуть прийняті, ігрові студії можуть заборонити Twitch і YouTube показувати відео ігрового процесу своїх продуктів, або ж використання футажей і матеріалів з них.
«Студії, як правило, не захищають свої права щодо геймерів YouTube, щоб уникнути піар-наслідків, пов’язаних з жорсткою реакцією фанатів, а також тим, що відеоролики можуть мати значну рекламну цінність», — сказала пані Беррі.
Геймери можуть стверджувати, що їх відео звільнені від статті 13, тому що вони додали свої власні коментарі, критику або огляд. Але пані Беррі попередила: «Ці засоби захисту у цьому контексті були в основному не перевірені і цілком можуть бути оскаржені з боку правовласників».
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
Складно зайняти однозначну позицію з даного питання. Дуже багато чого буде залежати від специфіки виконання даного нормативного правового акта, від остаточної редакції даної директиви, хоча вже достовірно відомо, що в останній на даний момент його редакції спірні статті 11 і 13 присутні. Безсумнівно, своє вагоме слово скажуть і противники цієї ініціативи. Але в будь-якому випадку дана законодавча ініціатива однозначно вплине на інтернет.
З одного боку, дана директива несе в собі позитивний посил. Реформування законодавства про авторське право і приведення його в норму у зв’язку зі зміною сучасних реалій. А крім того, для усунення нерівності доходів. З іншого боку, при певному бажанні цю ж норму можна використовувати для повсюдної цензури, усунення неугодного думки і як важіль тиску.
Як би те ні було, голосування по даній директиві пройде вже 25 березня цього року в Європарламенті. Якщо голосування буде позитивним, то у країн-членів Європейського союзу буде близько 24 місяців для приведення внутрішнього законодавства про авторське право у відповідність з цією директивою.
Article 13 - закат стриминга и железная цензура в интернете? геймеры
Допоможе дана директива змінити ситуацію в плані дотримання авторських прав на краще, або ж ми можемо попрощатися зі стримами ігор, ігровими порталами і оглядами — покаже лише час. Галас навколо цієї ініціативи чимала, багато хто здивується, чому те, що стосується по суті Європи важливо для нас. Причина проста — ми живемо в сучасному глобальному світі, де все взаємопов’язано. Ми споживаємо у тому числі контент і з Європи, також не варто виключати можливості аналогічної ініціативи вже від вітчизняних депутатів. Одним словом, складаємо свою думку і ділимося в коментарях.
P. S. Моя персональна позиція в тому, що багато чого буде залежати від виконання даної ініціативи та зловживання з боку видавців. В даному питанні немає правої та винуватої сторони. У кожного табору є свої доводи за і проти. Потрібно знайти розумний компроміс, а не пороти гарячку. Зайва істерія і роздування галасу не можуть сприяти розумному і конструктивного діалогу з метою прийняття найбільш вигідного рішення у такому серйозному і тонкому питанні. На цьому у мене все, дякую за увагу.

попередня статтяСерце — орган повний таємниць!
наступна статтяАнекдоти дня 12-03-2019 50790